Montáž fotovoltických panelov
Zdroj: Energovision

Kam umiestniť fotovoltické panely, ako ich namontovať a čo všetko to obnáša

Jednou z dôležitých súčastí na ceste za fotovoltikou je montáž panelov. Kam ich možno nainštalovať a čo všetko montáž obnáša, nám prezradil Lukáš Bago, konateľ spoločnosti Energovision, s. r. o., ktorá má dlhoročné skúsenosti v oblasti energetiky.

Kde možno inštalovať fotovoltické panely a aké podmienky sa musia splniť?

V spoločnosti Energovision realizujeme iba strešné fotovoltiky. Fotovoltické panely môžeme inštalovať na všetky typy striech, teda na šikmé aj na ploché strechy. No na to, aby fotovoltika pre domácnosť dávala aj ekonomický zmysel, musia byť splnené hlavné podmienky, ktorými sú:

Orientácia: Fotovoltické panely môžu byť orientované na všetky svetové strany, avšak, výnimkou je sever, kde umiestnenie panelov dôrazne neodporúčame z dôvodu veľmi malých výnosov. Ideálna orientácia je južná, kde fotovoltika dosahuje najvyššie výnosy. Kombinácia východnej a západnej orientácie rozkladá výrobu energie počas celého dňa, čo môže byť pre väčšinu domácností výhodné vzhľadom na to, že ich spotreba vrcholí ráno a neskôr popoludní alebo na večer. Rovnako treba dávať pozor na tiene zo stromov, komínov či okolitých budov.

Sklon: Ideálny sklon strechy, resp. panelov je približne 35 stupňov, aby sme dosiahli maximalizáciu celoročných výnosov. Pri šikmých strechách navrhujeme montážnu konštrukciu s uhlom od 15 stupňov až po štandardných 45 stupňov, čo závisí aj od geografickej polohy domácnosti. Pri rovných strechách volíme sklon konštrukcie okolo 18 až 20 stupňov, aby sme zabránili deštrukcii fotovoltiky silným nárazovým vetrom. S vhodným sklonom sa fotovoltické panely stávajú bezúdržbové napr. v zimnom obchodí, keď sa vďaka gravitácii sneh na nich neudrží.

Stav strechy a strešnej krytiny: Je dôležité posúdiť stav a stabilitu strechy, na ktorú sa rozhodnete inštalovať fotovoltické panely. Ak klient zvažuje rekonštrukciu strechy, určite tento krok treba zrealizovať pred samotnou inštaláciou panelov.

Montáž fotovoltických panelov
Pri montáži na šikmú strechu so škridlovou alebos plechovou krytinou sa montážne konzoly pripevnia priamo do krokvy strechy dlhými skrutkami. Panely sa zvyčajne inštalujú pod uhlom 15 až 45°. | Zdroj: Energovision

V čom je základný rozdiel v jednotlivých montážnych postupoch?

Úlohou strechy je chrániť celú domácnosť. Na rozdiel od niektorých inštalačných foriem z tohto dôvodu neskladáme konštrukcie pre fotovoltické panely „na kolene“ z materiálu kúpeného v železiarstve.

Rozdiel spočíva v type strechy a strešnej krytiny. Je dôležité podotknúť, že samotnou montážou nepoškodzujeme strešnú krytinu a ani nenarúšame integritu strechy. Pri montáži na šikmú strechu so škridlovou alebo plechovou krytinou sa montážne konzoly pripevnia priamo do krokvy strechy pomocou dlhých skrutiek. Konzoly musia byť pevne pripevnené a dobre utesnené, aby sa zabránilo prieniku vody. Na konzoly sa pripevnia nosné profily, ktoré budú držať samotné panely. Pri falcovej alebo trapézovej krytine sa používajú špeciálne svorky s gumovými tesneniami, ktoré sa upevnia priamo na strešnú krytinu bez potreby vŕtania dier. Na svorky sa pripevnia hliníkové profily, ktoré budú držať panely.

Pri plochej streche používame balastový systém – panely sú umiestnené na hliníkových profiloch a zaťažené betónovými blokmi, čím eliminujeme potrebu pripevnenia do strešnej krytiny.

