Aby boli bývanie a myseľ v rovnováhe
Tí, ktorých sa bytostne dotýka nárast industrializácie a civilizačných vplyvov na úkor prírodného prostredia, hľadajú spôsob prežitia v modernom svete. Hľadajú alternatívny životný štýl a bývanie. Jednou z ciest je feng šuej. Filozofia, škola či východné náboženstvo? Ani jedno alebo skôr všetko, čo prinesie harmóniu medzi energiami v prírode a energiami technickej doby. V honbe za lepším, produktívnejším a efektívnejším životom strácame rovnováhu. Spolunažívanie v harmónii s okolím je vyjadrením úcty k životu a k sebe samému.
Galéria
Feng šuej je umenie, ako ovládnuť pozemské šťastie. Toto umenie napomáha pozitívne obdobia v našom osude a znižuje vplyv období negatívnych. Čchi okolia podporuje alebo znižuje ľudské správanie a jeho výkon. Dôležité teda je, kde si vyberieme dom a ako si ho zariadime.„Feng šuej je učenie, ktoré nám pomáha zosúladiť sa s prírodou, a učí nás vniesť prírodu do svojho obydlia prirodzeným spôsobom. Feng šuei začína v nás tak, že si uvedomujeme naše bytie. Ak sa začneme meniť my, začne sa proces zmien aj v našom okolí a zmeny okolia budú pôsobiť na nás,“ vysvetľuje Silvia Gerecová. „Ak si človek vyberie obydlie v krajine s veľmi úrodnou pôdou, je viac než pravdepodobné, že sa jeho rodina bude venovať poľnohospodárstvu. Ak si človek vyberie svoj domov pri mori, bude rybárom, a ak je v jeho blízkom okolí prístav, môže sa živiť aj obchodovaním. Dnes človek býva v modernom svete, spojenie s prírodou sa stratilo, pretože sme obkolesení betónovými budovami a odprírodnenou krajinou. Úpravami prostredníctvom rôznych farieb, materiálov a tvarov meníme energie nášho domova. To všetko harmonizuje náš domov, ale iba ak sme tieto prvky správne rozmiestnili a dokázali sa včleniť do svojho okolia, sveta ktorý nás obklopuje. Vždy keď prestavujete nábytok, vešiate obraz alebo maľujete izbu, uplatňujete vlastne feng šuej. Meníte svoje prostredie, a tým aj prúdenie energie a vibráciu v rámci obydlia. Podľa východnej filozofie prúdi vo všetkom živom a neživom a všade. Feng šuei pomáha túto energiu usmerňovať do pozitívneho toku. Ak je obydlie usporiadané podľa princípov feng šuej, má na svojich obyvateľov dobrý vplyv.“
Silvia pracuje na princípoch školy Lietajúcej hviezdy. Metóda Lietajúcej hviezdy je založená na poznatkoch o vplyve času. Patrí k vyššej úrovni učenia feng šuej, ktorej predchádzajú tieto školy: tvarov, čierneho klobúka a kompasu. Každá z nich využíva princíp jin a jang. Je to teória o rovnováhe dvoch doplňujúcich sa protipólov, ktoré musia existovať – život sa zrodí a pokračuje len ako výsledok pôsobenia oboch pólov. Deň by nebol dňom, keby slnko nevystriedalo mesiac, ktorý vládne noci. Dieťa vie splodiť iba žena s mužom. Harmonizácia domova metódami feng šuej má pôvod v učení o piatich energiách – energie sa zobrazujú v živloch, ktoré navzájom na seba rôzne pôsobia. Drevo, oheň, zem, kov, voda – na základe poznania živlov a ich cyklov fungujú feng šuej aj čínska medicína.
Päť prvkov je nositeľom svetových strán, ku ktorým patria jednotlivé oblasti života. Podľa našej potreby môžeme aktivovať určité životné oblasti nielen vhodnými farebnými odtieňmi, materiálmi a tvarmi, ale aj pomôckami a symbolmi feng šuej. Súčasťou analýzy feng šuej je aj metóda Ba Zi. Východiskom je poznanie cyklov piatich živlov a vplyvu čínskeho zvieratníka v časových súvislostiach. Táto metóda má pomôcť prekonať ťažké obdobie alebo nasmerovať človeka na správnu cestu. Ba Zi študuje nebeské šťastie. Cestu životom tvorí osud a šťastie, naše nebeské šťastie je predurčené dňom, v ktorom sme sa narodili. Rodičia, súrodenci a miesto narodenia sa nám stali. Nedokážeme to zmeniť, môžeme však uskutočniť rozhodnutia, ku ktorým nás nasmeruje Ba Zi, a tak využiť priaznivé obdobia v našom živote a znížiť vplyv negatívnych období. Ľudské šťastie je ťažká práca, odhodlanie, pevná vôľa, osobný elán, entuziazmus, viera, práca pre charitu, vzdelanie, cnosť a mravnosť. Môžeme ho ovplyvniť. Je len na nás, s kým budeme pracovať, čo budeme študovať a aké zamestnanie si vyberieme. Pozemským šťastím rozumieme miesto, kde bývame, polohu, smer a vplyv času.
