Otestujte sa a zistite, aký ste domáci majster! Zábavný kvíz vám ukáže, koľko viete o údržbe domu

Sklamaný domáci majster
Zdroj: istock.com

Patríte k domácim „kutilom“? Potom viete, že jedno percento z kúpnej ceny vášho domu alebo bytu by ste si mali každý rok odložiť na priebežnú údržbu. Tento kvíz overí vaše znalosti v oblasti údržby vášho bývania. Ako ste na tom?

0%

1. Prídete domov z práce a všade potopa – z jedného potrubia strieka voda. Čo urobíte?

potopa v byte istock.com
Správne! Nesprávne!

Jediným správnym riešením v danej situácii je okamžite nájsť hlavný ventil a zatvoriť ho. Potom môžete riešiť opravu.

2. Na dvore alebo v záhrade vám začne rásť táto rastlina. Čo s ňou urobíte?

Boľševník obrovský istock.com
Správne! Nesprávne!

Je to boľševník obrovský, ktorý produkuje toxickú šťavu obsahujúcu furokumaríny a tie pri kontakte s pokožkou v kombinácii s UV žiarením spôsobujú poškodenie kože podobné popáleninám. Účinky sú porovnateľné s účinkami bojovej otravnej látky yperit. Nikdy sa ho vedome nedotýkajte!

3. Na kuchynských skrinkách si všimnete nepríjemný lepkavý alebo mastný film. Čo urobíte ako prvé?

Starostlivosť o digestor istock.com
Správne! Nesprávne!

Usadeniny na skrinkách a pracovnej ploche môžu znamenať, že digestor nefunguje správne, pretože je znečistený. Nezabúdajte ho pravidelne čistiť a meniť filter, ak je to potrebné.

4. Pri dome máte príjemnú terasu. Aspoň raz za rok:

Starostlivosť o terasu istock.com
Správne! Nesprávne!

Terasa a všetko, čo máte na nej, patrí k domu. Preto si tiež vyžaduje starostlivosť – nestačí len pozametať. Opravte alebo dajte si opraviť popukané obklady, netesniacie miesta, ošetrite nábytok podľa odporúčaní výrobcu.

5. Ako sa treba z času na čas starať o chladničku?

Starostlivosť o chladničku istock.com
Správne! Nesprávne!

Potraviny v chladničke treba kontrolovať pravidelne, takže nikdy by ste sa nemali dostať do situácie, že máte v chladničke staré či zabudnuté potraviny. Rovnako by nemalo dôjsť k tomu, že by sa v nej nachádzali páchnuce boxy. Raz za čas však treba chladničku odsunúť a vyčistiť priestor pod ňou i jej vrch.

6. Ako často by ste mali kontrolovať a čistiť odkvapové rúry?

Starostlivosť o odkvapy istock.com
Správne! Nesprávne!

Odkvapové žľaby by ste mali kontrolovať a čistiť na jar a znova na jeseň po opadaní listov. Hľadajte praskliny, ohnuté alebo stlačené zvody a opravte ich – inak nebudú fungovať správne.

7. Aká je najlepšia úprava pitnej vody na odstránenie pesticídov a vedľajších produktov chlóru?

Filtrovaná pitná voda istock.com
Správne! Nesprávne!

Reverzná osmóza je spoľahlivá filtrácia vody v domácnosti. Na základe laboratórnych testov je to najúčinnejšia filtračná technológia, ktorá dokáže vodu vyčistiť od 99,9 % kontaminantov.

8. Celé leto vonku používate hadicu. Čo urobíte ako prvé, keď teploty klesnú k nule?

Záhradná hadica istock.com
Správne! Nesprávne!

Najskôr treba skontrolovať hlavný ventil a potom môžete hadicu odmontovať, nechať vyschnúť a uskladniť do jari na mieste, kde nedôjde k jej poškodeniu.

9. Na čo sa používajú striekaná pena a sklolaminát?

Tepelná izolácia istock.com
Správne! Nesprávne!

Izolácia spomaľuje alebo eliminuje prúdenie vzduchu medzi exteriérom a interiérom budovy. Obmedzuje sa tým kolísanie teploty vo vnútri domu a pobyt vo vnútri je oveľa príjemnejší.

10. Stavebný materiál vyrobený z viacerých vrstiev drevenej dyhy sa nazýva:

Preglejka istock.com
Správne! Nesprávne!

Preglejka sa dodáva v rôznej kvalite, označuje sa písmenami. Písmeno A je najlepšia kvalita a D najhoršia. Preglejka ACX má jeden povrch triedy A, druhý triedy C a X znamená, že je zvonku laminovaná.

Kvíz Domáci majster
0 až 3 správne odpovede

Smutný domáci majster

Pre vás je najlepšie bývať v byte, o ktorý sa nemusíte prakticky vôbec starať – ideálne, keď máte po ruke zručného a praktického spolubývajúceho. Našťastie, existujú odborníci na všetko a určite by bolo pre vás dobré, zohnať si kontakty na celú škálu domácich majstrov – od elektrikára, cez vodára, plynára až po maliarov a stolárov.
4 až 6 správnych odpovedí

Smutný domáci majster

Nemáte veľa zručností na domáce opravy, preto by ste si mali dávať veľký pozor na rôzne havárie. Určite sa oplatí viac si všímať stav zariadení a nehnuteľnosti celkovo, pretože včasnými opravami môžete zabrániť veľkým problémom.
7 až 8 správnych odpovedí

Šikovný domáci majster

Ak je treba, viete si pomôcť. Ak aj nie vlastnými zručnosťami, viete kedy a koho presne treba zavolať, keď niečo nefunguje tak, ako by malo. Viete tiež poradiť druhým, ak sa deje niečo nečakané s ich domom či bytom.
9 alebo 10 správnych odpovedí

Šikovný domáci majster

Ak máte dostatok času, máte všetky predpoklady, aby váš dom alebo byt mal potrebnú starostlivosť a možno ešte aj viac. Viete, že priebežné úpravy zvyšujú trvácnosť jednotlivých nevyhnutných súčastí domu a viete, kedy treba vymeniť vodovodné potrubia, elektroinštaláciu, pravidelne kontrolujete stav budovy.

Zdieľajte svoj výsledok:

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.