aku stresnu krytinu
Galéria (13)

Akú strešnú krytinu?

Pred rekonštrukciou strechy je dôležité poznať stav strešnej krytiny. V prípade potreby treba krytinu vymeniť. Stavebný trh ponúka širokú škálu strešných krytín. Pri výbere sme v prvom rade ovplyvnení estetickými požiadavkami, cenou a hmotnosťou krytiny, a to už vo fáze projektovania.

Galéria

strecha, krytina, šindla, dom
strecha, krytina, šindla, dom
strecha, krytina, šindla, dom
strecha, krytina, šindla, dom
strecha, krytina, šindla, dom
strecha, krytina, šindla, dom
strecha, krytina, šindla, dom
strecha, krytina, šindla, dom
Ďalšími faktormi pri voľbe musí byť kvalita, záruka, druh strechy a oblasť, kde sa objekt nachádza. Nesmieme však zabudnúť, že krytina nie je len ochrana pred dažďom. Pri obytnom podkroví musí tiež tlmiť zvuk a umožniť zhotovenie kvalitnej tepelnej izolácie.

Pálená keramická krytina
Spôsob výroby a výber surovín zabezpečuje vysokú mechanickú pevnosť, ohňovzdornosť, mrazuvzdornosť, dobré akumulačné schopnosti a tiež dobrú zvukovú izoláciu. Keramika má v porovnaní s betónom dôležitú prednosť – lepšie odoláva kyslým dažďom. Použitie prírodných materiálov zabezpečuje 100-percentnú zdravotnú neškodnosť, hladký povrch redukuje usadzovanie nečistôt, machov, sadzí a prachu.

Krytina sa vyznačuje farebnou stálosťou prírodných i povrchovo upravených pálených škridiel. Povrch sa môže engobovať alebo glazúrovať. Životnosť má minimálne 80 až 100 rokov bez akejkoľvek údržby.
Vyrába sa v rôznych tvaroch, rozmeroch (maloformátové a veľkoformátové škridly, bobrovky) a farebnom vyhotovení. Ukladá sa na latovanie. Použitím veľkoformátových škridiel znižujeme prácnosť a dochádza k úspore dreva pri latovaní.

V závislosti od vybraného druhu a splnenia montážnych požiadaviek sa môže použiť na strešne sklony už od 12°, lepšie je však zvoliť strmšiu strechu. Každý druh krytiny má totiž daný tzv. bezpečný sklon použitia (pri pálenej krytine je to 22 až 35°). Ak sa ukladá krytina s menším sklonom, musí byť podľa montážneho postupu a prípustného sklonu vytvorená na streche poistná hydroizolácia s debnením alebo vodotesné podstrešie, čo zvyšuje náklady na zhotovenie strechy.

Spotreba na 1 m² závisí od použitia formátu a typu škridle:
– maloformátové škridly 400 x 223 až 480 x 280 mm  – 11,5 – 17,8 ks/m²,
– veľkoformátové škridly 500 x 300 mm  – 8,8 – 9,3 ks/m²,
– bobrovky 400 x 190 mm – 32 – 35,3 ks/m².

Betónová krytina

Vzhľadom pripomína keramickú krytinu. Má vysokú pevnosť, odolnosť proti veľmi zlým poveternostným podmienkam, nízku nasiakavosť a vysokú mrazuvzdornosť. Krytina je 100-percentne recyklovateľná.
Kvalitná povrchová úprava prispieva k životnosti, ktorá je 100 rokov. Povrch škridiel môže byť hladký, s granulovaným povrchom alebo s akrylátovým nástrekom.

Zaťaženie strešnej konštrukcie s betónovou krytinou je porovnateľné s pálenou krytinou. Vysoká pevnosť umožňuje vyrábať škridly väčších rozmerov, ktoré znižujú počet kusov na 1 m².

