teplo v kupelni
Galéria (9)

Teplo v kúpeľni

Teplo do kúpeľne rozhodne patrí, o tom niet pochýb. Veď čo môže byť horšie ako po blahodárnom kúpeli vyliezť z vane do studenej kúpeľne? Pri riešení vykurovania kúpeľne si môžete vybrať z rôznych systémov – či už s radiátormi alebo bez. Záleží len na vašej chuti.

Galéria

Ako prichádza teplo
Systémy vykurovania podľa spôsobu odovzdávania tepla delíme na:

• konvekčný – teplo sa odovzdáva do priestoru prostredníctvom vzduchu prúdiaceho okolo horúcej plochy vykurovacieho telesa,
• sálavý – teplo sa odovzdáva najmä sálaním z veľkých vykurovacích plôch, napríklad podlahy, stien či stropu.

V súčasnosti sa vzhľadom na kvalitu stavebných konštrukcií používajú teplotné spády vykurovacej vody, ktorá sa privádza a odvádza z vykurovacích telies, na úrovni 80/60 °C. V nových rodinných domoch sú rozšírené nízkoteplotné sálavé veľkoplošné spôsoby vykurovania s teplotným spádom napríklad 50/40 alebo 40/30 °C.

Čo sa týka prevádzkovej teploty, vo všeobecnosti možno povedať, že pre konvekčné systémy s vykurovacími telesami (radiátormi) sa väčšmi hodia nízkoteplotné kotly a pre veľkoplošné sálavé systémy kondenzačné kotly. Na požiadavky veľkoplošného sálavého systému je dobré použiť osobitnú reguláciu teploty vody.

Moderným riešením vykurovacieho systému je použitie núteného obehu pomocou čerpadla. Vyznačuje sa väčšou pružnosťou, lepšou regulovateľnosťou a menšími priemermi potrubí, teda nižšími investičnými nákladmi na rozvody. Vykurovacie teleso je konečný článok vykurovacej sústavy, ktorého úlohou je odovzdať teplo do vykurovaného priestoru, kde ohrieva vzduch na požadovanú teplotu.

Skôr ako začnete
Najrozšírenejším typom je vykurovanie vykurovacími telesami – radiátormi. Radiátory v interiéri prešli za posledné desaťročie naozaj prevratným vývojom. A to nielen z hľadiska funkčnosti, ale predovšetkým z pohľadu dizajnu. Klasické situácie, keď sa radiátor zakrýval dlhou záclonou, čo nebolo najšťastnejšie riešenie, pretože teplo ostávalo za záclonou a v miestnosti bolo chladno, sú šťastne za nami. Dnešné moderné radiátory nemajú len dobrú výhrevnosť. Podobajú sa na umelecké diela, dotvárajú interiér, niekedy si ich dokonca ani nevšimneme.

V záplave tvarov, farieb a materiálov by sme nemali zabudnúť na základnú funkciu vykurovacích telies. To znamená, že pomocou nich by sa mala vytvoriť v obytnom priestore tepelná pohoda – stav, pri ktorom človek nepociťuje ani priveľký chlad, ani teplo. To, aké vykurovacie telesá zvoliť do kúpeľne, závisí od viacerých faktorov, napríklad veľkosti miestnosti, počtu a veľkosti okien, hrúbky obvodových stien a mnohých ďalších aspektov. Preto si dajte poradiť od odborníka v oblasti vykurovania a technického zariadenia budov. Platí to najmä pri rekonštrukcii, ktorá nepodlieha stavebnému povoleniu (jeho súčasťou je väčšinou aj projekt vykurovania). Vidina ušetrených peňazí je lákavá, no nespoliehajte sa na to, že to zvládnete sami, pretože náprava chýb je zvyčajne drahšia ako konzultácia s odborníkom. Takže veľkosť, typ a umiestnenie vykurovacieho telesa nechajte na odborníkov a sami si zvoľte jedine jeho vzhľad.

Osvedčené vykurovacie telesá
Vykurovacie telesá môžu byť teplovodné, teplovzdušné, elektrické, plynové a na tuhé palivo (kozuby). U nás sa najčastejšie používajú teplovodné a elektrické sústavy vykurovania a s tým súvisiace vykurovacie telesá.

Článkové liatinové radiátory sa v našich domácnostiach používajú dlhé roky. Ich výhrevnosť závisí od počtu článkov. Majú veľký objem, vďaka ktorému pomaly vychladnú, čiže majú veľkú tepelnú zotrvačnosť. Ďalšou výhodou je dlhá životnosť, niekedy až päťdesiat rokov. Nevýhodami sú časté poruchy v spojoch jednotlivých článkov a známe tečenie radiátora či náročné čistenie. Hodia sa skôr na vykurovacie sústavy s prirodzeným obehom teplonosnej látky, ale používajú sa aj v sústavách s núteným obehom.

Článkové hliníkové radiátory sú na rozdiel od liatinových zostavené z jednotlivých článkov, ktoré sa odlievajú ako ucelený kus, bez spojov a zvarov. Články totiž bývajú často kritickým miestom. Majú väčšiu výhrevnosť ako liatinové a menší objem, čo znamená rýchlejšie nahriatie.

