proti hmyzu bez chemie
Galéria (9)

Proti hmyzu bez chémie

Nikto nechce, aby ho v jeho byte obťažoval nepríjemný hmyz. Pomocou sietí proti hmyzu môžeme neželaným hosťom vymedziť hranice prírody, do ktorej patria.

 

Galéria

Minimálny zásah do okna 

Na staršie, menej hodnotné drevené okná (chaty, chalupy) si môžeme sieť zhotoviť svojpomocne. Ak sa rozhodneme investovať do drevených eurookien, plastových alebo hliníkových okien, prípadne sme si ich už kúpili, výrobu i montáž sietí prenechajme odborníkom. Na trhu existuje komplexné riešenie pre všetky druhy okien. Kompletný sieťový program je vytvorený na základe spolupráce s poprednými výrobcami okien, ktorým záleží na tom, aby zásah do ich okna bol pri montáži sietí čo najmenší, najlepšie však vôbec nijaký.
 
Ochrana pred hmyzom
Stará múdrosť vraví, že lepšie je problémom predchádzať, ako riešiť ich následky. Napriek postrekom a hubeniu komárov nemožno vylúčiť vznik malárie, a to najmä pre globálne otepľovanie Zeme a rozširovanie nebezpečného hmyzu aj do severnejšie položených oblastí. Preto sa stali protihmyzové siete veľmi žiadaným produktom. Aj na Slovensku často dochádza k záplavám a zaplavené miesta vytvárajú vhodné podmienky na rozmnožovanie sa komárov.
 
Kvalita, životnosť, dizajn 
Pri priemyselnej výrobe sietí sa kladú vysoké nároky na kvalitu používaných materiálov. Preto v ponuke značkových výrobcov nájdeme len tvarovo stále profily, zo špeciálne tvrdených materiálov a s mimoriadne kvalitnou povrchovou úpravou. Súčasný široký sortiment profilov na siete je výsledkom práce vývojárov pracujúcich s najmodernejšími technológiami.
 
Môžeme si vybrať buď z ponuky pevných okenných sietí, alebo navíjacie siete. Novinkou sú plisované okenné siete s bočným a horným vysúvaním, čo umožňuje vetranie perín i polievanie kvetov.
Pri dverových sieťach je na výber posuvný systém, pántové dvere alebo plisované zhrnovacie siete, ktoré možno rýchlo namontovať aj demontovať bez náradia, čo zákazníci ocenia najmä v zimnom období a na chate, kde počas ich neprítomnosti hrozí odcudzenie siete. Výhodou týchto sietí je možnosť vzájomného spájania posuvných segmentov, takže sa nimi dajú zakryť aj neštandardne široké fasádne otvory.
Moderná technológia výroby umožňuje spájať jednotlivé druhy profilov do uhla tak, že spoj je takmer neviditeľný. Elegantné úchytky a rôzne druhy doplnkov sú zladené vo farbách. Široký sortiment sietí umožňuje výber vo farbe RAL, ale záujem je aj o rámy s imitáciou dreva. Jednotlivé druhy profilov sa dajú poumývať vodou s prípravkom saponátu.
 
Tieniaca funkcia 
Moderní výrobcovia ponúkajú aj špeciálne druhy sieťovín, cez ktoré dobre vidieť, ale súčasne zabraňujú nežiaducim pohľadom zvonku. Niektoré z nich odrážajú až 64 % slnečného tepla a svetla. Vyrábajú sa z poplastovaného skleného vlákna. Pri výrobe plisovaných sietí na okná aj dvere sa používa plisovaná sieťovina z PVC odolná proti UV žiareniu, ktorá je vystužená kevlarovými vláknami.

Spolu s roletami
Vonkajšie hliníkové rolety (žalúzie) chránia okná pred mechanickým poškodením, čiastočne aj pred vlámaním a nežiaducimi pohľadmi do súkromia, zatieňujú interiér a znižujú tepelné straty pri unikaní tepla cez okná. Lamely sa pohybujú v bočných lištách. Navzájom sú spojené kyvným spojom. Vďaka tomu v rozvinutej polohe vytvárajú pevnú plochu a súčasne ich možno navíjať na hriadeľ. Ovládame ich znútra lankami, textilnými pásmi alebo majú elektrický pohon. Praktickým vylepšením roliet je rozšírenie bočnej lišty, ktorá namiesto jednej obsahuje dve drážky. V jednej sa pohybuje hliníkový pancier, do vnútornej konštruktéri vložili pohyblivú sieť proti hmyzu. Navíja sa podobne ako žalúzie, avšak ovládanie obidvoch častí je nezávislé.
 
Aj na strešných oknách 
Siete na strešné okná patria medzi doplnkový sortiment renomovaných výrobcov strešných okien. Tí aj poskytujú návod na ich montáž, resp. zabezpečujú ju dodávateľsky. Siete sa vyrábajú na milimeter presne podľa veľkosti strešného okna. Slúžia ako vysokoúčinná ochrana proti vniknutiu hmyzu do miestnosti, pritom nebránia pohľadu von. Technicky sú riešené ako samonavíjacie rolety s aretovanou polohou. Pohybujú sa vo vodiacich lištách s jemnými kefkami na lepšie utesnenie.
 
Sieť sa montuje na vnútorné ostenie strešného okna. Najvyšší komfort poskytuje v kombinácii s výsuvnými alebo výsuvno-kyvnými, alebo výklopnými oknami, ktoré po otvorení nezasahujú do vnútorného priestoru podkrovia. Pri kombinácii s obyčajnými výklopnými oknami musíme rátať s tým, že okno možno iba čiastočne vyklopiť, inak by sa mohla poškodiť sieť proti hmyzu. Siete sa dodávajú ako varianty na hladké steny alebo na drevené obklady.
 
