rodinný dom z tehál
Zdroj: Wienerberger

Výhody jednovrstvového obvodového muriva

Moderné jednovrstvové tehlové murivo zabezpečí všetky dôležité funkcie obvodových stien: okrem dostatočnej únosnosti aj požadované tepelnoizolačné a zvukovoizolačné vlastnosti, zdravé vnútorné prostredie v dome a dlhú životnosť.

Spoločnosť Wienerberger sa v posledných desaťročiach sústredila nielen na zefektívnenie výstavby s tehlovým systémom Porotherm, ale aj na vývoj tehál s dostatočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami pre jednovrstvové obvodové steny.

Jednovrstvové obvodové murivo z tehál Porotherm T Profi, ktoré sú plnené minerálnou vlnou, ako aj z tehál Porotherm EKO+, čisto na báze keramiky, dosahuje aj bez zateplenia nadštandardné tepelnoizolačné parametre.

Dom v energetickej triede A0

Dom s takmer nulovou potrebou energie musí mať z tepelnotechnického hľadiska veľmi kvalitnú obálku, ktorá je doplnená použitím vhodných technických zariadení. Požadované tepelnoizolačné parametre jednotlivých častí obálky domu sú definované v norme. Obvodové murivo z tehál  Porotherm T Profi alebo Porotherm EKO+ sú postačujúce na stavbu domov v energetickej kategórii A0 bez zateplenia. „Optimálna hrúbka obvodového muriva je 38 až 50 cm. Zväčšovanie hrúbky, a teda aj formátu murovacích materiálov nad 50 cm, už nie je efektívne,” upozorňuje Ing. Gabriel Szöllösi, produktový manažér spoločnosti Wienerberger.

Stavba rýchlo a jednoducho

Postaviť hrubú stavbu bez zateplenia je jednoduché, rýchle a menej náchylné na skryté realizačné chyby. K tomu treba dodať, že jednovrstvová obvodová stena má aj dlhšiu životnosť ako tepelnoizolačné systémy. Jednovrstvové konštrukcie ocenia najmä tí, ktorí sa rozhodli stavať svojpomocne.

Na zhotovenie detailov slúžia rôzne druhy doplnkových tehál, ako sú rohové a koncové tehly. Výhodou použitia komplexného systému Porotherm vrátane doplnkových tehál, prekladov či keramických stropov je aj eliminácia rizika vzniku technologických chýb i tepelných mostov. Navyše sa pri jednovrstvovom murive minimalizuje riziko zabudovania nadbytočnej vlhkosti, čo má významný vplyv na životnosť celej konštrukcie.

stavba dom z tehál
Jednovrstvové murivo oceníte aj pri stavbe svojpomocne. V porovnaní s viacvrstvovými systémami je stavba rýchlejšia a menej prácna. | Zdroj: Wienerberger

Úspora na správnom mieste

Stavba bez zateplenia šetrí stavebníkom materiál a aj čas potrebný na zhotovenie zateplenia. V čase prudko rastúcich cien tepelnoizolačných materiálov predstavuje jednovrstvové obvodové murivo výhodnú a spoľahlivú alternatívu, ktorá je tiež šetrná k životnému prostrediu.

Pri použití komplexného systému Porotherm, najmä doplnkových tehál, sa znižuje aj množstvo odpadu na stavbe. „Zapracovanie doplnkových tehál do projektu je u nás štandardom. Keď je dopredu jasné, aký materiál na stavbu použijem, navrhujeme stavbu tak, že murujeme takmer bezodpadovo,“ potvrdzuje skúsený projektant a realizátor Ján Košút.

Porotherm Dryfix
Zdroj: Wienerberger

Zdravé bývanie

Bývanie v tehlovom dome je synonymom zdravého bývania. Tehla je prírodný materiál. Počas užívania nevylučuje do prostredia žiadne škodlivé látky. Svoje finálne vlastnosti nadobúda v procese výpalu a drží si ich počas celej životnosti stavby. Keď doslúži svojmu účelu, možno ju až v 95 % recyklovať.

Masívne tehlové steny vďaka svojej schopnosti akumulovať teplo zabraňujú rýchlemu prehrievaniu a vychladnutiu interiéru v prechodných obdobiach, čo napomáha udržovať stabilnú vnútornú teplotu, a tým aj šetriť peniaze na energie. Tehlové murivo tiež dobre reguluje vlhkosť vzduchu v interiéri a pomáha predchádzať vzniku plesní.

Konštrukcia s vysokou trvácnosťou

Overená životnosť tehlových stavieb je viac ako 100 rokov. Jednovrstvové obvodové murivo z tehál Porotherm je zárukou dlhej životnosti a stabilných parametrov počas celej životnosti stavby bez toho, aby si vyžadovalo ďalšiu údržbu alebo významnejšiu obnovu.

Porotherm 44 EKO+
S modernými tehlami Porotherm 44 EKO+ Profi zhotovíte jednovrstvovú obvodovú stenu s nadštandardnými tepelnoizolačnými parametrami aj bez potreby zateplenia. | Zdroj: Wienerberger

Výhody jednovrstvovej tehlovej konštrukcie

  • požadované tepelnoizolačné parametre v jednej vrstve muriva – aj bez zateplenia,
  • rýchlejšia výstavba,
  • minimalizácia rizika technologických chýb spojených so zatepľovaním,
  • menšie množstvo materiálu na stavbe,
  • menej vytvoreného odpadu,
  • trvanlivejšia konštrukcia bez údržby.

www.wienerberger.sk

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.