Kozubové kachle
Galéria (8) Zdroj: Thorma

Ako fungujú akumulačné kachle a aké sú ich hlavné výhody?

Pre tento typ vykurovania je typické vyžarovanie tepla počas dlhých hodín aj po vyhorení paliva, čo, samozrejme, prispieva nielen k tepelnej pohode, ale aj k šetreniu nákladov.

Galéria

Akumulačné kachle
Keramické kachle
Akumulačné kamene
Kozubové kachle
Akumulačné kachle
Akumulačné kachle
Akumulačné kachle

Akumulačné vykurovanie kozubom, kachľami či pecou je založené na princípe odovzdávania sálavého tepla, ktoré sa šíri vo vykurovanom priestore rovnomerne. Nedochádza priamo k zohrievaniu okolitého vzduchu, ale predmetov, od ktorých sa ohrieva vzduch až následne. Vzduch sa zároveň nevysúša a ani sa nevíri prach, preto je tento spôsob vykurovania vhodný aj pre alergikov. Základnou výhodou však ostáva samotná schopnosť akumulácie tepla, vďaka čomu nedochádza po rozkúrení k prehriatiu miestnosti a naakumulované teplo sa uvoľňuje ešte dlhé hodiny po vyhasnutí ohňa.

Akumulačné kachle
Zdroj: Thorma

Toto „odloženie“ tepla na neskôr predstavuje najmä dnes, keď má prioritu znižovanie spotreby energie, veľkú výhodu. Zároveň dokážu akumulačné kachle ušetriť palivo, a tým sa znižujú náklady na ich prevádzku. Do akumulačných kozubových kachlí stačí priložiť raz za 4 až 12 hodín, čo predstavuje maximálny komfort. Vhodným palivom je suché tvrdé drevo alebo hnedouhoľné brikety.

Aký je základný princíp?

Prevádzkovaním spotrebiča tepla sa nepriamo ohrievajú akumulačné žiarobetónové kamene vložené medzi ohnisko a vonkajší plášť, ktorý môže byť vyhotovený z farbeného oceľového plechu, keramického obkladu alebo ozdobného kameňa. Po ukončení prevádzky sa teplo akumulované v akumulačných kameňoch pozvoľne uvoľňuje do vykurovaného priestoru, a tým teplota v tomto priestore klesá pomaly.

Akumulačné kachle
Zdroj: Thorma

Čo sa stará o akumuláciu tepla?

Pri kozubových kachliach sa akumulačné žiarobetónové kamene vložia medzi ohnisko a vonkajší plášť a/alebo nad ohnisko a vonkajší plášť. Vybrané typy spotrebičov je možné takto vybaviť aj po ich inštalácii. Pri vyšších kozubových kachliach je možné vložiť okolo dymovodu prstence v tvare U. Akumulačný materiál prirodzene odoberá teplo z dymovodu, a tak zvyšuje účinnosť spotrebiča. Namiesto prstencov možno použiť aj akumulačný kameň v tvare U. Tento sa hodí najmä na obloženie kolena dymovodu. O akumuláciu tepla sa stará predovšetkým hustý materiál žiarobetónových kameňov. Ak sú kozubové kachle obložené keramikou alebo ozdobným kameňom, teplo sa akumuluje zároveň aj v tomto obložení.

Sú všetky pece, kachle či kozuby akumulačné?

Jednoduchšie kachle alebo kozubové kachle sa vyrábajú len z plechu, ktorý po vyhasnutí ohňa rýchlo vychladne. V prípade kozubových vložiek, ktoré sú obložené izolačným materiálom, sa teplo neakumuluje, ohrieva sa len vzduch, ktorý obteká kozubovú vložku.

Akumulačné kamene
Vybrané typy spotrebičov môžete vybaviť akumulačnými kameňmi aj po ich inštalácii. Na obloženie dymovodu je určený akumulačný kameň v špeciálnom tvare. Akumulačné kachle ako zdroj vykurovania | Zdroj: Thorma

Ako hlavný zdroj tepla

Akumulačné kozubové kachle je vhodné použiť ako hlavný zdroj tepla v domoch s takmer nulovou potrebou energie či pasívnych domoch, ktoré sú trvalo obývané. Akumulačné kachle treba totiž každý deň prevádzkovať aspoň 2 až 3 hodiny, aby vytvorili dostatok tepla, keďže časť tejto energie sa ukladá do akumulačného materiálu a postupne sa uvoľňuje.

NÁŠ TIP 

Keramické kozubové kachle

Moderné kozubové kachle ANDORRA s výkonom 7,5 kW sú určené na spaľovanie dreva alebo brikiet. Ohnisko je obložené lisovaným vermikulitom, ktorý zvyšuje teplotu horenia a zabezpečuje vysokoúčinné spaľovanie, oplach skla udržuje sklo dvierok čisté. Vysoká účinnosť spaľovania až 80 % sa stará o nízku spotrebu dreva a nízke emisie. Na výber je viacero farebných variantov keramiky – biela, čierna lesklá alebo grafitová matná. Ak preferujete prírodné materiály, môžete si zvoliť model s mastencovým obkladom Serpentino. Spotrebič možno vybaviť akumulačným žiarobetónom, čím sa predĺži čas sálania tepla. Regulačný rozsah: 3,8 až 11,2 kW, ­ výhrevnosť: 98 – 180 m3. www.thorma.sk

Keramické kachle
Zdroj: Thorma

Text: Andrea Dingová v spolupráci s firmou Thorma
Foto: Thorma
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.