Fotovoltické panely
Zdroj: ZSE

S fotovoltikou šetríte vaše financie aj životné prostredie. Riešenie je ideálne aj pre firmy

Európska únia podporuje fotovoltické riešenia na strechách budov viacerými opatreniami. Chce tak ochrániť spotrebiteľov pred vysokými cenami energií. Tie sú síce momentálne zastropované, no kvôli geopolitickej a klimatickej kríze je ich vývoj v budúcnosti otázny.

Povinná strešná fotovoltaika je súčasťou programu REPowerEU, Smernice o energetickej hospodárnosti budov aj v balíku klimatických a energetických politík s názvom Fit for 55. Ten má za úlohu znížiť do roku 2030 emisie v Európskej únii až o 55 percent.

Práve z toho dôvodu sa Európsky parlament rozhodol, že od roku 2031 budú musieť byť strechy všetkých existujúcich verejných a komerčných budov, ktoré majú úžitkovú plochu nad 400 m2 povinne vybavené fotovoltikou. Od roku 2034 budú fotovoltické panely povinné aj pre nové bytové domy. Cieľom je, aby do roku 2050 mali všetky budovy nulové emisie. Okrem toho má fotovoltika niekoľko ďalších výhod. Pozrite sa, čo všetko získate, ak si na váš dom alebo firmu necháte nainštalovať solárne panely od ZSE.

S fotovoltikou ušetríte na poplatkoch za elektrinu

Fotovoltika vám bude vyrábať elektrinu zo slnečného žiarenia úplne zadarmo. Postačia vám na to fotovoltaické panely a strecha vášho rodinného domu. Výroba elektriny pre vlastnú spotrebu pomocou vlastných fotovoltických panelov od ZSE je určená pre každú domácnosť, ktorá žije v rodinnom dome na území Slovenska.

Bežná slovenská rodina spotrebuje za rok približne 2,2 megawatthodín elektriny. Predstavuje to sumu asi 360 EUR. Ak elektrinou aj vykuruje a ohrieva vodu, spotreba sa pohybuje na úrovni 8,7 megawatthodín a ročne zaplatí za elektrinu okolo 1 200 EUR. Patríte k týmto rodinám aj vy?

Vďaka fotovoltike môžete znížiť vaše náklady na elektrinu až o 40 percent. S využitím Virtuálnej batérie dokonca o polovicu. Ročne to predstavuje sumu približne 600 EUR. Jej výška sa samozrejme odvíja od geografickej polohy, orientácie panelov, spotrebiteľského správania a mikroklimatických podmienok. Neznamená to však, že ak žijete na severe Slovenska, výroba elektriny zo slnečného žiarenia je pre vás nemožná. Rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi len minimálnych 10 až 15 percent ročne.

„Fotovoltické panely sú vhodné pre každého, kto si chce vyrábať vlastnú elektrinu. Rodinný dom by mal mať väčšiu strechu orientovanú na juh, juhovýchod alebo juhozápad. Minimálne 16 metrov štvorcových súvislej plochy pri šikmej streche alebo 24 pri rovnej streche. Fotovoltika je aj pre tých, ktorí chcú zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti“ objasňuje Erik Chabreček zo ZSE.

Ohľaduplnosť k životnému prostrediu je jedna z ďalších výhod fotovoltiky

Investícia do vlastnej solárnej elektrárne na streche vášho rodinného domu vám prinesie hneď niekoľko ďalších výhod.

  • Okamžitú úsporu na poplatkoch za elektrinu.
  • Zvýšenie energetickej sebestačnosti. S týmto fotovoltickým riešením od ZSE, ktoré obsahuje až 18 panelov, môžete byť z 90 percent energeticky sebestační a za elektrinu usporíte až 1 429 EUR ročne.
  • Udržateľnejší životný štýl, ktorý je šetrnejší k životnému prostrediu.
  • Dlhú životnosť fotovoltického systému a prijateľnú doba návratnosti investície. S virtuálnou batériou už od siedmich rokov.
  • Nízke náklady na údržbu fotovoltických panelov.
  • Jednoduchú a rýchlu inštaláciu.
  • Modernizáciu starých domov a zvýšenie ich hodnoty.
  • Väčší komfort bývania.

Z fotovoltiky môžete čerpať elektrinu pre všetky domáce elektrospotrebiče, je využiteľná pre elektrické kúrenie či klimatizáciu. Môžete pomocou nej dobíjať váš elektromobil alebo svietiť v celom dome úplne zadarmo.

Fotovoltika sa vám oplatí aj vtedy, ak ste celý deň mimo domu

Fotovoltaika je ideálnym riešením v prípade, že spotrebúvate naozaj veľa elektrickej energie a to najmä počas dňa. Ak vaša domácnosť funguje v nepretržitom režime – napríklad často pracujete z domu, prípadne ste na materskej či rodičovskej dovolenke alebo žijete vo viacgeneračnej domácnosti, elektrinu, ktorú si vyrobíte môžete spotrebovať ihneď. Fotovoltické panely vyrobia najviac elektriny práve počas dňa v závislosti od intenzity slnečného žiarenia.

Fotovoltického riešenia sa však nemusíte báť ani v prípade, že väčšiu časť elektriny spotrebúvate ráno a večer. Práve týmto spôsobom funguje väčšina domácností. Nápor na spotrebu elektrickej energie je ráno pred odchodom do práce či školy, a potom večer po návrate domov. Ideálnou voľbou je v tomto prípade skombinovať fotovoltické panely s Virtuálnou batériou od ZSE. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Akonáhle bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv energiu z Virtuálnej batérie.

Aby fotovoltické riešenie fungovalo spoľahlivo a šetrilo vaše financie, je dôležité správne navrhnúť jeho výkon. Ten sa určuje podľa ročnej spotreby elektrickej energie v domácnosti. Ak si na tento krok sami netrúfate, nemusíte sa obávať. Technici zo ZSE na obhliadke presne zhodnotia situáciu vašej domácnosti a navrhnú vám optimálny výkon fotovoltického systému.

V prípade akýchkoľvek otázok týkajúcich sa montáže, výkonu alebo fungovania fotovoltiky kontaktujte ZSE poradcov pre Zelené riešenia. Pomôcť vám môže aj článok odborníka zo ZSE o tom, ako si vybrať fotovoltiku.

Fotovoltika je vhodná aj pre firmy

ZSE má vo svojej ponuke fotovoltické riešenie nielen pre rodinné domy, ale i pre firmy. Lokálny fotovoltický zdroj je možné inštalovať na priemyselné areály, hotely, administratívne budovy či školské zariadenia. ZSE sa dokonca rozhodlo, že každý rok daruje školám a sociálnym zariadeniam fotovoltické riešenie, aby si mohli sami vyrábať elektrinu zo slnka. V roku 2023 nainštaluje fotovoltiku v hodnote dvestotisíc eur až na 11 škôl.

Ak máte vlastné firemné priestory a chcete zvýšiť hodnotu vašej firmy, znížiť prevádzkové náklady a zároveň vám nie je ľahostajné životné prostredie, fotovoltika pre firmy od ZSE je pre vás to pravé riešenie. Zároveň si môžete znížiť daňový základ odpisovaním fotovoltického zariadenia.

Lokálny fotovoltický zdroj od ZSE je zariadenie na výrobu elektrickej energie len z obnoviteľných zdrojov. Najdostupnejšia je pre bežné firmy slnečná energia, ktorá vyrába elektrinu prostredníctvom fotovoltických panelov. Počas niekoľkoročnej prevádzky sa môže táto investícia vrátiť vašej firme až štvornásobne. Zároveň si zlepšujete imidž firmy, ktorá sa výrobou elektriny zo slnečného žiarenia stáva eco friendly. Výrobou zelenej elektriny sa podieľate na zlepšení životného prostredia.

Podľa najnovšej legislatívy, platnej od apríla 2022, si firma alebo organizácia môže inštalovať fotovoltiku s výkonom až do výšky maximálnej rezervovanej kapacity svojich odberných miest. Už neplatí maximálny inštalovaný výkon do 500 kWp. Zároveň bude môcť, po schválení príslušných pravidiel, dodávať prebytočnú nespotrebovanú elektrinu aj do distribučnej siete až do objemu 1000 MWh. Objem elektriny bude oslobodený od úhrady tarify za prevádzkovanie systému.

Stačí, ak vyplníte dotazník, uložíte ho do svojho počítača a odošlete na e-mailovú adresu ozefirmy@zse.sk. Môžete pripojiť aj fotografie objektu, prípadne strechy, kam by ste chceli fotovoltické panely inštalovať. Následne vás bude telefonicky kontaktovať odborník zo ZSE, ktorý s vami skonzultuje ďalšie dôležité informácie potrebné pre prípravu ponuky a pripraví vám návrh riešenia ako aj nezáväznú cenovú ponuku.

Odborník si príde osobne prezrieť miesto inštalácie spolu s projektantom i montážnou firmou. Nasleduje samotná inštalácia fotovoltického riešenia a napojenie do distribučnej siete.

Zdroje:

https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2022/10/25/fit-for-55-council-agrees-on-stricter-rules-for-energy-performance-of-buildings/

https://ember-climate.org/project/eu-power-sector-2020/

Zdroj: PR článok ZSE

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.