Modrobiely tulipán
Zdroj: istock.com

Vyznáte sa v jedovatých rastlinách, ktoré vás môžu ohroziť? Otestujte sa a zistite, ako na tom ste!

Určite ste už počuli frázu „nie je všetko zlato, čo sa blyští“. Môžeme ju aplikovať aj na rastliny v našom okolí. Nie z každej peknej rastliny urobíte skvelú dekoráciu, nie všetky sú vhodné do záhradky, keď máte deti alebo domácich miláčikov. Niektoré spôsobujú nepríjemné podráždenie pokožky alebo sú iným spôsobom jedovaté. Viete, na ktoré si dať pozor?

0%

1. Tieto krásne kvety možno nájsť v mnohých kyticiach, menej známe je, že môžu spôsobiť podráždenie pokožky. O ktorých je reč?

Ružové karafiáty istock.com
Správne! Nesprávne!

Listy tejto trvácej kvitnúcej rastliny obsahujú toxín, ktorý má schopnosť podráždiť pokožku. Karafiát má nízku toxicitu, ale ak zjete dostatočné množstvo listov, môžu vyvolať nevoľnosť.

2. Jedna z týchto rastlín spôsobuje pri žuvaní a prehĺtaní pálenie. Ktorá z nich to je?

Biely kvet kaly istock.com
Správne! Nesprávne!

Kaly by ste určite nemali pestovať, ak máte mačky, psy alebo malé deti. Príznaky otravy touto krásnou rastlinou zahŕňajú pálenie úst, hrdla, pier a jazyka a ťažkosti s prehĺtaním. Všetky časti kaly sa považujú za toxické.

3. Dekoratívna sezónna rastlina s bielymi či belavými bobuľami je po konzumácii mimoriadne nebezpečná. Viete, ktorá to je?

Imelo v košíku istock.com
Správne! Nesprávne!

Imelo je vždyzelený ker, ktorý tvorí biele bobule. Práve tie obsahujú toxické amíny. Vo väčších množstvách sú smrteľné. Na zdobenie imelom počas vianočných sviatkov najčastejšie doplatia deti. Až 92 % prípadov otravy imelom je u detí.

4. Vetvičky a listy tejto rastliny obsahujú prunasín, ktorý sa hydrolyzuje za vzniku kyanidu. Ktorá z týchto rastlín to je?

kvety čerešne istock.com
Správne! Nesprávne!

Čerešňa produkuje počas letnej sezóny tmavočervené plody, ktoré sú jedlé. Avšak vetvičky a listy divorastúcich čerešní obsahujú prunasín, ktorý sa hydrolyzuje na kyanid. Pri požití môže byť smrteľný. Keď listy vädnú, škodlivý účinok sa stratí.

5. Sviatočná rastlina, ktorá môže pri dotyku spôsobiť vyrážku a pri požití zvracanie. Ako sa volá?

Prýštec najkrajší istock.com
Správne! Nesprávne!

Prýštec, alebo hovorovo vianočná ruža, je známa dekorácia počas vianočného obdobia. Avšak môže spôsobiť vážne kožné vyrážky, pretože produkuje latex. Náhodné požitie listu vyvolá nevoľnosť a zvracanie.

6. Ktorá z týchto rastlín je toxická pre mačky, psy a kone?

biele tulipány istock.com
Správne! Nesprávne!

Tieto krásne kvitnúce rastliny obsahujú tulipalín A, ktorý vyvoláva dermatitídu a je toxický pre mačky, psy a kone.

7. Každá časť tejto rastliny je toxická. Ako sa rastlina volá?

Anjelská trúba istock.com
Správne! Nesprávne!

Každá časť mimoriadne dekoratívnej anjelskej trúby je prudko jedovatá. Obsahuje toxické alkaloidy skopolamín, atropín a hyoscyamín, ktoré sú v modernej medicíne syntetizované a používané len pod dohľadom lekárov.

8. Táto rastlina pochádza z Ázie, niektorých časti Európy a Severnej Ameriky. Nebezpečná je preto, že má potenciál ovplyvniť myseľ. Ktorá rastlina to je?

Azalka istock.com
Správne! Nesprávne!

Azalky sú pomaly rastúce jedovaté rastliny. Vysoko toxická rastlina obsahuje v nektáre a v listoch andromedotoxín. V niektorých častiach Turecka včely cielene kŕmia nektárom z azalky, aby produkovali smrtiaci „šialený med“, o ktorom sa hovorí, že má potenciál meniť myseľ.

9. Jedna z týchto rastlín obsahuje bromelaín, ktorý pri konzumácii spôsobuje opuch úst. O akej rastline je reč?

Rastlina ananásu istock.com
Správne! Nesprávne!

Hoci zrelá vonkajšia časť tohto sladkého ovocia nie je jedovatá, niektorí ľudia pociťujú toxické účinky, keď jedia nezrelé časti rastliny – tŕne, listy, zelenú dužinu. Sú jedovaté kvôli enzýmu bromelaín. Príznaky požitia bromelaínu zahŕňajú opuch a citlivosť okolo úst, závisí od množstva, ktoré zjete.

10. Viete, ktorá rastlina môže spôsobiť silnú hnačku a následnú dehydratáciu?

Vistéria istock.com
Správne! Nesprávne!

Dlhé klasovité kvety vistérie, ktoré upútajú na prvý pohľad, obsahujú glykozid wisterín a lektín. Tie môžu spôsobiť ťažkú hnačku a zvracanie. Výsledkom je neraz dehydratácia. Na to, aby sa prejavil smrtiaci účinok vistérie, stačí skonzumovať niekoľko strukov semien.

Kvíz Jedovaté rastliny
0 až 3 správne odpovede

Nešťastná pestovateľka

Pravdepodobne nie ste v oblasti botaniky žiaden majster, ale i tak by sa zišlo pár praktických vedomostí, ktoré môžu zachrániť život. Ak nie vám, možno vašim deťom alebo domácim miláčikom. Ak máte záhradu, zistite si o všetkých pestovaných rastlinách čo najviac aj z tejto oblasti.
4 až 6 správnych odpovedí

Nešťastná pestovateľka

Viac opatrnosti by vám nezaškodilo, aj keď zrejme sa rastlinami veľmi nezaoberáte. Predsa len, mnohé jedovaté rastú aj vo voľnej prírode, kde sa s nimi môžete ľahko stretnúť. Zistite si, aké jedovaté rastliny rastú vo vašom okolí a upozornite na ne aj blízkych.
7 až 8 správnych odpovedí

Vzdelávanie o rastlinách

Ste opatrní, viete, že „nie je všetko zlato, čo sa blyští“. I keď máte dosť základných vedomostí, občas by bolo fajn podučiť sa niečo nové. Napríklad v rámci nákupu nových rastlín do záhradky alebo pri dovolenke na horách.
9 až 10 správnych odpovedí

Úspešná pestovateľka

Máte dokonalý prehľad o tom, čo pestujete a ste dobrým sprievodcom pri potulkách v prírode. Viete, že mnohé rastliny sú nebezpečné, aj keď vyzerajú rozkošne a radšej sa ich nedotýkate, kým nemáte istotu. Vynikajúci prístup!

Zdieľajte svoj výsledok:

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje