Fotovoltaické panely
Zdroj: ZSE

Fotovoltika má zmysel aj v prípade, že nebývate v Hurbanove. Elektrinu vám vyrobí aj pod Tatrami

Počet európskych domácnosti, ktoré si v minulom roku nechali nainštalovať fotovoltiku sa výrazne zvýšil. Môže za to nielen snaha šetriť životné prostredie, ale i nejasná situácia okolo cien elektriny. Medziročný nárast záujmu o fotovoltické riešenia, ktorý prekročil 35 percent prekonal všetky očakávania odborníkov. Aj na Slovensku je fotovoltika stále populárnejšia.

Až desaťnásobný nárast záujmu o inštaláciu fotovoltických riešení, v porovnaní s rokom 2020, zaznamenala v uplynulom roku spoločnosť ZSE. Nainštalovali vyše tisíc fotovoltických zariadení po celom Slovensku. „Je to pochopiteľné, pretože vzhľadom na geopolitickú situáciu a rekordné zdražovanie komodít, ide určite o výhodnú investíciu,“ potvrdila pre agentúru SITA hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

Pre bežné domácnosti je dnes solárna energia najdostupnejším obnoviteľným zdrojom energie. Fotovoltika vám zabezpečí dodávky elektrickej energie nezávisle od distribučnej siete. Práve čiastočná energetická sebestačnosť je jednou z výhod fotovoltického riešenia od ZSE. Slnečná energia je tu pre každého, je však jej využitie vhodné pre každú domácnosť?

Fotovoltika má zmysel v Hurbanove aj na Orave

„Fotovoltika je vhodná pre domácnosti žijúce v rodinných domoch na území celého Slovenska, ktoré si chcú vyrábať elektrinu pre vlastnú spotrebu.  Fotovoltické panely sú aj pre tých, ktorí chcú zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti,“ hovorí Erik Chabreček, odborník na fotovoltické riešenia zo ZSE.

Intenzita slnečného žiarenia sa počas roka mení. Maximum slnečného žiarenia na Slovensku zaznamenávame v júli a auguste, minimum na prelome decembra a januára. Hoci sa to nezdá, rozdiel v získavaní slnečnej energie medzi južnými a severnými regiónmi Slovenska je len 10 až 15 percent ročne. Na výkon fotovoltických panelov má teda vaša geografická poloha len minimálny vplyv.

„Na Slovensku máme ideálne podmienky na efektívne využívanie fotovoltiky. Hoci na severe Slovenska máme počas roka menej slnečných dní, fotovoltické panely pracujú pri nižších teplotách efektívnejšie, ako keď sú prehrievané horúcim počasím. Z tohto pohľadu fungujú perfektne bez ohľadu na to, či vlastníte dom v Hurbanove alebo vo Vysokých Tatrách,“ hovorí odborník na fotovoltiku, Erik Chabreček zo ZSE.

Fotovoltika je vhodná aj keď ste väčšinu dňa mimo domu

Fotovoltika je ideálnym riešením pre domácnosti, ktoré spotrebúvajú naozaj veľa elektrickej energie a to najmä počas dňa. Ak fungujete v nepretržitom režime – napríklad často pracujete z domu, prípadne ste na materskej či rodičovskej dovolenke alebo žijete vo viacgeneračnej domácnosti, elektrinu, ktorú si vyrobíte môžete spotrebovať ihneď. Fotovoltaický panel vyrobí najviac elektriny práve počas dňa v závislosti od intenzity slnečného žiarenia.

Avšak nie každá domácnosť funguje v nepretržitej prevádzke, aby všetku vyrobenú elektrinu dokázala okamžite aj zužitkovať. Vo väčšine rodín je nápor na spotrebu elektriny ráno, pred odchodom do práce a školy a poobede či večer, po návrate domov.

Ideálne je preto skombinovať fotovoltiku s Virtuálnou batériou od ZSE. Dokážete tak zužitkovať každú jednu kilowatthodinu, ktorú fotovoltika vyrobí. „Virtuálna batéria funguje ako priebežné úložisko, kam si dočasne uložíte prebytočnú elektrinu a ZSE vám ju vráti v čase, keď ju budete potrebovať. V momente keď bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv elektrinu z Virtuálnej batérie a až potom tú z distribučnej siete,“ vysvetľuje princíp fungovania batérie Erik Chabreček zo ZSE.

Do Virtuálnej batérie si môžete uložiť elektrinu do výšky celej vašej spotreby. Najefektívnejšie využívanie závisí od celkovej spotreby elektriny vo vašej domácnosti a od spôsobu, ako v priebehu dňa elektrinu spotrebúvate. Vďaka Virtuálnej batérii navyše zvýšite úsporu na poplatkoch za elektrinu až na 50 percent a skrátite návratnosť fotovoltiky len na sedem rokov.

Návratnosť celého fotovoltického riešenia závisí najmä od toho, ako dokáže domácnosť elektrinu z fotovoltiky využiť ale aj od toho, ako je navrhnutý výkon fotovoltiky voči potrebám domácnosti. Platí, že čím je podiel spotreby vlastnej elektriny vyšší, tým je vyššia aj úspora. Najrýchlejšiu návratnosť investície do fotovoltiky majú domácnosti, ktoré vedia využívať elektrospotrebiče počas dňa. Ideálne je zapínať umývačku riadu, práčku, filtráciu bazénu, ohrev vody, sušičku alebo nabíjať elektromobil medzi desiatou a šestnástou hodinou.

Na tom, kam umiestnite fotovoltické panely záleží

Ideálny scenár je, ak uvažujete o fotovoltike už pri projektovaní domu. Môžete si tak navrhnúť ideálnu strechu pre fotovoltické panely. Aká to je? Dostatočne veľká, ideálne orientovaná, bez tienenia z okolitých stromov a budov a najmä s pevným krovom. Umiestnenie panelov totiž zohráva veľkú úlohu v tom koľko elektriny vám vyrobia.

Prekážkou však nie je ani to, ak chcete riešenie inštalovať na starší rodinný dom. Materiál, z akého je strecha zhotovená nehrá až takú veľkú úlohu. Fotovoltika sa montuje na všetky typy strešnej krytiny. Rozhodujúci je však stav krovu. Na drevené trámy sa totiž upína kovová nosná konštrukcia celého fotovoltického systému. Krov preto musí byť pevný a v perfektnej kondícii.

Pre optimálne fungovanie vašej fotovoltickej elektrárne potrebujete miesto aspoň pre desať fotovoltických panelov. Dostatočne veľká strecha je preto podmienkou. Minimálna veľkosť súvislej plochy je 22 m2 pri šikmej streche a 26 m2 pri rovnej streche. Potrebná strešná plocha závisí aj od toho, či nemá strecha nejaké tienenie. Napríklad komín, stromy alebo okolité budovy. Ideálne je, ak je časť strechy orientovaná na juh. Práve sem môžete potom umiestniť fotovoltiku. Prekážkou nie je ani orientácia na juhovýchod alebo juhozápad.

Strecha by mala byť čo najjednoduchšia. Problémom pri inštalácii fotovoltiky väčšinou bývajú strešné okná, vikiere alebo komíny, ktoré rozčlenia plochu na viacero menších častí. Tieto preto umiestnite na tú stranu strechy, ktorá fotovoltike vyhovuje menej.

„Fotovoltická elektráreň dosahuje sto percentný výkon pri orientácii panelov na južnú stranu. Ideálny sklon panelov bude posúdený podľa konkrétneho azimutu a priestorových možností vašej strechy. V prípade šikmých striech priznávame prirodzený sklon strechy, čo je obvykle ideálnych 30 až 40 stupňov. V prípade rovnej strechy je veľmi dôležité dodržať dostatočný rozostup medzi radami panelov, aby si navzájom netienili,“ uzatvára odborník na fotovoltiku zo ZSE.

Výhody fotovoltiky od ZSE

ZSE svojim zákazníkom garantuje inštaláciu a výrobu vlastnej elektriny z fotovoltiky do troch mesiacov od podpisu zmluvy. Výnimky sa môžu objaviť len vo veľmi špeciálnych prípadoch, kedy z technických dôvodov bude nutné riešiť neštandardné situácie.

Okrem toho vás v ZSE čakajú aj tieto výhody.

  • Bezpečná, kvalitná a bezplatná montáž fotovoltických panelov. Aj všetky nutné stavebné úpravy, ktoré sa týkajú prepojenia fotovoltických panelov s ďalšími komponentami sú zahrnuté v cene.
  • Garantovaný objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Ak fotovoltické riešenie nevyrobí predpokladané množstvo elektrickej energie, ZSE vám ho doplní.
  • Monitoring fotovoltiky na diaľku. Riešenie je možné monitorovať prostredníctvom bezplatnej aplikácie vo vašom počítači, tablete alebo smartfóne. Vidíte tak aktuálne množstvo vyrobenej a spotrebovanej elektrickej energie. Umožňuje taktiež historické porovnávanie údajov o výkone a výrobe elektriny.
  • Každé riešenie ZSE Fotovolt je možné pripojiť na Virtuálnu batériu. Prebytok elektriny vyrobený počas dňa si v nej môžete uložiť na neskoršie použitie. Elektrinu vám ZSE vráti v čase, keď ju budete skutočne potrebovať.
  • ZSE vám kompletne zabezpečí prípravu a dodanie fotovoltiky na mieru. Pomôže s vybavením finančného príspevku Zelená domácnostiam a zabezpečí aj administratívu ohľadom zapojenia fotovoltiky do distribučnej sústavy.

Zdroj: PR článok ZSE

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.