Konzoly sa musia na streche pevne pripevniť a dobre utesniť, čím sa zabráni prieniku vody.

Kvôli zamedzeniu tienenia jedného fotovoltického panela na druhý sú medzi jednotlivými radmi panelov väčšie rozstupy. V praxi preto potrebujeme väčšiu plochu strechy. Pri rovnej streche existuje rozličná konfigurácia umiestnenia panelov. Jedným typom je orientácia na južnú stranu, kde sú panely radené za sebou, a druhým typom je orientácia na východ a západ, keď panely umiestňujeme tak, že vytvárajú tzv. striešku.

Na aké bezpečnostné prvky by sme pri inštalácii nemali zabudnúť?

Jedným z dôležitých prvkov je vývodový istič, ktorý zabezpečuje ochranu elektrického obvodu pred preťažením či skratom. Určite treba myslieť na problematiku súčasnej vonkajšej ochrany budovy bleskozvodom. Tým, že na strechu domácnosti nainštalujeme fotovoltiku, narušia sa pomery tejto ochrany.

Čo je potrebné posúdiť a zhodnotiť pred montážou?

Pri obhliadke nehnuteľnosti náš expert na fotovoltiku musí zhodnotiť viacero aspektov, aby sa zabezpečila efektívna a bezpečná inštalácia. Zameriava sa na posudzovanie strechy, či je v dobrom stave a nepotrebuje opravy. Dôležitou informáciou je stav krovu. Musí byť zdravý, aby strecha uniesla potrebnú záťaž. Dôležité je aj presné zadefinovanie strešnej krytiny. Tiež si s klientom prechádzame, či existujúca elektrická infraštruktúra domácnosti bude podporovať fotovoltický systém.

Montáž fotovoltických panelov
Pri montáži na plochú strechu sa používa balastový systém. Panely sú umiestnené na hliníkových profiloch a zaťažené betónovými blokmi. Vďaka tomu nie je potrebné ich upevnenie do strešnej krytiny. | Zdroj: Energovision

Aké povolenia alebo ohlásenia je potrebné vybaviť pre realizáciu fotovoltických panelov?

Často sa nás klienti pýtajú, či je potrebné stavebné povolenie alebo ohlásenie stavby. Stavebné povolenie potrebujete, iba ak je domácnosť chránená alebo sa nachádza v chránenej oblasti. Ak túto skutočnosť neviete, môžete sa obrátiť na miestny stavebný úrad a tento fakt si preveriť. Rovnako sa nevyžaduje ani ohlásenie stavby. Samotné umiestnenie panelov by malo vyhovovať platným právnym a bezpečnostným predpisom.

Koľko trvá montáž solárnych panelov?

Montáž fotovoltickej elektrárne trvá maximálne 2 dni a zvyčajne sa zaobíde bez komplikácií, stále sa však tento proces môže spomaliť pre nepriaznivé poveternostné podmienky.

Čo je ešte nevyhnutnou súčasťou systému z hľadiska montáže?

V našom riešení fotovoltických systémov pre domácnosť sa nachádza aj RDAC rozvádzač. V tomto rozvádzači sa nachádzajú komponenty na bezpečnú prevádzku a prepojenie panelov s meničom a domovým rozvádzačom. Dôležitým prvkom sú aj prepäťové ochrany na AC aj DC strane, ako aj poistkové odpínače či ističe.

Rovnako je dôležité, aby sa používali kvalitné elektroinštalačné materiály, napr. nie je bezpečné a ani estetické, ak kabeláž nie je uložená do chráničky (lišty). Dimenzie použitých káblov musia spĺňať aktuálne platné normy a inštalácia fotovoltického systému sa musí realizovať podľa projektovej dokumentácie, ktorú vytvoril projektant. Do kvalitnej montáže sa oplatí investovať.

Montáž fotovoltickej elektrárne trvá zvyčajne maximálne 2 dni.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Rozhovor pripravila: Andra Dingová
FOTO: Energovision
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.