/ Dom / Strecha /

Z dažďa pod odkvap

zdazda pod odkvap

Náš zvedavý objektív sme zacielili na odkvapy. Možno vám pripomenú odkvap na vašom dome. Niektoré sú v dobrom stave, iné potrebujú opravu či rekonštrukciu. Pozrime sa na ne spoločne.

Na komplikovaných strešných plochách treba rátať so zložitejším odvodňovacím systémom strechy. Plastový odkvap vo farbe medi farebne ladí so strešnou krytinou a hodí sa aj k farebnej úprave fasády domu.Žľabový lievik (kotlík) je nesprávne pripojený na koleno, ktoré je zjavne staršie. Možno nesprávne rozmery spôsobili, že lievik nevchádza do kolena a vzniká netesnosť, lepšie povedané diera, ktorou voda vyteká a padá pozdĺž fasády priamo k domu. Je možné, že pri veľkých dažďoch tečie aj na fasádu a spôsobuje vlhnutie múrov aj nad úrovňou terénu.

  
Tejto streche niečo chýba – odkvapové žľaby. Odkvap by sa mal urobiť hneď po zastrešení stavby, aby voda mohla odtekať ďalej od domu. Môže to byť aj provizórne riešenie. Je to vždy lepšie, ako keby mala voda vsakovať do pôdy tesne pri stenách a zapríčiniť vlhnutie stien a poškodenie omietky.Bleskozvody chránia pred priamym úderom blesku, ale aj pred prepätím a elektromagnetickým rušením. Veľmi dôležité je vodivé pripojenie všetkých kovových častí odkvapových žľabov na spoločnú uzemňovaciu sústavu. Správne zhotovené uzemnenie je potrebné, aby pri údere blesku odkvapové žľaby nezapríčinili požiar. Svorky majú byť pevne prichytené k žľabu. Mali by sme ich pri kontrole odkvapu a strechy preverovať.  
  
Pekne urobenej strieške nad vstupom do domu sa dá len máločo vyčítať. Drobným nedostatkom môže byť chýbajúca príchytná objímka zvislého zvodu, ktorá by mala nasledovať hneď za kolenom. Vzhľadom na malú plochu a množstvo odvádzanej vody to možno realizátorom odpustiť.Strieška osadená odvodňovacím systémom z pozinkovaného plechu. Pozinkovaný plech je obľúbený pre svoju cenu (najnižšiu zo všetkých predávaných materiálov), zinok však časom zosivie. Na miestach, z ktorých sa pri preprave alebo montáži poškriabaním odstránila zinková vrstva, začína oceľ korodovať. Tieto odkvapy treba natierať farbou na kovy.  
  
Ak nemôžeme odviesť dažďovú vodu z odkvapu do kanalizácie, môžeme predĺžiť výtokové koleno dlhou šikmou rúrou a vodu odviesť napríklad na trávnik. Musíme to však urobiť dôsledne, lebo taká netesnosť, ako je na fotografii, celkom isto spôsobuje zmáčanie chodníka a možno aj stien budovy. Odvodnenie malej plochej strechy možno riešiť pomocou žľabov a zvodov z pozinkovaného plechu. Zinok sa môže na povrch ocele nanášať žiarovo alebo elektrolyticky. Elektrolytické nanášanie je drahšie, čo sa prejaví aj na cene hotových výrobkov. Ich predajcovia tvrdia, že takto nanesená ochranná vrstva je kvalitnejšia ako vrstva nanesená pri vysokej teplote. Majiteľ garáže prispôsobil dĺžku zvislého zvodu a zhromažďuje vodu do suda. Neskôr ju používa na polievanie susednej záhrady. Dobrý nápad, malá investícia, estetický dojem je na poslednom mieste. 

Text, foto a redakčná úprava: Stanislav Botur

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteKomentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.