Prípad z praxe
Kuchyňu vyzbrojili škálou farieb od béžovej cez žltú až po tmavohnedú. Dôraz sa kládol na výber keramiky, porcelánu a doplnkov z pálenej hliny. Rytmus štvorcov a v budúcnosti károvaných textílií odľahčia béžové záclony na oknách. Silvia pripomenula, že okná bez závesov a záclon zbytočne urýchľujú prúdenie energií. Priestor kuchyne bol najzložitejší z pohľadu feng šuej: dva živly – oheň a kov – sa stretávajú v deštrukčnom cykle, a tak bolo treba doplniť prvok zem (spomínané farby a materiály). V jedálenskej časti je dôležité párovať doplnky; na stole by nemali chýbať čerstvé kvety alebo misa ovocia na podporu ženy a matky v rodine. Živiteľ by mal sedieť pri stole tak, aby mal prehľad o dianí…
|
Miriam uprednostňuje zelenú v kombinácii s bielou, ale po Silviiných radách sa dala nahovoriť na doplňujúcu oranžovú a lososovú, ktorá nielen rozjasnila interiér obývačky obrátenej na juh, ale aj pomohla sledu farieb v produktívnom cykle. „Uber z tej zelenej a vyber si radšej nábytok z tmavého dreva a pamätaj, že zemité odtiene symbolizujú stabilitu a majú byť v rovnakom pomere s farbami živlu kov,“ radila Silvia. Skrinka, ktorá pôvodne stála vysunutá do priestoru pri vstupe do obývačky a pocitovo bránila hosťom usadiť sa na pohovkách, stojí teraz opretá o stenu pri okne. Hostí usádzajú tak, aby sediaci neboli otočení chrbtom k dverám. Nad hlavami sediacich by nemali byť zavesené police a namiesto nábytku, ktorý oddeľuje kuchynskú časť od spoločenskej, sa nasťahujú črepníkové rastliny. Vzory s rastlinným motívom a obrazy s podobným námetom zharmonizujú túto časť bytu.
|
|
Do bytu sa vstupuje z juhovýchodu, čo je v prípade tejto rodiny priaznivý smer pre jej živiteľa. Pri vypočítaní našla Silvia hviezdu s charakterom lásky – na podporu energií umiestnili v jej blízkosti jadeit. Drevo a zelená farba sú v súlade s prvkom drevo, ktorý dominuje priestoru chodby. „Obrázky mora a plachetníc pri vstupných dverách a tiež rastlinné motívy na textíliách budú vhodnými doplnkami,“ upozorňuje Silvia a obracia sa k miestu, kde sa stretávajú všetky vstupy do miestností: „Voľná časť chodby je srdcom vášho domova – potrebuje štvorcový koberec v zemitých farbách, zaveste si sem aj oválny pohyblivý kovový predmet.“
|
Spálňa je vraj druhé najdôležitejšie miesto v byte s najdôležitejším nábytkom – posteľou s povinným záhlavím. Posteľ sa nesmie ocitnúť na spojnici medzi dverami a oknom a určite má byť v takej polohe, ktorá vám umožní vidieť poležiačky na dvere. Poličky, šikminy, trámy a iné rušivé prvky by sa nemali vznášať nad vaším spiacim telom. Ak spíte vo dvojici, potom by malo byť dvojlôžko prístupné z troch strán. Do spálne nepatrí zrkadlo, kvetiny a voda a vyvarujte sa vecí a doplnkov v nepárnom počte. Pomôcť vám môžu obrazy a umelecké diela zobrazujúce muža a ženu. Silvia do spálne vo východnom sektore bytu navrhla vanilkové steny – okrem plochy vedľa vstavanej skrine; ktorá získa náter v odtieni zeleného jablka a obraz s prepletenými kvetinami. Svietidlá budú v tvare listu alebo kvetu a garniža bude drevená – rovnako ako podlaha.
|
|
„Malej Dominike, ktorá je západný typ, podľa výpočtov ideálne vyhovuje orientácia detskej izby. Žiaľ, pôvodne navrhnutá prevaha ružovej farby a umiestnenie postele môžu časom spôsobiť problémy,“ vysvetľuje Silvia a súčasne radí umiestniť do časti nad písacím stolom kovovú zvonkohru. Pri budúcom maľovaní izby sa miestnosť prefarbí: jemne tyrkysová bude stena susediaca s toaletou a ostatné plochy dostanú pastelovo žltý náter. Nad balkónové dvere a okno zavesia záclony s motívom rýb alebo zemegule. Dočasne sa zbavili sýtoružových a modrých doplnkov, na písací stôl umiestnili kryštálovú sovu na podporu učenia a Dominike mama kúpi žlté posteľné obliečky. „Aj v tomto prípade pozor na police nad hlavou spiaceho! Nezabudnite, že detská posteľ by mala byť chránená stenami z dvoch strán, pričom by na ňu nemal smerovať nijaký roh nábytku,“ pripomína Silvia.
|
Text: Marína Ungerová
Foto: Dano Veselský
Zdroj: časopis Môj dom
Komentáre