Maľovanie interiéru
Zdroj: Pexels

Overený postup, s ktorým pri maľovaní dosiahnete perfektné steny

Jar je ideálne obdobie na to, aby ste dali svojmu domovu nový svieži vzhľad. No a najlepšie je začať od stien. Vymaľovať iste zvládne každý správny domáci majster, dôležité je však dodržať niekoľko pravidiel. Výsledok tiež vo veľkej miere závisí od farby, ktorú si vyberiete.

Skôr, než sa pustíte do maľovania, vyneste z miestnosti všetko, čo sa vyniesť dá. Väčší nábytok sústreďte uprostred izby a zakryte fóliou. Fóliou môžete chrániť aj okná, zjednodušíte si tým ich neskoršie umývanie. Vypnite ističe a odmontujte svietidlá, elektrické zásuvky aj vypínače. Odstráňte tiež podlahové lišty, no vopred si ich označte, aby ste ich neskôr vedeli vrátiť na pôvodné miesto. Okraje plôch ochráňte maliarskou páskou, podlahu pozakrývajte lepenkou.

Pripravený podklad je základom úspechu

Fázu prípravy určite nepodceňte. Veď kto by chcel pri práci bojovať s čiastočkami prachu vo farbe alebo s odlupujúcim sa starým náterom? Najskôr steny očistite – môžete na to použiť zmeták alebo vysávač. Diery a menšie poškodenia opravte sadrou, na opravy na väčších plochách použite na to určené materiály (napr. stierku).

Maľovanie interiéru
Zdroj: Pexels

Ako prvú vrstvu treba vždy aplikovať základný náter, to znamená penetráciu alebo primer. Naneste ho valčekom rovnomerne na celú stenu a nechajte zaschnúť podľa odporúčania výrobcu. Základný náter vsiakne do steny a pripraví ju na nanesenie farby – jeho úlohou je zjednotiť nasiakavosť podkladu, spevniť ho a zlepšiť priľnavosť farby. Ak by ste základný náter vynechali, hrozí, že na nerovnomerne nasiakavých stenách vzniknú fľaky, alebo sa vám vrchná vrstva začne oddeľovať a lepiť na štetec či valček.

Na výbere farby si dajte záležať

Aj keď mávajú kvalitné farby o niečo vyššiu cenu, táto investícia sa vám určite oplatí. Obsahujú totiž viac farebných pigmentov, vďaka čomu lepšie prekryjú podklad a rovnomerný náter dosiahnete už pri dvoch vrstvách, na menej náročné plochy niekedy postačí aj jedna vrstva náteru. Spotrebujete tak menej farby a v konečnom dôsledku ušetríte. Navyše sa kvalitné farby lepšie nanášajú, takže perfektný povrch bez šmúh dosiahnete omnoho jednoduchšie.

Rovnako dôležité ako kvalitná farba sú aj správne nástroje. Na ich výber má vplyv viacero faktorov, preto sa oplatí nechať si poradiť od odborníkov, napríklad v predajniach Dom farieb, ktoré nájdete po celom Slovensku.

Tip: Chcete ušetriť? Zvoľte farbu s vyššou výdatnosťou – to znamená, že s menším množstvom farby natriete väčšiu plochu.
Maľovanie interiéru
Zdroj: Pexels

Dôležitá je správna technika natierania

Správna technika je ďalším z pilierov vášho maliarskeho úspechu. V prvom rade treba na valček naberať primerané množstvo farby – ak by jej bolo málo, nevytvorili by ste súvislý náter, ak priveľa, vznikli by na stenách čiary a šmuhy spôsobené šmýkaním valčeka na hrubej vrstve farby. Nemá teda zmysel snažiť sa o jednu hrubú vrstvu náteru – iba si tým koledujete o  problémy. Ak chcete, aby bol podklad čo najlepšie prekrytý, vyberte si farbu s lepšou krycou schopnosťou.

Aký je správny postup? Valček namočte do vaničky s farbou a prejdite po podložke tak, aby ste jemným tlakom vytlačili prebytočnú farbu. Farbu naneste v tenkej rovnomernej vrstve, ktorá vsiakne do podkladu, a nechajte ju úplne vyschnúť. Až potom aplikujte ďalšiu vrstvu.

Vedeli ste? V slovenských domácnostiach sa najčastejšie maľuje nabielo. Pre nadčasovosť a univerzálnosť uprednostňujú bielu farbu až tri štvrtiny opýtaných v prieskume, ktorý pre spoločnosť PPG realizovala agentúra MNForce.
Maľovanie interiéru
Zdroj: Pexels

Vyhraďte si na maľovanie dostatok času

Skôr, než nanesiete ďalšiu vrstvu náteru, musí tá predchádzajúca úplne vyschnúť. To môže trvať rôzne dlho v závislosti od typu farby, podkladu aj počasia. Preto je vhodné vyhradiť si na maľovanie nielen dostatok času, ale si aj vybrať vhodný čas – ideálne keď nie je vonku veľmi horúco, aby vám farba nezasychala prirýchlo, no ani daždivo či sychravo.

Kľúčom k dobrému výsledku je aj trpezlivosť. Otvoriť napríklad počas maľovania okno, aby farba rýchlejšie schla, nie je šťastný nápad. Prievan totiž môže spôsobiť nerovnomerné alebo príliš rýchle zasychanie farby, takže bude potom problém napojiť jednotlivé maľované časti do súvislej plochy. Výsledkom môžu byť opäť fľaky. Okno teda otvorte až potom, keď ste domaľovali. A ak chcete mať istotu, že sa vám na čerstvo vymaľovanej stene fľaky neobjavia, vyberte si Primalex Extra Matt. Jeho inovatívna technológia ANTI-REFLEX a vynikajúca krycia schopnosť totiž opticky eliminujú nedokonalosti a odlesky, čím vaše steny získajú bezchybný a jednotný vzhľad.

Ak dodržíte týchto pár jednoduchých krokov, môžete si doma či na chalupe vymaľovať vlastnoručne tak, že za výsledok by sa nemusel hanbiť ani skúsený profesionál. Po prípadné ďalšie inšpirácie, nápady a rady si môžete zájsť aj do niektorej z predajní Dom farieb, alebo na www.domyfarieb.sk a www.primalex.sk.

Primalex CLASSIC+ farba na steny
Zdroj: Primalex

Primalex CLASSIC+ odporúčajú aj majstri maliari, pretože:

  • šetrí peniaze – má až o 20 % vyššiu výdatnosť než porovnateľné produkty, takže s menším množstvom farby natriete väčšiu plochu,
  • jednoducho sa s ním pracuje – má napríklad optimálny „open time“, teda čas na napojovanie bez stôp po valčeku a jednoduché opravy,
  • vďaka krémovej konzistencii má výbornú kryciu schopnosť. Umožňuje tak obnovu jednou sviežou vrstvou aj kompletné premaľovanie dvoma vrstvami,
  • ideálny odtieň bielej s jemným teplým podtónom. Zároveň vytvára matný povrch bez odleskov, ktorý je príjemný pre oči aj v intenzívne presvetlených interiéroch,
  • jeho základom je prírodný kaolín, neobsahuje prchavé organické látky ani iné š Vytvára tak kvalitnú klímu pri práci aj v interiéri,
  • výsledkom je hladký, oteruvzdorný a zároveň paropriepustný

www.primalex.sk

Zdroj: PR článok PPG Deco

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.