Ako sa dajú využiť staré drevené okenice?
Videli ste už nábytok z drevených prepraviek? Veľmi podobne nápadito sa dajú využiť staré drevené okenice z chalupy či chaty. Môžete z nich spraviť obraz na stenu, zaujímavú dekoráciu, vešiak, stôl, skrinku.
Galéria
Stačí fantázia, brúsny papier, farba na drevo, moridlo, trošku zručnosti a času. Navyše, recyklácia starých predmetov je vždy dobrým eco-friendly projektom. Tu je pár tipov.
Ak ste fanúšikom vintage štýlu a máte k dispozícii staré drevené okenice, určite ich nevyhadzujte. Podľa toho, aký vzhľad chcete dosiahnuť ošetrite drevo, nafarbite farbou, prípadne sprejom. Niektoré časti stačí len ošmirgľovať a znovu natrieť, iné možno budú potrebovať dôslednejšiu renováciu, ale výsledok stojí za to. Veľmi pôsobivé sú techniky, ktoré napodobňujú staré opotrebované materiály. Pozor, dbajte na to, aby drevo zo starých okeníc, ktoré si umiestnite do interiéru bolo zdravé a nepriniesli ste si s ním aj zárodky plesní či nepríjemný hmyz.
Stará drevená okenica natretá na bielo môže slúžiť ako sympatická dekorácia, a to nielen vianočná. Môžete ju dať pred dvere domu a dozdobiť vencom, kvetmi, stuhami, alebo na ňu jednoducho nastriekať ľubovoľný nápis, ktorým privítate hostí a členov rodiny doma.
Renovované okenice stačí položiť alebo zavesiť na stenu v interiéri a jedinečnú dekoráciu máte hotovú.
Čo takto vytvoriť z nich záhlavie postele alebo paravan?
Aj staré okno bez skla v interiéri môže pôsobiť ako nevšedná dekorácia. Môžete si z neho vytvoriť poličku alebo vešiak, či do jednotlivých okienok vložiť vaše obľúbené fotografie. Zaujímavé je použitie renovovaných okeníc na odkladanie oznamov, časopisov. Dajú sa z nich jednoducho vytvoriť aj skrinky a poličky. Svojej komode dodáte vintage vzhľad tým, že na pôvodné dvierka pripevníte upravené okenice. Samozrejme, musia pasovať.
A čo poviete na tento nápad zo starých hrablí?
Technika na vytvorenie farebnej patiny
Ošetrenému starému, ale aj novému drevu môžete dodať zaujímavý a trendový punc patiny vcelku jednoducho. Pripravte si zvyšky rôznych farieb, napríklad biela, tyrkysová, fialová, modrá, zelená. Farby natierajte vo vrstvách nerovnomerne – tak, aby vždy zostala viditeľná štruktúra dreva. Pretierajte len zľahka a ponechajte niektoré časti bez náteru. Dôležité je vytvoriť efekt nepravidelnosti bez jasných hraníc, vtedy bude výsledok pôsobiť prirodzene. Potom nechajte drevo dôkladne vyschnúť, najlepšie celú noc. Následne si zoberte jemný brúsny papier, zabaľte doň napríklad menší kameň a nepravidelne plynulým pohybom niektoré časti zbrúste. Jemne namočenou hubkou naneste tmavšie moridlo. Hneď pretrite suchou handrou a nechajte vysušiť.
Sabína Zavarská
Foto: instagram.com, flickr.com
Iste… A vedla toho si zaveste stare hrable namiesto vesiaku a stary furik namiesto skrinky a na strop kandelaber.
vlastne s tym napadom so starymi hrablami na vesiak ste ma predbehli, takze je to skoro dokonale 😀