Svojpomocná výroba
Najjednoduchšie je vyrobiť v dielni drevený rám, na ktorý pripináčikmi pripevníme sieťovinu. Takúto sieťku možno priskrutkovať k rámu okna. Je to najlacnejšie riešenie, čo je ich hlavnou výhodou. Nevýhodné je to, že sieť priskrutkujeme k oknu na celú sezónu, takže sa z neho už nevykloníme, nezalejeme kvetiny ani vyvetráme periny. Nezriedka treba odmontovať jednu časť okna, takže cez leto máme len jednovrstvové zasklenie. Na výrobu rámu môžeme namiesto dreva využiť plastové profily spájané plastovými uholníkmi, čím sa zvýši estetická úroveň týchto výrobkov. Otvorená ostáva otázka použitých sietí. Vyrábajú sa z rôznych materiálov ako tkané alebo lisované. Šírka bežne predávaných sietí je 0,8 až 1,5 m, čo stačí na zakrytie okien so štandardnými rozmermi. Dĺžka balenia je 25 až 30, ba i 50 m. Pre užívateľa je dôležitá veľkosť oka. Štandardom je oko s rozmerom 1,4 mm. Takáto sieť je účinná proti muchám, komárom, osám, moliam a inému (aj lezúcemu) hmyzu, drobné mušky však cez ňu dokážu v noci preliezť. Všetky plastové a kovové siete proti hmyzu znesú teploty od –30 do +90 °C, takže v našich klimatických podmienkach môžu byť vystavené poveternostným vplyvom po celý rok. Farebné možnosti nie sú široké. Prevažuje sivá farba, ktorá pôsobí pri pohľade na okno zvnútra i zvonka najnenápadnejšie. Podľa druhu materiálu sa vyrábajú aj v čiernej, bielej, zelenej a béžovej farbe.
 
Pre milovníkov zvierat
Ak máme v byte mačku alebo psa, treba si zaobstarať špeciálnu sieť – tkaninu. Svojimi pazúrikmi totiž bez problémov poškodia bežnú sieť proti hmyzu nainštalovanú do dverí či okien. Malý otvor sa časom roztvorí, takže hmyz sa bez problémov dostane dnu. Nová tkanina so zafixovanými útkovými bodmi je proti pazúrikom oveľa odolnejšia. Jadro osnov a útkov je z vysokoodolných polyesterových vláken obalených vrstvou PVC. Tkanina je odolná proti UV žiareniu, má zvýšenú odolnosť proti kyselinám a vyznačuje sa dlhou životnosťou. Možno ju inštalovať do všetkých typov rámov. Je riešením pre každého chovateľa psov a mačiek, na balkóny, terasu či záhradu.
 
Siete zo skleného vlákna
Sú najrozšírenejšie a prinášajú novú kvalitu svojou pevnosťou, farebnou stálosťou, priehľadnosťou, odolnosťou proti UV žiareniu, odolávajú kyselinám, plesniam, nechutia hlodavcom a sú umývateľné. Pri montáži ich ľahko upravíme nožnicami. Skladajú sa z jadra zo sklených vlákien (34 %) a ochrannej vrstvy z PVC (66 %). Majú zafixované útkové body.
 
Polyetylénové siete
Patria medzi lacnejšie druhy a majú dlhú tradíciu, lebo spolu s lakovanými kovovými sieťami boli v minulosti prakticky jedinými sieťami na ochranu proti hmyzu dostupnými na trhu. Siete sú určené pre menej náročných používateľov. Môžu byť z mäkkého netvrdeného alebo z tvrdeného polyetylénu. Z mäkkého netvrdeného polyetylénu sú tkané. Majú všetky výhody plastov, ich nevýhodou je, že sa vplyvom tepla stiahnu.
Z tvrdeného polyetylénu sú lisované, a teda cenovo najdostupnejšie. Nevýhodou je, že sú nápadné v oknách a neprepúšťajú veľa svetla (čo môže byť niekedy aj výhodou). Oproti sieťam z netvrdeného polyetylénu majú však iba polovičnú rozťažnosť a vyrábajú sa vo viacerých farebných odtieňoch. 
 
Kovové siete
Oceľové lakované siete (zelené) nemali až do roku 1990 prakticky nijakú konkurenciu na trhu. Pre svoju tradíciu sú stále obľúbené. Majú však pomerne veľký rozmer oka (1,6 mm) a nezafixované útkové body, takže pri neodbornej manipulácii sa oká ľahko zväčšia a väčší hmyz (napríklad komáre) bez ťažkostí prenikne do miestnosti. Ich výhodou je odolnosť proti hlodavcom a vysokým teplotám. Na ochranu pred koróziou sa používa aj galvanizovanie zinkom. Siete s okom 1,6 ×  1,4 mm sú vzdušné a pevné. Predávajú sa aj povrchovo neupravované oceľové siete. 
 
Medzi kovové siete patria aj hliníkové. Sú však drahšie, lebo nekorodujú, majú lesklú úpravu povrchu a odolávajú hlodavcom. Priemer drôtu je 0,3 mm, priemer oka 1,4 mm, útkové body nemajú zafixované.
 
Text: Stanislav Botur
Foto, kresby a zdroj informácií: BeLLuS, Building Plastics, DOPOS, K-system, MARON CZ, ROTO, SERVIS CLIMAX, SUN SYSTEM, VELUX, ŽDB GROUP

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje