Dokumentácia ku stavbe domu svojpomocne
Zdroj: shutterstock.com

Akú dokumentáciu budete potrebovať, ak sa chystáte stavať svojpomocne

Staré známe šťastie praje pripraveným platí v prípade projektovej dokumentácie dvojnásobne. Či už idete stavať podľa individuálneho alebo katalógového projektu, venujte tejto úvodnej fáze náležitú pozornosť. Bude totiž od nej závisieť úspešnosť celého projektu. Prinášame sumár, ktorý je potrebný nielen kvôli úradom, ale vám neposlednom rade môže ušetriť veľa nervov, času aj energie.

Vybrali ste sa cestou katalógového projektu alebo máte návrh na mieru? Katalógový dom má svoje plusy aj mínusy. Výhodou priaznivejšia cena projektu ale aj to, že až na niektoré výnimky bývajú dobre detailne doriešené. Mínusom katalógových projektov je, že chýbajú prípojky, osadenie na pozemok a preto nie je doriešená ani požiarna ochrana. Niekedy dokonca chýba projektová dokumentácia na profesie.

Všetko záleží od predajcu, preto sa vždy pred podpisom zmluvy spýtajte, čo je v cene katalógovej projektovej dokumentácie. Vstupná cena za projekt síce môže vyzerať lákavo, no všetky potrebné dodatky vám môžu túto investíciu poriadne predražiť. S projektom navrhnutým na mieru vám takéto starosti odpadajú. Návrh bývania podľa vašich predstáv bude časovo náročnejšie a aj o trochu drahšie – odvíja sa od úžitkovej plochy, náročnosti návrhu interiéru a aj použitých materiálov.

1. Architektonická štúdia

Je to jednoduchý nákres bez zbytočných detailov. Stavebný úrad ju nevyžaduje, skôr ide o vašu predstavu dispozičného, prevádzkového a materiálového riešenia vášho domu. Popri dispozícii architektonická štúdia rieši aj celkový vzhľad domu – osadenie v teréne, orientácia a podobne.

2. Dokumentácia pre územné a stavebné povolenie

Dokumentácia pre vydanie územného rozhodnutia rieši stavbu v širších vzťahoch. Pri jednoduchých stavbách – ako sú rodinné domy je často územné a stavebné konanie zlúčené do jedného konania a preto vo veľa prípadoch stačí dokumentácia pre stavebné povolenie. Na stavebný úrad sa dodáva v dvoch vyhotoveniach. Dokumentácia pre stavebné povolenie slúži pre vydanie stavebného povolenia, no nie pre samotnú realizáciu. Na stavebný úrad sa dodáva v dvoch vyhotoveniach.

3. Realizačná dokumentácia

Realizačná dokumentácia sa vypracováva už k samotnej realizácii stavby a je omnoho podrobnejšia. Vždy by mala vychádzať z dokumentácie pre stavebné povolenie a nie ju pozmeňovať.

Čo by mala realizačná dokumentácia obsahovať si môžete prečítať v článku na webe domztehly.sk.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.