drevene okna tradicia a moderna technologia
Galéria (5)

Drevené okná – tradícia a moderná technológia

Okná sú jedným z najexponovanejších konštrukčných prvkov každej budovy. Sú to priehľadné časti obvodového plášťa, ktoré pozostávajú z okenného rámu, pohyblivých krídel a sklenej výplne. Často sa označujú aj za technicky najkomplikovanejšie časti stavieb.

Galéria

Tradičný materiál
Drevo je tradičný materiál na výrobu okien. Inklinujú k nemu spotrebitelia, ktorí preferujú prírodné produkty. Drevo je symbolom domova, ide o materiál, ktorý sa dlhé desaťročia teší veľkej obľube širokej verejnosti. Lahodí zraku i duši. V súčasnosti sú drevené eurookná rovnocennými partnermi všetkým ostatným materiálom. Na ich výrobu sa najčastejšie používa kvalitne vysušené dubové, borovicové a smrekové drevo s prirodzenou vlhkosťou do 12 %. Devízou drevených okien z estetickej stránky je krásna prirodzená štruktúra a z technickej stránky zasa dobrá opracovateľnosť. Drevo je vyhľadávané aj pre svoje výborné tepelnoizolačné a mechanické vlastnosti. Navyše, má nízky koeficient tepelnej rozťažnosti. Nevýhodou drevených okien je však vyššia cena, nutnosť zvýšenej ochrany proti vlhkosti a potreba starostlivej údržby.

Eurookná

Klasické konštrukčné riešenia drevených okien nahradili moderné eurookná. Ich základom sú eurohranoly, ktoré tvoria tri navzájom plošne zlepené vrstvy dreva. Na ich spájanie sa používajú špeciálne lepidlá. Kvalita pevnosti okenných rámov a tepelnotechnických parametrov priamo súvisí s ich hrúbkou. V súčasnosti sa drevené okná raz za päť rokov renovujú nátermi, najmä lakmi. Pri samotnej realizácii je dôležitá príprava podkladu. Drevo musí byť dokonale vybrúsené a zbavené prachu. Na brúsenie obvykle slúži jemný brúsny papier, ktorý odstráni z dreva nečistoty. Po dobrúsení treba dôkladne odstrániť vzniknutý jemný poprašok, aby povrch dreva nezostal drsný. Staré nátery a mastné škvrny môžete odstrániť aj opaľovaním opaľovacou pištoľou. Bez týchto úkonov by mohol nový náter nedokonale priľnúť, čo by malo nepriaznivý konečný efekt. Na zvýšenie životnosti dreva odborníci odporúčajú aj ošetrenie impregnačným prostriedkom. Ide o ochrannú látku, ktorá zvýši nepriepustnosť a odolnosť dreva. Môžete si vybrať z množstva ochranných napúšťadiel na drevo. Nerovnosti povrchu je vhodné vytmeliť tmelom. Používa sa na vyrovnávanie drevených, drevotrieskových a ostatných nasiakavých podkladov, ako aj na zarovnávanie škár a na lokálne opravy dier a prasklín. Stolársky tmel sa používa na spoje, napríklad medzi segmentmi okien, či na špáry okolo parapetov a podobne. Chemická ochrana dreva, najmä v exteriérovej zóne, spočíva v napustení dreva látkami na báze vody alebo chemických rozpúšťadiel. Dôležité je ošetriť predovšetkým tie miesta, ktoré sú vystavené vlhkosti. V súčasnosti sa na výrobcov kladú vysoké nároky, pokiaľ ide o účinnosť a ekologickú prijateľnosť takýchto prípravkov.

Cieľom povrchovej úpravy dreva je zachovanie jeho prirodzenej viditeľnej štruktúry. Na takéto ošetrenie a zušľachtenie povrchu dreva sa používajú lazúry, ktoré vytvárajú zamatový film – transparentný náter. Ním sa zachová pôvodná textúra dreva. Lazúry sú riedke pigmentové laky, ktoré sa vyrábajú na syntetickej alebo prírodnej báze. Tento impregnačný náter vsiakne hlboko do dreva, zvyčajne sa aplikuje v niekoľkých vrstvách.

Lazúry sa podľa použitia rozdeľujú na vnútorné a vonkajšie. V interiéri sa obvykle používajú vodou riediteľné akrylátové lazúry, v exteriéri zasa lazúry na báze alkydovej živice, riedené riedidlom. Ďalšie náterové látky určené na drevo do interiéru a exteriéru sú nitrocelulózové laky a olejové emaily. Nitrocelulózové laky sú roztoky nitrátu celulózy a syntetických živíc v organických rozpúšťadlách. Môžete ich použiť na lesklú, pololesklú a matnú úpravu. Tieto laky sa používajú najmä v interiéroch, v exteriéroch skôr v kombinácii s olejovými a syntetickými farbami. Emaily sa pred nanášaním rozmiešajú a riedia. Podľa podmienok použitia môžu slúžiť buď ako podkladové, alebo ako vrchné nátery. Po prvom nátere možno ďalší náter aplikovať až po dôkladnom zaschnutí. Najznámejšie vodové nátery sú akrylové farby a latexy. Sú nehorľavé a patria do skupiny ekologických náterových látok. Čas schnutia je pri rôznych farbách iný, preto je dôležité venovať pozornosť pokynom uvedeným na obale každého výrobku.

Údržba drevených okien
Ak chcete, aby vám drevené okná dlhodobo slúžili k vašej spokojnosti, okrem dôležitých náterov im zabezpečte aj pravidelné kontroly a ďalšiu údržbu. Prioritné je bezchybné tesnenie, najmä v detaile zasklenia, v styku okenného krídla a rámu, ako aj v styku okna s ostením. Pravidelne pretierajte zasklievacie olejové tmely, ak nechcete, aby stvrdli, popraskali a prepúšťali vodu. Rovnako je nutná kontrola tmelu a tesniacich materiálov, či sa neoddeľujú od bočných styčných plôch. Ďalej treba dohliadať na správnu polohu profilových tesnení a ak sú poškodené alebo zdeformované, je nutné ich vymeniť. Z odvodňovacích drážok a otvorov pravidelne odstraňujte usadeniny a nečistoty. V prípade odchýlok v pohyblivosti treba kovanie rektifikovať. Pohyblivé časti kovania a okenných uzáverov treba pravidelne čistiť a mazať. Táto starostlivosť sa odzrkadlí na životnosti vašich drevených okien.

Príslušenstvo a doplnky
Kovanie okna zabezpečuje najmä variabilitu a funkčnosť modelu. Kovanie modernej okennej konštrukcie je celoobvodové – určuje stabilitu celého okenného krídla v ráme. Charakteristickým prvkom štandardného kovania okien je jednoduché ovládanie, kvalitné tesnenie a zabezpečenie rôznych praktických variantov vetrania. Čoraz populárnejšie je takzvané štrbinové vetranie, ktoré sprostredkujú súčiastky pevne spojené so systémom celoobvodového kovania krídla. Výnimkou nie sú ani servopohony a elektronické otvárače okien. Ich praktické využitie oceníte najmä vo výškach, kam vaša ruka prirodzene nedosiahne.

Ďalšími bežnými doplnkami moderných kovaní sú uzamykanie okenného prvku, detská poistka proti otvoreniu okna, protiprievanová poistka a zabezpečenie zvýšenej odolnosti okna proti násilnému vniknutiu do interiéru bezpečnostným kovaním.

Od konkrétneho typu kovania závisí najmä jednoduchosť manipulácie pri ovládaní okna, ako napríklad rovnomerné dovieranie krídel alebo ich bezproblémové polohovanie a podobne. Pri výbere okna preto zamerajte svoju pozornosť nielen na estetickú stránku modelu, ale aj na jeho technické parametre.
Kľučky sú praktickým a neodmysliteľným okenným doplnkom. Primárne zabezpečujú účelnosť a jednoduchosť pri dennej manipulácii. Ďalšie dôležité parametre týchto doplnkov sú dobrá materiálová odolnosť a nízka opotrebovateľnosť. Vybrať si môžete z mnohých materiálov – od moderného chrómu a mosadze cez plast až po nikel a hliník. Mnohí výrobcovia deklarujú výnimočne presné nitovania moderných modelov kľučiek a osadenie skrutiek v rozete, ktoré roky zostávajú nemenne stabilné, čím zaručujú dlhodobú životnosť, a to pri minimálnej technickej údržbe.

Na trhu sú aj kľučky uzamykateľné kľúčom alebo tlačidlom, čo ocenia najmä rodiny s malými deťmi. Ak už nemáte záujem o klasické farby okenných kľučiek, akými sú čierna a biela, v ponuke je široká farebná škála zaujímavých odtieňov pod názvami champagne, titan, bronz, striebro a mnoho ďalších. Väčšinu z nich možno kúpiť v leštenom alebo matnom povrchovom vyhotovení. Je vítané, ak aj taký malý doplnok okna, akým sú kľučky, ladí s celkovým štýlom interiéru. Aktuálnym a prevládajúcim trendom v tvaroch sú malé rozmery a oblé hrany, ktoré vytvárajú zväčša ladný a exkluzívny vzhľad novodobých kľučiek.

Text: Alena Rozborová
Foto: JAGA

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje