image 31287 25 v1
Galéria (6)

Strechár radí: Čo robiť so snehom na streche?

Aj keď to zatiaľ an zasneženú zimu nevyzerá, na prípadnú nádielku sa treba vopred dôkladne pripraviť. Netreba totiž zabúdať na fakt, že sneh má svoju váhu. Neraz sme svedkami toho, že sa strecha preborila pod váhou snehu. Hovorí sa, že 14- centimetrová vrstva čerstvého snehu zaťaží strechu až 70 kilogramami. Čo teda robiť so snehom na streche? 

Galéria

Čo so snehom na streche? - Marcel-Modranský-(1)
Čo so snehom na streche? - Sneh-na-streche
Čo so snehom na streche? - Sneholam
Čo so snehom na streche? - Snehová-škridľa
Čo so snehom na streche? - unor-Bramac-VK-2015-(2)

Radí Marcel Modranský zo spoločnosti Bramac

Montáž strešných zábran

Padajúci sneh dokáže urobiť poriadnu šarapatu. Jedným z riešení sú snehové zábrany, ktoré dokážu udržať snehovú prikrývku na streche a neobmedzujú vás v pohybe pod ňou. Môžu to byť háky, zúbky, mreže či lapače najrôznejších tvarov. Ich účelom je zabrániť škodám pri uvoľňovaní. Kým bodové zábrany sa snažia snehovú pokrývku rozlámať na časti, ktoré sa budú zo strechy uvoľňovať samostatne, protisnehové mreže, zachytávače a tyčové zábrany sa snažia udržať snehovú pokrývku v celku dovtedy, kým sa nerozpustí. Nech sa rozhodnete pre akýkoľvek druh zábran, nezabudnite na správnu inštaláciu a dajte prednosť originálnemu príslušenstvu, ktoré je navrhnuté práve pre danú značku strechy.

Strecha by toho mala uniesť veľa

Najnebezpečnejšie je nechávať na strechách veľké vrstvy suchého čerstvého snehu. Skôr alebo neskôr do nej naprší a oťažie tak, že to môže narušiť celú strešnú konštrukciu. Druhým riešením je informovať o nosnosti strešného systému už pri výbere strechy. Norma predpisuje betónovej škridle nosnosť (pevnosť) hmotnosť 200 kg bez poškodenia, resp. zlomenia.

Pravidelne čistite odkvapy

Ak ste na jeseň zabudli vyčistiť odkvapy, napriek zime neleňte a nezabudnite skontrolovať, či sa v nich nenachádza napadané lístie, mach alebo ostatné nečistoty. Tie totiž zabraňujú prietoku vody a vytvoria bariéru na vytekanie vody z odkvapov. Ak sú teploty pod nulou, cencúle sú na svete. A odtrhnuté cencúle spôsobia počas zimy nejeden úraz. Ak sa cencúle predsa len objavili, pravidelne ich obíjajte a nedovoľte, aby spôsobili úraz.

Nižšia nasiakavosť škridiel je dôležitá

Pri starostlivosti o strechu počas zimy treba zohľadniť aj jej nasiakavosť. Betónová krytina má nižšiu
nasiakavosť než iné druhy škridiel (napr. pálené). Nízka nasiakavosť znamená vyššiu odolnosť voči poveternostným zmenám. Škridla počas dňa nenasiakne do svojho tela vodu, ktorá by v noci mohla zamrznúť na ľad, zväčšiť svoj objem a poškodiť tak povrch škridly. Aj tu platí pravidlo, že strešný systém od overených výrobcov dokáže mať nasiakavosť len do 6%, čo je až o 40% menej ako pri klasických pálených strechách, ktoré ma dodnes väčšina domov. Čiže nielen výška snehu, ale aj nasiakavosť zohráva dôležitú úlohu pri stabilite a odolnosti strechy voči snehu.

Podkúrte pod nimi

Niekedy však nepomôže ani šikmý sklon strechy s minimom prekážok. Pri nízkych teplotách sa sneh na streche môže udržiavať aj niekoľko týždňov. Spoľahlivým riešením je preto inštalácia elektrických káblov priamo na krytické miesta strechy a dažďové zvody. Prúd pretekajúci káblami rozpustí všetok sneh v okolí.

Ak sa predsa stane nehoda:

Za bezpečnú strechu je zodpovedný majiteľ objektu. Je jeho povinnosťou sneh na vlastné náklady odpratať. Ak to zoberiete na ľahkú váhu, môže vás to vyjsť draho. V prípade, že majiteľ uprednostní lacnejšie a podomácky vyrobené zábrany, môže za to draho zaplatiť. V prípade úrazov a škôd na cudzom majetku sa výška odškodnenia môže vyšplhať vysoko. Vždy sa tu preukazuje, či škoda vznikla zavinením majiteľa daného objektu. Avšak ak majiteľ urobil všetko preto, aby k nešťastiu nedošlo, môže ho súd zbaviť obvinenia. Neberte preto tieto rady na ľahkú váhu. Neoplatí sa to!

PR článok spoločnosti BRAMAC – strešné systémy, spol. s r.o. 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.