Používa sa na sklon strechy 7° až 90°. Škridly sa ukladajú na latovanie. V náročných klimatických podmienkach, ale aj pri nižšom sklone profilovanej krytiny ako 22° sa strecha musí doplniť poistnou hydroizoláciou, ktorá sa umiestňuje na kontralaty. Pri sklone 12 až 45° sa škridly nepripevňujú. Spotreba na 1 m²: škridla 420 x 330 mm – 10 ks/m² , škridla 480 x 365 mm – 7,5 ks/m².
–>
Asfaltové šindle
Vyznačujú sa presnosťou, nízkou hmotnosťou a univerzálnym využitím. Kvalitu výrobku zabezpečuje sklená rohož, ktorá je vysoko stabilná a nemení sa ani vplyvom zmien teplôt, asfalt zabezpečuje vodovzdornosť a granulový posyp chráni povrch šindľa.

Sortiment asfaltových šindľov je široký, líšia sa od seba tvarom, veľkosťou, farebným alebo štýlovým vyhotovením. Sklon strešnej konštrukcie môže byť od 15 do 90°. Šindle sa ukladajú na rovné debnenie, ktoré musí byť hladké, pevné, suché a bezpečne pripevnené. Pri sklone strechy 15 až 85°, teda takmer vždy musí byť debnenie pokryté asfaltovanými podkladovými pásmi. Šindle sa pripevňujú na debnenie lepením a klincovaním nehrdzavejúcimi klincami s veľkou hlavičkou. Zaujímavosťou je, že pri rekonštrukciách sa nové šindle môžu ukladať na existujúce staršie šindle, ale závisí to, samozrejme, od stavu strechy (vrstva starých šindľov musí byť rovná a strecha v dobrom stave).

Asfaltové šindle majú štandardnú dĺžku 1 m a šírku podľa typu od 284 do 336 mm. Dodávajú sa v balíkoch, ktoré stačia na pokrytie plochy približne 2,46 až 3,0 m²/balenie.

Bitumenová vlnitá krytina
Vyrába sa z organických vlákien, ktoré sú nasýtené bitúmenom (asfaltom). Vytvorí sa jednovrstvový systém, pri ktorom nedochádza k separácii vrstiev. Výsledný profil krytiny sa dosahuje tlakom pri vysokej teplote. Na trhu je v ponuke vlnitá krytina a krytina v tvare škridle. Výhodou použitia je jej nízka hmotnosť, ľahká a rýchla montáž, zdravotná neškodnosť, nízka cena. Životnosť na jednotlivé krytiny je 40 až 50 rokov.

Vlnitá krytina sa môže použiť už pri sklone strechy 5°, bitúmenová škridla na všetky typy striech od sklonu 17°. Ukladá sa pri sklone 5 až 10° na debnenie, pri sklone nad 10° na latovanie. Kotví sa pomocou klincov so širokou hlavičkou. Pri zateplenom podkroví sa musí strešný plášť doplniť poistnou hydroizoláciou. Spotreba krytiny: bitúmenové škridly – 3,23 ks/m², vlnitá krytina – pokrytie 1 tabule 1,29 až 1,57 m² (v závislosti od vzájomného prekrytia).

Vláknocementová krytina
Nahradila krytinu, ktorá obsahovala azbest. Vyrába sa zo zdravotne bezchybného materiálu na báze cementu a umelých vlákien. Má nízku hmotnosť, odolnosť proti poveternostným vplyvom, vysokú variabilitu, pôsobivý vzhľad. Povrch krytiny môže byť hladký alebo imituje bridlicu. Dodáva sa v širokej farebnej škále.

Na trhu je k dispozícii maloplošná krytina v tvare šablóny, obdĺžnika a bobrovky a veľkoplošná vlnitá krytina.
Ukladá na latovanie, sklon strechy pre maloplošnú krytinu je od 18° a pre veľkoplošnú krytinu od 10°. Priestor pod strešnou krytinou musí byť odvetraný. Odporúča sa doplniť strechu vhodnou hydroizoláciou.
Šablóny sa pripevňujú pomocou dvoch klincov a jednej víchrovej spony. Obdĺžniky sa pripevňujú klincami a víchrovou sponou, alebo sa vešajú na háčiky. Bobrovky sa vešajú na háčiky. Vlnitá krytina sa pripevňuje na latovanie skrutkami alebo hákmi.

