Sklamaný domáci majster
Zdroj: istock.com

Otestujte sa a zistite, aký ste domáci majster! Zábavný kvíz vám ukáže, koľko viete o údržbe domu

Patríte k domácim „kutilom“? Potom viete, že jedno percento z kúpnej ceny vášho domu alebo bytu by ste si mali každý rok odložiť na priebežnú údržbu. Tento kvíz overí vaše znalosti v oblasti údržby vášho bývania. Ako ste na tom?

0%

1. Prídete domov z práce a všade potopa – z jedného potrubia strieka voda. Čo urobíte?

potopa v byte istock.com
Správne! Nesprávne!

Jediným správnym riešením v danej situácii je okamžite nájsť hlavný ventil a zatvoriť ho. Potom môžete riešiť opravu.

2. Na dvore alebo v záhrade vám začne rásť táto rastlina. Čo s ňou urobíte?

Boľševník obrovský istock.com
Správne! Nesprávne!

Je to boľševník obrovský, ktorý produkuje toxickú šťavu obsahujúcu furokumaríny a tie pri kontakte s pokožkou v kombinácii s UV žiarením spôsobujú poškodenie kože podobné popáleninám. Účinky sú porovnateľné s účinkami bojovej otravnej látky yperit. Nikdy sa ho vedome nedotýkajte!

3. Na kuchynských skrinkách si všimnete nepríjemný lepkavý alebo mastný film. Čo urobíte ako prvé?

Starostlivosť o digestor istock.com
Správne! Nesprávne!

Usadeniny na skrinkách a pracovnej ploche môžu znamenať, že digestor nefunguje správne, pretože je znečistený. Nezabúdajte ho pravidelne čistiť a meniť filter, ak je to potrebné.

4. Pri dome máte príjemnú terasu. Aspoň raz za rok:

Starostlivosť o terasu istock.com
Správne! Nesprávne!

Terasa a všetko, čo máte na nej, patrí k domu. Preto si tiež vyžaduje starostlivosť – nestačí len pozametať. Opravte alebo dajte si opraviť popukané obklady, netesniacie miesta, ošetrite nábytok podľa odporúčaní výrobcu.

5. Ako sa treba z času na čas starať o chladničku?

Starostlivosť o chladničku istock.com
Správne! Nesprávne!

Potraviny v chladničke treba kontrolovať pravidelne, takže nikdy by ste sa nemali dostať do situácie, že máte v chladničke staré či zabudnuté potraviny. Rovnako by nemalo dôjsť k tomu, že by sa v nej nachádzali páchnuce boxy. Raz za čas však treba chladničku odsunúť a vyčistiť priestor pod ňou i jej vrch.

6. Ako často by ste mali kontrolovať a čistiť odkvapové rúry?

Starostlivosť o odkvapy istock.com
Správne! Nesprávne!

Odkvapové žľaby by ste mali kontrolovať a čistiť na jar a znova na jeseň po opadaní listov. Hľadajte praskliny, ohnuté alebo stlačené zvody a opravte ich – inak nebudú fungovať správne.

7. Aká je najlepšia úprava pitnej vody na odstránenie pesticídov a vedľajších produktov chlóru?

Filtrovaná pitná voda istock.com
Správne! Nesprávne!

Reverzná osmóza je spoľahlivá filtrácia vody v domácnosti. Na základe laboratórnych testov je to najúčinnejšia filtračná technológia, ktorá dokáže vodu vyčistiť od 99,9 % kontaminantov.

8. Celé leto vonku používate hadicu. Čo urobíte ako prvé, keď teploty klesnú k nule?

Záhradná hadica istock.com
Správne! Nesprávne!

Najskôr treba skontrolovať hlavný ventil a potom môžete hadicu odmontovať, nechať vyschnúť a uskladniť do jari na mieste, kde nedôjde k jej poškodeniu.

9. Na čo sa používajú striekaná pena a sklolaminát?

Tepelná izolácia istock.com
Správne! Nesprávne!

Izolácia spomaľuje alebo eliminuje prúdenie vzduchu medzi exteriérom a interiérom budovy. Obmedzuje sa tým kolísanie teploty vo vnútri domu a pobyt vo vnútri je oveľa príjemnejší.

10. Stavebný materiál vyrobený z viacerých vrstiev drevenej dyhy sa nazýva:

Preglejka istock.com
Správne! Nesprávne!

Preglejka sa dodáva v rôznej kvalite, označuje sa písmenami. Písmeno A je najlepšia kvalita a D najhoršia. Preglejka ACX má jeden povrch triedy A, druhý triedy C a X znamená, že je zvonku laminovaná.

Kvíz Domáci majster
0 až 3 správne odpovede

Smutný domáci majster

Pre vás je najlepšie bývať v byte, o ktorý sa nemusíte prakticky vôbec starať – ideálne, keď máte po ruke zručného a praktického spolubývajúceho. Našťastie, existujú odborníci na všetko a určite by bolo pre vás dobré, zohnať si kontakty na celú škálu domácich majstrov – od elektrikára, cez vodára, plynára až po maliarov a stolárov.
4 až 6 správnych odpovedí

Smutný domáci majster

Nemáte veľa zručností na domáce opravy, preto by ste si mali dávať veľký pozor na rôzne havárie. Určite sa oplatí viac si všímať stav zariadení a nehnuteľnosti celkovo, pretože včasnými opravami môžete zabrániť veľkým problémom.
7 až 8 správnych odpovedí

Šikovný domáci majster

Ak je treba, viete si pomôcť. Ak aj nie vlastnými zručnosťami, viete kedy a koho presne treba zavolať, keď niečo nefunguje tak, ako by malo. Viete tiež poradiť druhým, ak sa deje niečo nečakané s ich domom či bytom.
9 alebo 10 správnych odpovedí

Šikovný domáci majster

Ak máte dostatok času, máte všetky predpoklady, aby váš dom alebo byt mal potrebnú starostlivosť a možno ešte aj viac. Viete, že priebežné úpravy zvyšujú trvácnosť jednotlivých nevyhnutných súčastí domu a viete, kedy treba vymeniť vodovodné potrubia, elektroinštaláciu, pravidelne kontrolujete stav budovy.

Zdieľajte svoj výsledok:

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje