Nechajte dieťa, aby sa podieľalo na zariaďovaní detskej izby. Zamiluje sa do nej!

Nechajte dieťa, aby sa podieľalo na zariaďovaní detskej izby. Zamiluje sa do nej!

Zariadenie izby vášho dieťaťa má na jeho vývoj väčší vplyv, než si myslíte. Prostredie, v ktorom dieťa vyrastá, by malo byť zdravé a bezpečné. Rovnako by ale malo poskytovať priestor na hranie a podněcovat ho k učeniu i odpočinku. Zohľadnite veľkosť miestnosti, jej usporiadanie a farbu. Dobre urobíte, ak deti prizvete, aby sa na zariaďovaní svojej izby podieľali. Je to ich kráľovstvo a odvďačia sa vám tým, že sa do izbičky zamilujú. Navyše, nadobudnú vzťah k svojim veciam. Inšpiráciu a rady vám radi dodajú odborníci v projektových marketoch Hornbach.

„Deti medzi druhým a tretím rokom už mávajú svoju vlastnú predstavu, ako by mala ich izba vyzerať. Ale aj pri menších deťoch dokážu rodičia zohľadniť ich želania. Napríklad obľúbenú farbu môžu vypozorovať podľa toho, akú pastelku dieťa berie najčastejšie do ruky pri maľovaní alebo aké farby si vyberá pri hračkách,“ hovorí Markéta Litomerická z Hornbachu a dodáva: „Pred šiestym rokom už deti veľmi stoja o to, aby ich rodičia k zariaďovaniu izby prizvali, vrátane toho, že si samé vyberú farbu stien. Medzi desiatym a trinástym rokom chcú deti obvykle samé určovať, ako bude ich izba vyzerať. Urobíte im radosť, ak ich prizvete k plánovaniu a budete rešpektovať ich želania.“

Zdravie a bezpečnosť na prvom mieste

Za všetkých okolností by detská izba mala zabezpečiť zdravý vývoj dieťaťa. To by nemalo byť ohrozené škodlivými látkami a nemalo by byť vystavené prílišnému hluku alebo vlhkosti. Vybavenie by malo byť primerané veku, záujmom dieťaťa, malo by byť praktické a bezpečné. Myslieť na to by mali rodičia už pri výbere vhodných dverí, podlahy, kobercov a osvetlenia a, samozrejme, aj pri kúpe nábytku a interiérových doplnkov. Široká ponuka vybavenia do detských izieb je k dispozícii v Hornbachu, a to so zárukou trvalo najnižších cien.

Miestnosť rozdeľte aj farbami

Dobrou voľbou však nie je ani jednotvárne vybavenie a maľba stien, pretože práve to môže veľkou mierou ovplyvniť, aké bude vaše dieťa. Izba vymaľovaná iba jedinou farbou môže dieťa rýchlo omrzieť. Zato správna kombinácia dominantných a doplnkových farieb miestnosť osvieži a zároveň stimuluje dieťa pri jeho činnostiach. Každá z farieb navyše vyvoláva špecifické pocity a nálady. „Žlté a svetlooranžové tóny navodzujú pokoj a teplo, tmavooranžové a červené farby zasa pôsobia energicky. Ružové a fialové kreatívne a útulne, modré odtiene vyzývajú k odpočinku. A ak hľadáte harmóniu, zvoľte zelenú,“ radí Markéta Litomerická z Hornbachu a dopĺňa: „U nás v Hornbachu si rodičia môžu vybrať až z 1 milióna farebných odtieňov a vyladiť deťom ich izbu do pre nich ideálnych farieb.“

Časti detskej izby rozdeľte na odpočinkovú, hraciu a pracovnú a podľa nich určujte farbu stien. Orientovať sa zároveň môžete aj podľa povahy dieťaťa. Na upokojenie divokejšieho potomka zvoľte tlmené farby, tým menej aktívnym vymaľujte izbu žiarivejšími farbami. Do úvahy však berte aj vek a želanie dieťaťa.

Hrajte sa s optickou veľkosťou izby

Vďaka vhodne zvoleným svetlejším a tmavším odtieňom sa dá detská izba buď opticky zväčšiť, alebo naopak zmenšiť a zútulniť. Protiľahlé tmavé steny miestnosť zúžia, tmavý strop ju zasa rozšíri a zníži. Svetlé farby naopak izbu zväčšia. Krajným variantom pre príliš veľké miestnosti je tmavá farba na všetkých stenách i na strope. Svetlá farba na strope zasa miestnosť opticky zvýši. Ak hľadáte ďalšie rady alebo inšpirácie pre zariaďovanie detskej izby, navštívte projektové markety Hornbach. S návrhom a realizáciou vášho projektu vám radi pomôžu skúsení odborníci vo všetkých predajniach.

Pridajte sa k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachCZ 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.