Doskové oceľové radiátory sa v súčasnosti asi najlepšie predávajú. Majú malý objem, čo urýchľuje nahriatie, ale zároveň aj rýchlo vychladnú. Sedia do vykurovacích sústav s núteným obehom. Vyrábajú sa s jedným až tromi panelmi, medzi ktoré sa niekedy umiestňujú tzv. konvekčné plochy na zvýšenie tepelného výkonu. Ich výhodou je najmä veľký tepelný výkon pri zabratí malej podlahovej plochy, kompaktnosť, veľká variabilita výšok aj dĺžok. Čelná strana panela môže mať podobu prelamovaného profilovaného plechu, alebo môže byť hladká. Dodávajú sa v rozličných farebných vyhotoveniach, často sú súčasťou dekorácie steny.

Konvektory tvoria vlastne lamely pripojené na trubicu. Väčšinou sa nachádzajú v žľaboch v podlahe s nášľapným krytom alebo v kryte nad podlahou. Kryt je esteticky prispôsobený interiéru. Ich výhodou je nízka výška, preto pasujú pod okná s nízkym alebo nijakým parapetom a najčastejšie sa umiestňujú k veľkým zaskleným plochám na vyrovnanie teplotného rozdielu medzi exteriérom a interiérom – aby sa zamedzilo roseniu okien a vzniku plesní. Dodávajú sa v rozličných vyhotoveniach s rozmanitým dizajnom – ako podlahové, nástenné, parapetné alebo stojanové. Ich výhodami sú nenápadnosť a veľmi jednoduchá údržba.

Rúrkové oceľové radiátory sa vyrábajú z hladkých alebo rebrovaných oceľových rúr. Nemajú takú veľkú výhrevnosť ako ostatné radiátory, výborne však plnia funkciu sušiakov na uteráky v kúpeľni a dajú sa postaviť aj do priestoru. Výhodné sú typy, ktoré môžu byť mimo vykurovacej sezóny napojené na elektrickú sieť. Zaujímavým prvkom interiéru môžu byť aj rúrkové radiátory v netradičnom tvarovom a farebnom vyhotovení, napríklad ako jednoduchý had nepravidelne sa vlniaci po stene.

Elektrické vykurovanie
Princípom elektrického vykurovania je premena elektrickej energie na tepelnú, čo nastane pri prechode elektrického prúdu vhodným vodičom, v ktorom sa vytvára odporové teplo. Aj pri elektrickom podlahovom vykurovaní je zdrojom tepla elektrická energia. Táto energia potom pôsobí vo forme priameho výhrevného, akumulačného alebo poloakumulačného vykurovania. Elektrické podlahové kúrenie využíva na produkciu tepla Joulov jav, t. j. vznik tepla v odporovom vodiči, cez ktorý preteká elektrický prúd. Termokábel (respektíve rohož) má výšku len niekoľko milimetrov. Účinnosť vykurovacích termokáblov je v podstate stopercentná. Najmodernejšie inteligentné systémy s adaptívnymi regulátormi vyhodnocujú neustále teplotný gradient vo vykurovanom priestore a hospodárne regulujú vykurovanie nezávisle od zmeny počasia.

Elektrické termokáble sa inštalujú priamo na betónovú podlahu, ktorú treba tepelne odizolovať, aby sa zabránilo nežiaducim únikom tepla cez konštrukciu. Termokáble sa zalievajú vrstvou betónovej mazaniny s hrúbkou 5 až 6 cm alebo inej zalievacej zmesi zbavenej ostrých prvkov. Na vykúrenie podlahy pomocou elektriny netreba vždy použiť tento systém, ktorý je náročnejší na inštaláciu. Napríklad na temperovanie tenkých renovovaných podláh je najvhodnejšia tenká vykurovacia rohož. Hlavnou výhodou je možnosť aplikácie na pôvodné podlahy, čím odpadá stavebný neporiadok, ktorý súvisí s odstraňovaním starej krytiny. Termokábel hrubý iba 2,5 mm je fixovaný na samolepiacej umelohmotnej sieťovine a stačí ho priamo aplikovať na očistenú podlahu.

Krásne teplo
Medzi estetické skvosty radiátorov patria doskové elektrické sálavé telesá – pracujú na princípe infravykurovania. Ide o tenké panely, ktoré môžu byť umiestnené kdekoľvek, kde je prístup k elektrickej zástrčke. Ideálne je, ak ich umiestnite oproti najmasívnejšej a najviac ochladzovanej stene. V paneli prechádza nekovovým veľmi tenkým karbónovým vláknom zalisovaným do prírodného akumulačného jadra elektrický prúd. Toto sálavé vykurovanie neohrieva vzduch, ale pevné predmety, podobne ako slnečné žiarenie alebo kachľová pec. Infračervené vykurovacie panely šetria podľa odborníkov tak energiu, ako aj peniaze i prírodu.

Skúste kombinovať

Ideálnu tepelnú pohodu v kúpeľni môžete dosiahnuť kombináciou viacerých systémov vykurovania. Aj keď sa podlahové alebo stenové vykurovanie používa ako samostatný systém vykurovania, môžete ho skombinovať s inými vykurovacími systémami, napríklad s rúrkovým oceľovým radiátorom napojeným na elektrickú sieť. Takáto kombinácia sa hodí napríklad vtedy, ak sú v jednej stene väčšie okná, alebo keď sa chcete po kúpeli utierať do ohriatych uterákov.

Erika Vodičková
Foto: Devi, Ecoprom, Ideal Standard, KKH, Korado, PMH, Redwell, Tomterm
Zdroj: Všetko o kúpeľni, JAGA GROUP 2008

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.