Spotreba na m² závisí od spôsobu preloženia:
– šablóny 400 x 400 mm – 10,1 ks/m²,
– obdĺžniky 300 x 600 mm – 13,8 – 14,6 ks/m²,
– bobrovky 240 x 400 mm  – 27 – 29 ks/m²,
– vlnitá krytina 0,4 – 2,13 ks/m² (v závislosti od rozmerov).

Plechová strešná krytina
Použitie plechovej strechy má dlhú tradíciu. Známe a cenovo prístupné sú pásy z pozinkovaného plechu, ktoré sa musia na streche klampiarsky spracovať. Ich nevýhodou je, že po čase ich treba pravidelne chrániť náterom pred koróziou.

Nové moderné druhy plechových krytín sa vyrábajú tak, aby odolávali poveternostným vplyvom a nemuseli sa dodatočne povrchovo upravovať. Sú niekoľkonásobne ľahšie ako škridly, umožňujú rýchlu montáž bez pomoci klampiarov a dodávajú sa na mieru. Jadro krytiny tvorí oceľový alebo hliníkový plech ošetrený ďalšími ochrannými vrstvami. Konečná kvalitná povrchová úprava zabezpečuje odolnosť proti slnečnému žiareniu, vode aj poškriabaniu. Výrobcovia uvádzajú záruku na prehrdzavenie 30 až 50 rokov.

Plechová krytina je na trhu aj z materiálov, ktoré nepotrebujú ďalšiu povrchovú úpravu, ako sú medené, antikorové a titanzinkové plechy. Tieto krytiny so životnosťou 80 a viac rokov sú však podstatne drahšie.
Plechová krytina sa dodáva v tvare trapézových, „falcovaných“, vlnitých plechov, alebo s profilom škridle.
Krytinu možno použiť v závislosti od zvoleného typu už pri sklone strechy 6°. Ukladá sa na latovanie, ku ktorému sa upevňuje pomocou skrutiek s tesniacou podložkou. Základnou podmienkou bezproblémovej funkčnosti strechy je výber vhodného typu podstrešnej fólie, ktorý závisí od toho, či je podkrovie zateplené alebo nie.

Text: Ing. Jarmila Počarovská
Foto a kresby: Bramac, Icopal, IKO, KM Beta, Lindab, Mediterran, Ruukki, ISOVER, Tondach
Zdroj: Časopis Urob si sám

  1. mariusz siciarek says:

    Dobrý deň.Mám niekoľkoročnú skúsenosť s predajom strešných krytín . Plechová strešná krytina vyrábaná je zo zvitkov plechu , ktorý už pozinkovany a nafarbeny je dovezený s ocelarni. Odkedy predavam vystriedal som niekolkych dodávateľov. Plechová strešná krytina to nič iné ako profilovaný plech , dôležité je – pôvod plechu. Na každej zadnej strane plechovej krytiny je potlač , ktorý vám zaručí pôvod plechu. Dávajte pozor na hrúbka plechu a povrchovú úpravu, ktorá môže byť 25um , 35um, 50um , 200um . Na Slovensku najviac predáva sa plechy U. S. Steel Košice , ArcelorMittal – Belgicko ale aj iný pôvod – ArcelorMittal to medzinárodný oceliarsky koncern a plechy môžu byť s celej európy , ThyssenKruup Stahl- Nemecké plechy , Sabb – Švédsko a Ruukki Finsko. Pri kúpe pýtajte si záručný list , malo by tam byť uvedené : dĺžka záruky , material z ktoreho krytina je vyrobená a podmienky záruky . Uhlová brúska pri montáži plechovej krytiny to strata záruky. Správna montáž je základ, ak chcete spraviť to svojpomocne poraďte sa s odborníkmi , strecha je na dlhé roky.Správne odvetrajte strechu a používajte strešné fólie. Nebojte sa pýtať , veľa ľudí vám pomôže – pište e-maily , používajte blogy a fóra . ,,Najlepšia voľba to montáž odborníkom ale nie každý na to má“ http://www.stresna-krytina.com V prípade otázok : info@stresna-krytina.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.