Stavba rodinného domu z tehál HELUZ
Galéria (8) Zdroj: HELUZ

Nenápadná nevyhnutnosť, o ktorej sa málo hovorí

Málo sa o nich vie, pritom tvorí cca 10 % objemu obvodovej konštrukcie domu a ušetrí vám až tretinu práce. O kom je reč? Tichý, ale nevyhnutný súputník všetkých kvalitných stavieb – doplnkové tehly.

Galéria

Stavba rodinného domu z tehál HELUZ
Doplnková tehla HELUZ
Používanie doplnkových tvaroviek k tehelným blokom HELUZ
Doplnková tehla HELUZ
Používanie doplnkových tvaroviek k tehelným blokom HELUZ
Doplnková tehla HELUZ
Doplnková tehla HELUZ

Stavba domu z moderných tehál už dlho vyzerá úplne inak, než ako nám utkvieva v pamäti z nášho detstva. Nejde len o to, aké parametre má samotná základná tehla, elementárny stavebný kameň celej konštrukcie. Veľmi zásadný vplyv na kvalitu prevedenia celej obvodovej konštrukcie má celý systém.

Často ju prezývame „lego pre dospelých“. Prečo? Rovnako ako lego, aj tehly má špeciálne tvarové diely, ktoré dokážu veľmi elegantne vyriešiť zložitejšie detaily v konštrukcii. Hovorí sa im doplnkové tehly. Tie nám projekt aj samotnú stavbu výrazne zjednodušia, zrýchlia aj skvalitnia a zároveň nepredražia.

Doplnková tehla HELUZ
Zdroj: HELUZ

Doplnkové tehly spravidla riešia konštrukčné detaily ako sú rohy, ostenia aj parapety. Tieto špeciálne tvarovky tvoria až 10 % celkového objemu obvodovej konštrukcie, a to rozhodne nie je málo. Zároveň sa vďaka nim znižuje prácnosť prevádzania muriva, staviate rýchlejšie, kvalitnejšie, bez tepelných mostov a zároveň tak šetríte – čas, energiu a tým aj rozpočet. Doplnkové tehly totiž nie sú drahšie, než tie základné.

„Systémové murovanie s doplnkovými tehlami HELUZ je dokonca o niečo lacnejšie. Pri rezaní dochádza k poškodeniu tehál a niektoré nemôžu byť pri dodržaní správnej technológie použité, inokedy je možné využiť len časť rezanej tehly a zvyšok ide do odpadu. Preto podiel systémového riešenia realizácie obvodového muriva s doplnkovými tehlami neustále rastie. Vďaka systémovému stavaniu sa zlepšuje kvalita návrhu a prevedenie stavieb. To ocenia najmä investori,“ hovorí Ing. Zdeněk Kobza zo spoločnosti HELUZ.

Používanie doplnkových tvaroviek k tehelným blokom HELUZ
Zdroj: HELUZ

Bez rezania a v module

„Navrhovať a stavať v tehlovom systéme HELUZ je jednoduché a ľahké. Projektant má všetky materiály pre výstavbu od jedného výrobcu a má výbornú technickú podporu. Systémové stavanie nie sú iba základné tehly!“ upozorňuje Ing. Zdeněk Kobza, produktový špecialista spoločnosti HELUZ, a pokračuje:

„Každý skúsený projektant vie, že projektovať vo výrobných moduloch a používať na stavbe celý systém doplnkových tehál HELUZ je výhodné z hľadiska rýchlosti, kvality murovania a bezproblémového vyriešenia detailov. Používanie doplnkových tehál umožňuje využívať výhody modulového radu 25, ako čo sa týka výšky, tak aj dĺžky.“

Doplnková tehla HELUZ
Zdroj: HELUZ

Využívanie doplnkových tehál pri návrhu projektu a používaní pri realizácii má zásadný vplyv na kvalitu a rýchlosť realizácie stavby. Realizačná firma maximálne eliminuje dorezávanie blokov a vďaka doplnkovým tehlám má hrubá stavba dokonalú preväzbu a perfektne vyriešené tepelné mosty.

Nejde len o to, že stavba vyzerá na oko prívetivejšie a ucelenejšie. Ten najhlavnejší efekt pocítime v kvalitatívnej úrovni celej konštrukcie. Celá konštrukcia s použitím doplnkových tehál jednoducho funguje lepšie z hľadiska statiky aj tepelnoizolačných vlastností a zachováva tieto vytúžené vlastnosti po celú dobu životnosti stavby.

Používanie doplnkových tvaroviek k tehelným blokom HELUZ
Zdroj: HELUZ

Každý rad tehál HELUZ má svoj systém doplnkov. Vyberiete si pre svoj dom konštrukciu riešenú napríklad radom HELUZ Family 44, s ktorou už v jednej vrstve splníte podmienky na stavbu domu s takmer nulovou spotrebou energie? Alebo túžite po energeticky pasívnom dome bez dodatočného zateplenia a zvolíte tehlu najvyššej kategórie HELUZ Family 50 2in1?

Vo všetkých prípadoch je dômyselne dopracovaný systém základnej tehly a nadväzujúcich doplnkov. O nič sa nestaráte, skúsený tím výpočtárov vám v HELUZe na základe projektu spočíta tzv. výkaz výmer – počet všetkých potrebných tehál i doplnkov. Vám stačí len objednať a na základe plánu kladenia dať tehlu k tehle.

A aké doplnky existujú a ktoré presne riešia?

„Kačko a Kačko pol“ – značené v názve písmenok K a K 1/2

Efektívne zakončuje ostenie – okná, dvere. Stavebný otvor je čistý, hladký a rovný. Zásadný vplyv má na statiku otvoru a na zaťaženie celej konštrukcie. Miminalizujú sa tepeplné väzby a významne ovplyvňuje vzduchotesnosť objektu. S použitím tohto doplnku sa minimalizujú chyby a eliminujú dorezy tehál. Existuje aj v polovičnej dĺžke práve na riešenie potrebnej preväzby.

„Enko“ – značené veľkým písmenom N

Používa sa pokiaľ potrebujeme pracovať s výškou – zladiť výšku okna napríklad s kuchynskou linkou, alebo upraviť výšku kvôli rozvodom alebo podhľadom. Takzvané „Enko“ má 2/3 výšky štandardného rozmeru tehly a môžeme ich nakombinovať koľko chceme. Zároveň drží rovnaké parametre. HELUZ je zároveň jediný výrobca na trhu, ktorý týmto doplnkom disponuje.

Rohovka – značí sa R

Rohová tehla, ktorá efektívne zahajuje a zakončuje roh – čo je dôležité pre udržanie preväzby muriva, ktorá má zásadný vplyv na statiku konštrukcie aj tepelnú techniku.

Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje