Zdroj: Knauf Insulation

Ako zatepliť chalupu

Možno aj vy uvažujete nad tým, ako vyriešiť chladné noci na vašej chate či chalupe. Vykurovanie v rekreačných domčekoch nebýva nadimenzované na vysoký výkon, bolo by však príjemné mať za dovolenkových nocí tepelnú pohodu. Tento problém môže vyriešiť zateplenie.

Osobitosti rekreačných domčekov

Aj pri chatách a chalupách je možné ušetriť na vykurovaní zateplením vonkajšej steny, no väčšina z nich má fasádu obloženú drevom, lícovkami alebo má pomerne vlhké múry. Zateplenie a teda aj jeho konečná úprava by mali zapadať do koloritu prostredia, horského alebo dedinského, v ktorom sa obvykle nachádzajú.  Vo väčšine prípadov sú teda pestrofarebné povrchové úpravy omietkami nevhodné.  Okrem estetickej stránky musí zateplenie spĺňať hlavne ochrannú a izolačnú funkciu, čo je pomerne problematické, keď mnoho starších domov “trpí” problémami so zvýšenou vlhkosťou obvodových stien. Navyše by mali chalupy a chaty ostať v kontakte s prírodou a preto by na ich izoláciu mali byť použité ekologické materiály.  Všetky tieto požiadavky v sebe spája prevetrávané zateplenie obvodových stien s použitím izolácie na báze ECOSE, vysoko difúznych fólií a dreveného obkladu.

Rodinný dom Křeslice, architekt Josef Pfeifer, foto Robert Rambousek

Riešenie pre chalupy

Pre uchovanie príjemnej teploty v interiéri chaty je optimálne, keď má tepelná izolácia vysokú účinnosť. Prírodná minerálna vlna môže mať súčiniteľ tepelnej vodivosti lambda až 0,032 W/m.K, čo je dnes špičkovým parametrom. Pri odvetranom systéme sa na rozdiel od kontaktného, pri ktorom sa lepí izolácia priamo na fasádu, upevní na stenu nosný rošt, do ktorého sa tepelná izolácia vloží a prípadne ešte ukotví. Povrchová úprava prevetrávaných fasád na chalupách alebo chatách sa rieši väčšinou vodorovne orientovaným dreveným obkladom, ktorý ideálne chráni stavbu pred poveternostnými podmienkami a zároveň zapadá do okolitého horského alebo dedinského prostredia. Sklená minerálna vlna dobre prepúšťa vodné pary  a preto je ideálna na použitie pri stavbách s vlhkými stenami. Zakrytie takýchto stien nepriedušným materiálom by malo za následok hromadenie vlhkosti a následnú tvorbu plesní. V prvom rade je však potrebné eliminovať zdroj vlhnutia muriva.

Zdroj: Knauf Insulation

Na čo si dať pozor

Radí Vladimír Beňo, aplikačný manažér Knauf Insulation

Pri zatepľovaní prevetrávaným systémom je potrebné dodržať niekoľko opatrení:

• Na existujúcu stenu sa vodorovne naskrutkuje drevený alebo kovový rošt. Hrúbka roštu by mala zodpovedať minimálne hrúbke izolantu. Rozostup roštu by mal zodpovedať šírke izolačných dosiek zmenšenej zhruba o 2 cm, aby izolácia mohla držať aj bez ďalšieho upevnenia.

• Do vzniknutého vodorovného roštu sa vkladajú izolačné dosky.  Izoláciu je nutné prekryť vysoko difúznou fóliou. Táto fólia je schopná prepúšťať vlhkosť smerom z interiéru do exteriéru a zároveň chrániť tepelnú izoláciu a aj samotnú stavbu pred dažďovou vodou, ktorá môže prejsť cez obklad fasády

.• Nasleduje zvislý rošt s hrúbkou 3 – 6 cm, pričom sú profily od seba vzdialené asi 60 cm podľa druhu obkladu. Vytvárajú po celej výške steny neprerušenú vzduchovú medzeru, ktorá má za úlohu odvetrávať prechádzajúcu vlhkosť. Aby správne fungovala, musí mať v spodnej časti otvory ktorými sa bude nasávať suchý vzduch a v hornej ktorými bude vychádzať vzduch vlhký. Tieto otvory musia byť zabezpečené ochrannou mriežkou voči hmyzu, resp. hlodavcom. Vzduchová medzera tak slúži aj v letných mesiacoch ako chladenie, takže nedochádza k prehrievaniu stavieb.

www.knaufinsulation.sk 

ZDROJ: PR článok spoločnosti KNAUF INSULATION, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.