postup pri montazi okna 1.cast
Galéria (15)

Postup pri montáži okna (1.časť)

Výmena okien nie je lacná záležitosť. Pri výbere zohľadňujeme tvar, materiál, povrchovú úpravu a izolačné schopnosti okna. Nesmieme však zabudnúť na jednu z najdôležitejších vecí spojených s výmenou okna, a to montáž. Ani to najkvalitnejšie okno nebude spĺňať svoju funkciu, keď bude neodborne osadené. Preto je dôležité vybrať si pri výmene okien jednu firmu, ktorá zabezpečuje všetky služby od zamerania, dodávky až po odbornú montáž objednaných okien a príslušenstva. Na montáž okien sa vzťahuje záruka iba v prípade, ak je vykonaná autorizovanou montážnou skupinou predajcu.

Galéria

Montáž, okno
Montáž, okno
Montáž, okno
Montáž, okno
Montáž, okno
Montáž, okno
Montáž, okno
Výmena okien nie je lacná záležitosť. Pri výbere zohľadňujeme tvar, materiál, povrchovú úpravu a izolačné schopnosti okna. Nesmieme však zabudnúť na jednu z najdôležitejších vecí spojených s výmenou okna, a to montáž. Ani to najkvalitnejšie okno nebude spĺňať svoju funkciu, keď bude neodborne osadené. Preto je dôležité vybrať si pri výmene okien jednu firmu, ktorá zabezpečuje všetky služby od zamerania, dodávky až po odbornú montáž objednaných okien a príslušenstva. Na montáž okien sa vzťahuje záruka iba v prípade, ak je vykonaná autorizovanou montážnou skupinou predajcu.


Zameranie okien

Kvalitné osadenie okna začína správnym zameraním okenného otvoru nielen v novostavbe, ale aj pri výmene pôvodných okien za nové, kde treba dôsledne zistiť tvar ostenia, nadpražia a parapetu. Z hľadiska geometrie tvaru obvodovej steny v styku s oknom rozlišujeme rovné a zalomené ostenie. Zalomené ostenie vytvára priaznivejšie podmienky pre kvalitu osadenia okna. V prípade rovného ostenia sa často aplikuje takzvaný osadzovací rám, ktorým sa vytvára dodatočne zalomené ostenie.

Rozmerové tolerancie okenných otvorov

Pri šírke otvoru do 3 m je prípustná odchýlka otvoru ±12 mm. V prípade omietnutých ostení je to len ±10 mm. Pri šírke otvoru nad 3 m je prípustná odchýlka ±16, resp. ±12 mm. Podobne tolerancie diagonál pri zisťovaní pravouhlosti otvoru sú nasledovné:
• pri šírkach otvorov do 1 m – ± 6 mm,
• pri šírkach otvorov 1 až 3 m – ± 8 mm,
• pri šírkach otvorov 3 až 6 m – ± 12 mm.

Povolené šírky pripojovacích škár (podľa typu okenného materiálu a veľkosti strany okna s ohľadom na dilatáciu pri rovnom ostení) sú uvedené v tabuľke.

 

Montáž rohového okna je stavebne nenáročná, lebo už nie je potrebné stavať mohutný rohový stĺpik z betónu alebo tehál. Špeciálny preklad stačí doplniť špeciálnym oceľovým stĺpikomJednoduché, elegantné a rýchle riešenie rohového okna bez mohutného stĺpika

–>

Montáž

Od 1. januára 2010 začala platiť norma STN 73 3134 – stavebné práce, styk okenných konštrukcií a obvodového plášťa budovy, požiadavky a skúšanie. Rešpektovanie tejto normy má pomôcť pri správnej montáži okien a zamedzení vzniku nežiaducich javov (napr. únik tepla, rosenie, pleseň) pri používaní okien.

Upevnenie okien

Okenné konštrukcie musia preniesť všetky sily, ktoré na ne pôsobia (vlastná tiaž, klimatické zaťaženie, pohyby stavby, objemové zmeny). Pri výbere upevňovacích prostriedkov sa musí zohľadňovať veľ­kosť prenášaných síl do konštrukcie, materiál ostenia, veľkosť a spôsob otvárania okna a dilatácie pripojovacích škár. Musia byť z nekorozívnych materiálov alebo chránené proti korózii. Používajú sa napríklad kotvy, skoby, uholníky, osadzovacie rámy, rámové rozperky, samorezné skrutky (tzv. turboskrutky). Peny a lepidlá nemožno považovať za mechanické upevňovacie prostriedky. Rozstup upevňovacích prostriedkov pri drevenom a hliníkovom okne je maximálne 800 mm, pri plastovom okne maximálne 700 mm. Odstup od vnútorného rámového rohu a od zvislých a vodorovných deliacich prvkov okna by mal byť 100 až 150 mm.

Príprava okenného otvoru a montáž rohového okna

1. Vymurujeme parapet a ostenia zatiaľ bez okenných tvárnic.2. Umiestnime oceľový stĺpik. Pri bežných rodinných domoch stačí štvorcový oceľový stĺpik 80 × 80 × 8 mm. Pri zaťaženiach nad 60 kN je vždy nutné stĺpik individuálne posúdiť.3. Uložíme preklad výškovo prispôsobený tehlám, takže jeho použitie je veľmi jednoduché. Možno ním ručne manipulovať – nie je potrebná špeciálna technika.

4. Ukončená montáž prekladu. Vybavený je jednotnou univerzálnou schránkou, takže stavebník sa až následne môže rozhodnúť, či do neho vsadí vonkajšiu roletu alebo žalúziu.
5. Okenný otvor a ostenia domurujeme pomocou špeciálnych tvárnic a tepelnej izolácie.6. K vonkajšiemu prekladu namontujeme vonkajšie rolety a žalúzie. Vonkajšie zatienenie má vplyv aj na spotrebu energií.
 
7. Preskúšame funkčnosť roliet...8. … a žalúzií. V zime z domu neunikne veľa tepla a v lete ho, naopak, dovnútra veľa neprenikne. Významne sa tým znižujú výdavky na vykurovanie a za klimatizáciu.
 

Izolačný systém

Ďalším dôležitým faktorom pri montáži je vytvorenie dokonalého izolačného systému okennej konštrukcie. Aplikácia PU peny zabezpečuje tepelnú izoláciu. Jej omietnutie však nie je dostatočnou ochranou pred pôsobením vzdušnej vlhkosti. Preto sa pri osadzovaní používajú rôzne tesniace systémy:
• tesniace látky, tmely,
• tesniace komprimované pásky,
• tesniace izolačné fólie (paropriepustné, parotesné), pásy.

Použitie konkrétneho tesniaceho systému závisí od viacerých faktorov, a to od pretvorenia a pohybov samotnej pripojovacej škáry, zmeny rozmerov rámových profilov, vnútornej teploty a vlhkosti v miestnosti. Napríklad pri osadzovaní okna do ostenia s vyhotovenými omietkami (rekonštrukcie, sanácie) sa na tesnenie používajú tesniace komprimované pásky v krycích lištách. Pri osadzovaní bez omietok možno použiť tesniace fólie alebo komprimované pásky tlačené o omietkové lišty.

Minimálna šírka škáry na použitie tesniacich tmelov sa pohybuje v závislosti od materiálu okna a dĺžky škáry v rozpätí 10 až 20 mm, pri použití tesniacich komprimovaných pások 8 až 12 mm a pri pásoch a fóliách v rozmedzí až nad 20 mm.

Kombinácia tesniacich vrstiev a usporiadanie vrstiev v škáre musí umožňovať odvetranie smerom von. Styky a spoje musia byť zo strany exteriéru aj interiéru utesnené účinnými tesniacimi materiálmi s požadovanou životnosťou a musia byť prekryté materiálmi, ktoré odolávajú vplyvu počasia (zvlhčenie izolačného materiálu znižuje jeho tepelnoizolačné schopnosti), dilatačným pohybom a objemovým zmenám.

Text: Ing. Jarmila Počarovská
Foto a kresby: Deceuninck, Schüco, Veka, Wienerberger

 1. Pavol says:

  vcera my namontovali okna a na druhy den ma kazali vybrat kajliky spod ramu okna a zastriekat to penou.Ja som ich posluchla a som to vybrala a zapenila.A preto vas prosim o radu ci som neurobila zle ked som to vytiahla ci my tie okna neupadnu niako moc na ram.Ale su ukotvene na bokoch aj preklade.Dakujem.

  1. Milan says:

   No ja by som mal asi obavu ako je to ukotvené. Lebo čo je to za firmu čo nechá zákazníka dorobiť to čo mali dorobiť oni.

 2. Viktor Kočiš says:

  Dobrý deň,
  Staviame dom a preto sa chcem opýtať na okná. Ako to vlastne je, použiť montážnu pneu, alebo pásky? Počúvam rôzne názory a hlavne firmy, jedna to robí s penou a iná už len na pásky. Sú tie pásky tak dobré, alebo je to používané, lebo sa to tak robí vsade v zahraničí a naše firmy na tom krásne zarábajú, pretože montáž na pásky je u nás za príplatok, a v zahraničí je to v štandarde? K čomu sa prikloniť?
  Ďakujem za radu s pozdravom V.Kočiš

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje