/ Dom / Strecha /

Nenáročná renovácia šindľovej strechy

Nenáročná renovácia šindľovej strechy

Pri stavebných rekonštrukciáchsa spravidla najviac narobíte pri odstraňovaní pôvodných materiálov. Z tohto hľadiska je potešujúce, že asfaltové šindle môžete inštalovať priamo na pôvodné šindle, čo ušetrí nemalú časť námahy a nákladov.

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 2 dni
náklady: 100m2 strechy od 850 €
ľudia: 2
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL
• strešné šindle IKO od 6 €/m2
• poistná hydroizolácia od 1,50 €/m2
 bitúmenový tmel od 2,20 €/kartuša
jednou kartušou urobíte asi 18 m2 strechy
• klince „lepenkáče“ od 3 €/kg
dostatočne dlhé (25 – 35 mm), so širokou hlavičkou, drážkovaným telom a antikoróznou úpravou, 1 kg stačí na 15 m2

NÁRADIE
• označovacia šnúra
(brnkačka)
 kladivo, meter
 nôž
s rovnou aj so zakrivenou čepeľou 

PRACOVNÝ POSTUP

1. KONTROLA KONŠTRUKCIE
Pred renováciou preveríme kvalitu strešnej konštrukcie, aby uniesla váhu novej vrstvy šindľov. Možno budete musieť vymeniť zhnité drevené prvky za nové. 

2. STARÉ ŠINDLE
Hrebenáče a nárožné tvarovky sa musia odstrániť vždy! Pôvodnú vrstvu šindľov je potrebné odstrániť len v miestach, kde sú šindle výrazne zdeformované. 

3. „LOPATA“ NA ŠINDEĽ
Na demontáž šindľa je možné použiť špeciálnu „lopatu“, ktorá jednoduchým spôsobom odstraňuje nežiaduce vrstvy na streche a drevené časti ostanú neporušené. 

4. ODKVAPOVÉ OPLECHOVANIE
Pripevníme ho ako prvé, na drevené debnenie, resp. na pôvodnú vrstvu šindľov. Ak pôvodné oplechovanie vydrží ešte 30 rokov, tento krok môžeme vynechať. 

5. POISTNÁ HYDROIZOLÁCIA
Na pôvodný šindeľ (alebo drevené debnenie) pribijeme asfaltový pás zarovno s odkvapovou hranou. 

6. ZÁVETERNÉ OPLECHOVANIE
Montujeme ho až po poistnej hydroizolácii. Ale iba v tom prípade, že pôvodné oplechovanie už neprežije životnosť novej vrstvy šindľov. 

7. ŠTARTOVACÍ RAD
Štartovací rad vyrobíme z bežného šindľa odrezaním viditeľných tabúľ. Slúži na vyrovnanie a prilepenie prvého radu viditeľných šindľov k podkladu. 

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste8. PRVÝ RAD ŠINDĽOV
Inštalujeme ho zarovno so štartovacím radom. Šindle v každom ďalšom rade postupne skracujeme. Spoje šindľov nad sebou sa majú opakovať najskôr v 4. až 5. vyššom rade. 

9. INŠTALÁCIA ŠINDĽOV
Inštaláciu 5 – 6 radov robíme súbežne až po koniec strechy. Je veľmi dôležité vyberať šindle z rôznych balíkov, aby sa zamedzilo vzniku farebných „máp“.

10. HREBENÁČE
Vyrobíme ich vyrezaním zo základného šindľa a pribíjame ich. Postupujeme proti smeru prevládajúcich vetrov. Môžeme ich podlepiť strešným bitúmenovým tmelom. 

11. KONTROLA STRECHY
Po ukončení montáže preveríme, či sa vrstvy šindľa na streche medzi sebou dobre zlepili. Podľa potreby ich môžeme podlepiť strešným bitúmenovým tmelom. 

dobré rady

VÝBER MATERIÁLU
Pri výbere šindľa v prípade rekonštrukcie rodinného domu je lepšie zvoliť stredný alebo vyšší rad šindľov (ceny v postupe sú kalkulované pre kvalitnejšie materiály). Najlacnejšie „hobby“ šindle sú určené predovšetkým na zakrytie striech s predpokladanou životnosťou 5 až 10 rokov. Pre rodinné domy sú vhodné šindle so zárukou 20 až 30 rokov, ich životnosť je 30 rokov a viac.

POISTNÁ HYDROIZIOLÁCIA
Pásy pod šindľami zabezpečia vodotesnosť strechy. Nikdy nepoužívajte „térový papier“ ani fóliu. Najvhodnejšie sú asfaltované pásy na báze polyesteru. Sú veľmi pevné, ľahké a dobre sa s nimi manipuluje.

NA PÔVODNÝ ŠINDEĽ
Pri kladení novej vrstvy na pôvodnú je potrebné zvoliť dostatočne dlhé klince, aby sa nová vrstva mechanicky spojila s drevenou konštrukciou. Inštalácia šindľov je relatívne jednoduchá, ale ak je strecha komplikovanejšia, treba prácu zveriť odborníkom.

SPOTREBA MATERIÁLU
Pre výpočet spotreby je potrebné pridať približne 10 % k čistej ploche strechy na jednotlivé doplnky a prípadný malý odpad. Najvhodnejší čas na opravu šindľovej strechy je pri teplotách od 5 do 25 °C. Orientačné náklady na materiál na strechu s plochou 100 m2 sú asi 850 eur.

Text, foto, realizácia: IKO
Zdroj: časopis Urob si sám 4/2016, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.