6 rad pre krasne prakticku kupelnu
Galéria (17)

6 rád pre krásne praktickú kúpeľňu

Pekné obrázky kúpeľní v katalógoch sú iba pekné obrázky, realita je väčšinou troška iná. Aby sa vám podarilo vytvoriť perfektné miesto na osvieženie tela aj duše, na uvoľnenie a hýčkanie, je dôležité, aby ste akceptovali vašu konkrétnu situáciu a vpustili do svojho snívania aj praktické nápady a riešenia. Týka sa to najmä menších kúpeľní. No aby ste zvýšili komfort užívania, hodí sa nejaká ta praktická rada možno aj v tej kráľovsky veľkej kúpeľni.

Galéria

02 kolo rekord big image
06 keuco edition palais big image
11 hansa ronda big image
18 vab subway big image
Rada č. 1: Rozhodnite sa

Do kúpeľne, ktorá svojimi rozmermi pripomína obývaciu izbu, si pokojne napchajte všetko, čo chcete (dávajte však pozor, aby ste to neprehnali, pretože veľká bublina ľahko praskne), ale v malej sa rozhodnite, čo tam bezpodmienečne potrebujete a čo je len rozmar.

Vytvoriť malú kúpeľňu tak, aby bola funkčná, praktická a ešte aj pekná, je náročná úloha. Nezabudnite, že okrem priestoru na umiestnenie sanitárnej keramiky a zariaďovacích predmetov, potrebujete aj dostatok priestoru na pohyb okolo nich. Predovšetkým sa rozhodnite, či chcete sprchu alebo vaňu. Obe majú svoje prednosti a nedostatky, je len na vás, čo uprednostníte. Sprchový kút je priestorovo menej náročný, ale v ponuke kúpeľňových štúdií sú dnes aj vane, ktoré nezaberú oveľa väčší priestor. Ak sa nechcete aj v malej kúpeľni vzdať pôžitku z voňavého kúpeľa a zároveň sviežej rannej sprchy – praktickým riešením sú sprchové zásteny na vani a tiež tvarovo prispôsobená vaňa, ktorá ma v časti, kde je umiestnená sprchová batéria, tvar prispôsobený sprchovému kútu.

Rada č. 2: Akceptujte priestor kúpeľne

Zvoľte adekvátnu veľkosť a tvar sanitárnej keramiky či zariaďovacích predmetov k priestorovým možnostiam kúpeľne.

Najviac miesta potrebujete pred umývadlom, preto najmä tu treba zvážiť jeho tvar a veľkosť. 

Nemusíte hneď siahať po lacných výrobkoch. Už aj renomované značky vyrábajú špeciálne série menších umývadiel či toaliet, niektoré dokonca navrhujú špeciálne tvary sanitárnej keramiky pre komplikovanejšie priestory, napríklad pre úzke priechody a podobne.

Dôležité sú tiež, najmä ak ste zvyknutí mať hygienické potreby neustále po ruke, dostatočne veľké odkladacie plochy v blízkosti umývadla. Praktický je aj široký okraj umývadla. 

V niektorých rodinách sú pri rannom zhone dve umývadlá nevyhnutnosťou. Ak nemáte priveľa miesta na umiestnenie dvoch umývadiel, zvoľte praktickejšie dvojumývadlo, ktoré poskytne rovnaký komfort užívania pri menších priestorových nárokoch. Získate aj dostatočné odkladacie plochy okolo neho.

 
Všetko, čo pri umývadle potrebujete mať na dosah ruky, môžete ukryť do zásuviek pod umývadlom. (Keuco)  Široký okraj umývadla možno využiť ako odkladaciu plochu. Na vytvorenie odkladacích priestorov a zabudovaných skriniek využite tiež všetky výklenky a niky. (Roca)

Rada č. 3: Zachovajte si chladnú hlavu

Nepodliehajte módnym trendom za každú cenu – vždy je treba zvážiť konkrétnu situáciu.

