Ako fungujú akumulačné kachle a aké sú ich hlavné výhody?

Kozubové kachle
Zdroj: Thorma

Pre tento typ vykurovania je typické vyžarovanie tepla počas dlhých hodín aj po vyhorení paliva, čo, samozrejme, prispieva nielen k tepelnej pohode, ale aj k šetreniu nákladov.

Akumulačné vykurovanie kozubom, kachľami či pecou je založené na princípe odovzdávania sálavého tepla, ktoré sa šíri vo vykurovanom priestore rovnomerne. Nedochádza priamo k zohrievaniu okolitého vzduchu, ale predmetov, od ktorých sa ohrieva vzduch až následne. Vzduch sa zároveň nevysúša a ani sa nevíri prach, preto je tento spôsob vykurovania vhodný aj pre alergikov. Základnou výhodou však ostáva samotná schopnosť akumulácie tepla, vďaka čomu nedochádza po rozkúrení k prehriatiu miestnosti a naakumulované teplo sa uvoľňuje ešte dlhé hodiny po vyhasnutí ohňa.

Akumulačné kachle
Zdroj: Thorma

Toto „odloženie“ tepla na neskôr predstavuje najmä dnes, keď má prioritu znižovanie spotreby energie, veľkú výhodu. Zároveň dokážu akumulačné kachle ušetriť palivo, a tým sa znižujú náklady na ich prevádzku. Do akumulačných kozubových kachlí stačí priložiť raz za 4 až 12 hodín, čo predstavuje maximálny komfort. Vhodným palivom je suché tvrdé drevo alebo hnedouhoľné brikety.

Aký je základný princíp?

Prevádzkovaním spotrebiča tepla sa nepriamo ohrievajú akumulačné žiarobetónové kamene vložené medzi ohnisko a vonkajší plášť, ktorý môže byť vyhotovený z farbeného oceľového plechu, keramického obkladu alebo ozdobného kameňa. Po ukončení prevádzky sa teplo akumulované v akumulačných kameňoch pozvoľne uvoľňuje do vykurovaného priestoru, a tým teplota v tomto priestore klesá pomaly.

Akumulačné kachle
Zdroj: Thorma

Čo sa stará o akumuláciu tepla?

Pri kozubových kachliach sa akumulačné žiarobetónové kamene vložia medzi ohnisko a vonkajší plášť a/alebo nad ohnisko a vonkajší plášť. Vybrané typy spotrebičov je možné takto vybaviť aj po ich inštalácii. Pri vyšších kozubových kachliach je možné vložiť okolo dymovodu prstence v tvare U. Akumulačný materiál prirodzene odoberá teplo z dymovodu, a tak zvyšuje účinnosť spotrebiča. Namiesto prstencov možno použiť aj akumulačný kameň v tvare U. Tento sa hodí najmä na obloženie kolena dymovodu. O akumuláciu tepla sa stará predovšetkým hustý materiál žiarobetónových kameňov. Ak sú kozubové kachle obložené keramikou alebo ozdobným kameňom, teplo sa akumuluje zároveň aj v tomto obložení.

Sú všetky pece, kachle či kozuby akumulačné?

Jednoduchšie kachle alebo kozubové kachle sa vyrábajú len z plechu, ktorý po vyhasnutí ohňa rýchlo vychladne. V prípade kozubových vložiek, ktoré sú obložené izolačným materiálom, sa teplo neakumuluje, ohrieva sa len vzduch, ktorý obteká kozubovú vložku.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteAkumulačné kamene
Vybrané typy spotrebičov môžete vybaviť akumulačnými kameňmi aj po ich inštalácii. Na obloženie dymovodu je určený akumulačný kameň v špeciálnom tvare. Akumulačné kachle ako zdroj vykurovania | Zdroj: Thorma

Ako hlavný zdroj tepla

Akumulačné kozubové kachle je vhodné použiť ako hlavný zdroj tepla v domoch s takmer nulovou potrebou energie či pasívnych domoch, ktoré sú trvalo obývané. Akumulačné kachle treba totiž každý deň prevádzkovať aspoň 2 až 3 hodiny, aby vytvorili dostatok tepla, keďže časť tejto energie sa ukladá do akumulačného materiálu a postupne sa uvoľňuje.

NÁŠ TIP 

Keramické kozubové kachle

Moderné kozubové kachle ANDORRA s výkonom 7,5 kW sú určené na spaľovanie dreva alebo brikiet. Ohnisko je obložené lisovaným vermikulitom, ktorý zvyšuje teplotu horenia a zabezpečuje vysokoúčinné spaľovanie, oplach skla udržuje sklo dvierok čisté. Vysoká účinnosť spaľovania až 80 % sa stará o nízku spotrebu dreva a nízke emisie. Na výber je viacero farebných variantov keramiky – biela, čierna lesklá alebo grafitová matná. Ak preferujete prírodné materiály, môžete si zvoliť model s mastencovým obkladom Serpentino. Spotrebič možno vybaviť akumulačným žiarobetónom, čím sa predĺži čas sálania tepla. Regulačný rozsah: 3,8 až 11,2 kW, ­ výhrevnosť: 98 – 180 m3. www.thorma.sk

Keramické kachle
Zdroj: Thorma

Text: Andrea Dingová v spolupráci s firmou Thorma
Foto: Thorma
Zdroj: Časopis Urob si sám