Kedysi škola a statok, dnes štýlová chalupa s pôvodnou šindľovou strechou
Stará chalupa padla manželom Karáskovcom do oka. Historická stavba ich očarila aj napriek tomu, že bolo potrebné si poriadne vyhrnúť rukávy a pustiť sa do náročných stavebných úprav. Niekoľko rokov driny sa pretavilo do komfortného ubytovania s nádhernými prvkami a vycibreným vkusom.
Galéria
Precízne zrekonštruovaná chalupa na Vysočine je ako vystrihnutá z časopisu. Nechýba jej svojský duch, pohodlie, nápadité interiéry, ale ani zaujímavé doplnky a skutočné dizajnérske kúsky. To všetko navyše podčiarkuje svojou pohostinnosťou, tá sa jej nedá odoprieť.
Chalupa Na škole má svoj príbeh, ktorý pokračuje aj po tom, ako jej dali manželia nový vzhľad, ktorý návštevníkom často vyrazí dych. Nebolo to však vždy tak, v minulosti statok výrazne chradol a pustol.
„Budovu bývalej dedinskej školy sme objavili v roku 2015. Tunajší kraj sme dobre poznali a hľadali pokojné miesto, kde by sme sa mohli stretávať s celou širokou rodinou a užiť si prírodu,“ hovorí na úvod majiteľka Ilona Karásková, ktorá zároveň priznáva, že si miesto okamžite zamilovali aj napriek žalostnému stavu.
Videli potenciál a držali sa ho. Ani päťročná komunikácia s pamiatkarmi ich neodradila. Každú miestnosť oživili a dotvorili do dokonalosti. Podarilo sa im prepojiť históriu s minimalizmom, staré veci prinavrátiť k životu a novým poskytnúť vhodný kút, kde si našli domov. Jednotlivé časti statku postupne prešli prestavbou.
„Predpokladáme, že v dnešnej obývačke sa učili žiaci a v priľahlej izbe mal kabinet pán učiteľ,“ pokračuje majiteľka. Na chodbe mal byť šatník a byt pána učiteľa. Karáskovci tam urobili veľkú spálňu s kúpeľňou. Malotriedku, ktorá neskôr slúžila ako knižnica, od základov zrekonštruovali a vniesli do nej svieže a nadčasové prvky. Najväčšie zmeny si však odniesla povala – tá je dvojitá.
Nezatepľovalo sa aj kvôli pamiatkarom
Pre mnohých možno nepochopiteľné, veď ide o únik tepla, ale majitelia vedeli, prečo to robia.
„Povalu so šindľovou strechou, ktoré sú pre chalupy na Vysočine typické, sme zámerne nechali nezateplenú. Dispozíciu sme nechceli meniť a zároveň sme chceli zachovať charakter nezateplenej povaly. A tak sme s architektom vymysleli náhradné riešenie. Vstavali sme do nej akési kajuty – tri malé vykurované izby určené prevažne na prespanie. Tieto priestory obložené drevom so strešnými oknami pôsobia veľmi útulným dojmom,“ opisuje majiteľka cestu, ktorou sa vybrali.
Podľa nej k chalupe patrí aj to, že v chladných mesiacoch sa na toaletu prejde v bunde. Oveľa dôležitejšie je predsa to, že sa spí a trávi spoločný čas v teple. Takto to kedysi v starých chalupách fungovalo.
A tak v jednej izbe sú štyri spojené lôžka, v druhej tri, v tretej manželská posteľ a jednolôžko. Priamo na povale je tiež kúpeľňa so sprchovacím kútom a s toaletou a taktiež tu nemôžu chýbať úložné priestory, aby nebol priestor zahltený zbytočnosťami.
Premyslený interiér
A keď boli stavebné práce hotové, čakali ich interiéry. S tými im pomohla interiérová dizajnérka Adela Lipár Kudrnová, aby spoločne vybrali správne farebné kombinácie a vybavenie, ktoré chalupu zútulnili. Ilona riešila stoličky Ironica v retro štýle, pre manžela Davida boli dôležité svetlá. Práve on si želal, aby v jedálni visela trojica svietidiel vytvárajúca dominantný prvok. A musíme priznať, že sa mu to i podarilo.
Zariaďovali s citom. Niečo našli na statku, zreparovali, niečo kúpili v starožitníctve, svoje miesto si tu našli aj grafiky po Davidovom dedkovi. Doplnili ich dizajnérskymi kúskami a novinkami a nebránili sa ani farebným tapetám. V obývačke je napríklad zaujímavá tapeta Pine Green od Sandberg Wallpaper. Ilona priznáva, že sa na začiatku farieb trošku báli, ale nakoniec všetko dopadlo skvele a je rada, že si dali poradiť.
Sympatická majiteľka má aj svoj obľúbený kútik, ktorým je špeciálny priestor – ateliér. Nachádza sa na mieste bývalého chlieva a nadväzuje na vonkajšie posedenie. V lete sa tu môže variť, ale aj prespať. Červené hojdacie kreslo si nemôžete nevšimnúť, ide o fínsku ikonu zo 60. rokov od Varjosena Puunjalostusa. Luster Strand pre Muuto zas navrhol britský dizajnér Benjamin Hubert. Kúskami, ktoré len tak hocikde nenájdete, sa to tu hemží.
Biela pec v kuchyni má svoje čaro. Tu Ilona rada varí a pečie. Podľa nej je takto pripravené jedlo oveľa chutnejšie ako napríklad z elektrickej rúry. Napokon, pri varení pec produkuje aj sálavé teplo, ktoré má niečo do seba. Kuchyňa je však zariadená skutočne minimalisticky a v kontraste s pecou aj moderne. Dlhá otvorená polica poskytuje dostatok odkladacieho priestoru, rovnako ako i ostrovček a zabudované úložné priestory v kuchynskej linke.
Ďalším pôvodným prvkom v chalupe sú keramické kachle, ktoré podľa Ilony chcel architekt najskôr odstrániť. „My sme ho však presvedčili, že tu musia zostať, aj keď sa sem možno až tak nehodili. Chceli sme však zostať verní miestnej atmosfére a histórii, a tak keď už sa sem raz dostali, tak ich tu chceme mať navždy,“ hovorí a ukazuje nám pôvodný byt pána učiteľa.
Na stene je opäť farebná a výrazná tapeta Ema Dark Greyod Sangberg Wallpaper, ktorá vytvára správny kontrast s bielymi kachľami. Tak ako všetko ostatné, aj táto voľba bola správna.
Text: Martina Baumann z Amazing Places
Foto: The Lenny´s Shot
Zdroj: časopis Urob si sám
Komentáre