Jedným z trendov je výška obkladu v kúpeľni, ktorá často končí v 1,5-metrovej úrovni. Súvisí to aj s cenou obkladu. Nie vždy je to však vhodné, preto ak máte kúpeľňu bez priameho vetrania, je praktickejšie zvoliť obklad až po strop, bez ohľadu na jej veľkosť. Druhou možnosťou je omietnuť zostávajúcu neobloženú stenu vodoodolnou omietkou, ktorá nebude absorbovať vlhkosť. Omietnutá stena bez obkladu má v málo vetranej kúpeľni tendenciu viac prijímať vlhkosť, a to môže predstavovať neskorší problém s plesňami. Nezabudnite tiež, že populárne veľkoformátové obklady sú určené pre priestorovo veľkorysé kúpeľne. Pre tie menšie si vyberte radšej menší rozmer obkladov.

Mať doma vírivku je často veľkým snom, ktorý je spojený s dokonalým relaxom. Musíte však rátať s tým, že vírívka víri vodu a vytvára bublinky pomocou motora, ktorý je dosť hlučný. Preto je dôležité zvážiť, či vám to nebude prekážať pri relaxe. Aj susedia v panelákových bytoch, kde steny o čosi menej zvukovo izolujú, by vás mohli riadne znenávidieť.


Rada č. 4: Dokonalé detaily tvoria dokonalý celok

To sú tie drobnosti, ktoré uľahčujú každodenné činnosti v kúpeľni, ktorá aj po rannom zhone ostáva krásne uprataná, pretože všetko má svoje pevne stanovené miesto.

Každý člen rodiny potrebuje mať v kúpeľni svoje hygienické potreby a všelijaké drobnosti. Bez poličiek, háčikov, držiakov, skriniek či zásuviek by to v kúpeľni za krátky čas vyzerala ako v neprehľadnom sklade. Preto už pri návrhu rozmýšľajte o odkladacích plochách a priestoroch, ktoré ukryjú všetko čo nepotrebujete mať na očiach. Vyberte si ucelenú kolekciu doplnkov, ako sú mydelnička, pohár, držiaky na uteráky, či toaletný papier, ktorá zjednotí charakter kúpeľne. Hľadajte tiež dômyselné riešenia, ktoré vám uľahčia udržiavať poriadok.

 
Skrinka s praktickými roletovými dvierkami nepotrebuje veľa manipulačného priestoru pred sebou a môže v sebe ukrývať aj elektrické zásuvky, ktoré tak budú chránené pred vodou. (Keuco) Kôš na špinavú bielizeň má tiež svoje opodstatnenie v kúpeľni, najmä tam, kde sa nachádza aj pračka. Môže byť aj súčasťou praktického kúpeľňového nábytku. (Jika)
Taká maličkosť, akou je vyťahovacia hlavica umývadlovej batérie, vám uľahčí možno menej populárnu, ale rovnako dôležitú činnosť spojenú s kúpeľňou – údržbu. Vedro už nebudete musieť držať na umývadle alebo vo vani, ale si ho jednoducho položíte na zem a napustíte vodou. Alebo môže poslúžiť ako bidetová spŕška a nepotrebujete ďalšie miesto na bidet. (Hansa) 

Praktický je aj mechanizmus, ktorý spomaľuje sklopenie toaletnej dosky, a tá po jemnom postrčení dosadne na toaletnú misu zľahka sama. Rutinné sklápanie dosky tak bude tichšie, v prípade detí bezpečnejšie. Technológia, ktorá zjednodušuje údržbu a zaručuje vysokú hygienu duroplastových dosiek na sedenie, má tiež svoje prednosti. Tieto dosky sú obohatené o antibakteriálnu a antimykotickú zložku. Substancia nie je iba povrchová, preniká celým materiálom a trvalo tak zabraňuje rozmnožovaniu baktérii. Jednoduché upínanie sedadla umožňuje dosku ľahko vybrať, opláchnuť a nasadiť späť.

Rada č. 5: Pohrajte sa s osvetlením

Zabudnite na jednu centrálnu lampu alebo len stropné osvetlenie.

