Význam okien v modernej architektúre
Väčšina architektov a dizajnérov sa zhoduje, že okná sú pre súčasné bývanie mimoriadne dôležité. Jednoducho možno tvrdiť, že okná spoluvytvárajú komfort bývania. V prvom rade poskytujú denné svetlo a slnečnú energiu, ktoré výrazne prispievajú k pozitívnej nálade a ovplyvňujú zdravé prostredie. Čím väčšie množstvo prirodzeného svetla, tým lepšie. Nie je preto divu, že požiadavky na veľkoformátové zasklenie sa zvyšujú.
Ďalším aspektom je vnímanie ľudí a priestoru. Majiteľ rodinného domu má potrebu byť v záhrade vizuálne prítomný, túži po krásnom výhľade a predstavuje si prepojenie záhrady a obývačky do jedného spoločného priestoru, v ktorom sa cíti príjemne. To je jeden z dôvodov obľúbenosti veľkoformátových a tiež HS portálov.
Odpoveďou sú okná
Je teda jasné, že okná nemôžu byť len obyčajnou výplňou stavebného otvoru. Tlak na kvalitu, výkon, technické vlastnosti a tiež na dizajn sa neustále zvyšuje. V súčasnosti už nestačí mať len vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ale každý to nejakým spôsobom očakáva. Dnes sú rozhodujúcejšie iné argumenty. Najmä možnosti výroby vo veľkých formátoch, tlmenie hluku, bezpečnosť a v neposlednom rade ekologické hľadisko. Záverom je, že pri všetkých týchto aspektoch, vrátane optimálneho pomeru cena/výkon, všetko smeruje k okenným systémom na báze kompozitných profilov RAU-FIPRO X. Najmä tohtoročná novinka v podobe okenných systémov ARTEVO® je prísľubom úspešnej budúcnosti.
Treba pripomenúť, že kompozitný materiál RAU-FIPRO X, z ktorého sú vyrobené okenné profily ARTEVO®, je kombináciou klasického PVC a významného podielu sklenených vlákien (pozri skúsenosti z leteckého priemyslu). Výhody kompozitných profilov spočívajú najmä v ich nižšej tepelnej rozťažnosti (približne polovičnej) v porovnaní s bežnými plastovými oknami. To samo o sebe znamená, že tieto okná majú oveľa vyššiu rozmerovú stabilitu aj pri vysokých teplotách, vyššiu spoľahlivosť a samozrejme pevnosť. V praxi to znamená, že výrobné možnosti a rozmerové limity atakujú parametre hliníkových okien, ktoré sú však výrazne drahšie. V súčasnosti je možné vyrábať krídla v bielej farbe až do výšky 2,7 metra. Vo väčšine prípadov (okrem veľkých formátov) kompozitné profily nepotrebujú ani oceľové výstuhy ako plastové okná. Sú preto ľahšie a majú lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, čo sa odráža v certifikácii pre pasívne domy (Uw = až 0,6 W/m2K).
ARTEVO®
Dnes je na trhu nová generácia okien z kompozitných profilov, ktorú REHAU predstavuje pod názvom ARTEVO®. Vývoj tohto systému sa zameral predovšetkým na dizajn. To sa odráža tak vo vizuálnej kvalite, ako aj v konštrukčnom riešení profilu, ktorý bol úplne prepracovaný. ARTEVO® má teraz konštrukčnú hĺbku 80 mm. Najväčšou výhodou je štíhly až minimalistický dizajn, ktorý je ešte viac umocnený variantom krídla s plochým povrchom. Veľkým pokrokom je špeciálna Low-E PVC fólia, ktorá v profile ARTEVO® nahrádza doteraz používaný polystyrénový termo modul. Táto fólia má na povrchu pokovovanú vrstvu, ktorá podobne ako zrkadlo odráža teplo v oboch smeroch, čím znižuje tepelnú stratu. Profil preto pôsobí ako tepelne neutrálny. Kompozitné profily ARTEVO® si však zachovávajú všetky pozitívne vlastnosti plastových okien. Spomeňme najmä jednoduchú údržbu, dlhú životnosť, izolačné vlastnosti a najširšie možné alternatívy dizajnu vrátane hliníkového dekoru alebo takmer autentického drevodekoru. Nový profil a jeho konštrukcia zvýšili aj bezpečnosť, takže trieda RC3 nie je výnimkou. Zvýšil sa aj podiel recyklovaného granulátu (od 40 do 70 % v závislosti od veľkosti prvku), čo výrazne prispelo k zníženiu emisií CO2 v porovnaní s výrobou bežného plastového okna (až o 88 %). Okno z kompozitných materiálov, ako je nové ARTEVO®, je „hudbou“ budúcnosti a ideálnym partnerom pre modernú architektúru.
Zdroj: PR článok REHAU s.r.o.
Komentáre