V kúpeľni, v ktorej chcete relaxovať, si doprajte aj príjemnú svetelnú atmosféru, vytvorenú pomocou umelého osvetlenia a ak je to len trocha možné, tak aj pomocou priameho denného svetla. Kúpeľňa je ideálnym miestom na vytvorenie svetelných efektov. V kúpeľniach umiestnených v centre dispozície bytu, bez priameho denného svetla, sú zaujímavým typom sklobetónové tvarovky, pomocou ktorých vznikne plnohodnotná priečka, ktorá však dovolí slnečným lúčom preniknúť ďalej. Na trhu existuje aj široká farebná škála týchto tvaroviek, ktoré vytvoria efektnú farebnú atmosféru.

 
Sklobetónové tvarovky, ktoré pustia do kúpeľne denné svetlo napríklad od okna v spálni, sú praktickou alternatívou murovanej steny. (Sklobeton) Zaujímavým typom sú „sklobetónky“, ktoré si môžete farebne zladiť s interiérom kúpeľne. A navyše aj ušetríte na obklade. (Sklobeton)

Rada č. 6: Buďte puntičkári počas realizácie

Nepodceňujte výber realizačnej firmy – technická stránka vzniku novej krásnej a praktickej kúpeľne je možno dôležitejšia ako farba obkladu.

Už pri návrhu kúpeľne si treba rozmyslieť v akej výške sú (ak ide o rekonštrukciu) alebo budú vedené rozvody vody, čo je dôležité najmä pri voľbe batérií. Ak si zvolíte stojankovú, prívod vody sa posúva nižšie a ak si zvolíte stenovú (samozrejme, tú populárnu podomietkovú, kde vám zo steny vychádza iba samotný vývod vody a zmiešavač je ukrytý v stene), treba rátať s priestorom na umiestnenie zmiešavacej kartuše, a to buď zasekaním do steny, alebo vytvorením predstenovej inštalácie ukrytej za sadrokartónovú konštrukciu. Tá potrebuje aspoň 10 až 15 cm hrúbky, čo by mohol byť pri malých kúpeľniach aj problém.

Samostatnou kapitolou je sprchovací kút – sprchovacia kabína predstavuje možno vyššie investičné náklady a nie je až tak dizajnovo dokonalá, no možno predstavuje jednoduchšie riešenie, ktoré je v konečnom dôsledku výhodnejšie. Ak sa rozhodnete pre krásny sprchovací kút s plytkou vaničkou alebo aj bez nej, a s bezrámovou zástenou, musíte s tým rátať už v návrhu, pretože je potrebné to stavebne pripraviť. Dôležité je dokonale zvládnuť izolácie a všetky detaily, kde by mohla preniknúť voda Tieto práce by som určite zverila odbornej firme, tu naozaj nie je najmenší dôvod na šetrenie. Veľkým problémom pri plytkých vaničkách a  sprchovacích kútoch bez vaničiek je pomalý odtok vody, pretože je tam malý spád vaničky a tiež odtokovej hadice pod ňou. Na to treba myslieť pri výbere sprchovej batérie, ktorá by určite mala byť taká, ktorá šetrí vodou, a to nielen z hľadiska ekológie a zníženej spotreby vody, ale aj preto, aby bol vyrovnaný pomer medzi pritekajúcou a odtekajúcou vodou.

 
Sprchovacia kabína s integrovaným úložným priestorom, ktorý ochráni aj uteráky pred vodou priamo v kabíne. Praktický nápad, ktorý vás zbaví stierania podlahy v kúpeľni po každom sprchovaní. (Ideal Standard) Bezrámová sklenená sprchová zástena zastaví kvapky vody, ale nezastaví pohľady, čím opticky zväčší kúpeľňu. (Ronal)

Nezabudnite na prístup k dôležitým uzlom inštalácie – inštalačným dvierkam – najmä pod vaňou a pri záchode.

Text: Kamila Ďuríková
Foto: archív firiem a vydavateľstva JAGA
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje