Vyznáte sa v jedovatých rastlinách, ktoré vás môžu ohroziť? Otestujte sa a zistite, ako na tom ste!
Určite ste už počuli frázu „nie je všetko zlato, čo sa blyští“. Môžeme ju aplikovať aj na rastliny v našom okolí. Nie z každej peknej rastliny urobíte skvelú dekoráciu, nie všetky sú vhodné do záhradky, keď máte deti alebo domácich miláčikov. Niektoré spôsobujú nepríjemné podráždenie pokožky alebo sú iným spôsobom jedovaté. Viete, na ktoré si dať pozor?
1. Tieto krásne kvety možno nájsť v mnohých kyticiach, menej známe je, že môžu spôsobiť podráždenie pokožky. O ktorých je reč?
Listy tejto trvácej kvitnúcej rastliny obsahujú toxín, ktorý má schopnosť podráždiť pokožku. Karafiát má nízku toxicitu, ale ak zjete dostatočné množstvo listov, môžu vyvolať nevoľnosť.
2. Jedna z týchto rastlín spôsobuje pri žuvaní a prehĺtaní pálenie. Ktorá z nich to je?
Kaly by ste určite nemali pestovať, ak máte mačky, psy alebo malé deti. Príznaky otravy touto krásnou rastlinou zahŕňajú pálenie úst, hrdla, pier a jazyka a ťažkosti s prehĺtaním. Všetky časti kaly sa považujú za toxické.
3. Dekoratívna sezónna rastlina s bielymi či belavými bobuľami je po konzumácii mimoriadne nebezpečná. Viete, ktorá to je?
Imelo je vždyzelený ker, ktorý tvorí biele bobule. Práve tie obsahujú toxické amíny. Vo väčších množstvách sú smrteľné. Na zdobenie imelom počas vianočných sviatkov najčastejšie doplatia deti. Až 92 % prípadov otravy imelom je u detí.
4. Vetvičky a listy tejto rastliny obsahujú prunasín, ktorý sa hydrolyzuje za vzniku kyanidu. Ktorá z týchto rastlín to je?
Čerešňa produkuje počas letnej sezóny tmavočervené plody, ktoré sú jedlé. Avšak vetvičky a listy divorastúcich čerešní obsahujú prunasín, ktorý sa hydrolyzuje na kyanid. Pri požití môže byť smrteľný. Keď listy vädnú, škodlivý účinok sa stratí.
5. Sviatočná rastlina, ktorá môže pri dotyku spôsobiť vyrážku a pri požití zvracanie. Ako sa volá?
Prýštec, alebo hovorovo vianočná ruža, je známa dekorácia počas vianočného obdobia. Avšak môže spôsobiť vážne kožné vyrážky, pretože produkuje latex. Náhodné požitie listu vyvolá nevoľnosť a zvracanie.
6. Ktorá z týchto rastlín je toxická pre mačky, psy a kone?
Tieto krásne kvitnúce rastliny obsahujú tulipalín A, ktorý vyvoláva dermatitídu a je toxický pre mačky, psy a kone.
7. Každá časť tejto rastliny je toxická. Ako sa rastlina volá?
Každá časť mimoriadne dekoratívnej anjelskej trúby je prudko jedovatá. Obsahuje toxické alkaloidy skopolamín, atropín a hyoscyamín, ktoré sú v modernej medicíne syntetizované a používané len pod dohľadom lekárov.
8. Táto rastlina pochádza z Ázie, niektorých časti Európy a Severnej Ameriky. Nebezpečná je preto, že má potenciál ovplyvniť myseľ. Ktorá rastlina to je?
Azalky sú pomaly rastúce jedovaté rastliny. Vysoko toxická rastlina obsahuje v nektáre a v listoch andromedotoxín. V niektorých častiach Turecka včely cielene kŕmia nektárom z azalky, aby produkovali smrtiaci „šialený med“, o ktorom sa hovorí, že má potenciál meniť myseľ.
9. Jedna z týchto rastlín obsahuje bromelaín, ktorý pri konzumácii spôsobuje opuch úst. O akej rastline je reč?
Hoci zrelá vonkajšia časť tohto sladkého ovocia nie je jedovatá, niektorí ľudia pociťujú toxické účinky, keď jedia nezrelé časti rastliny – tŕne, listy, zelenú dužinu. Sú jedovaté kvôli enzýmu bromelaín. Príznaky požitia bromelaínu zahŕňajú opuch a citlivosť okolo úst, závisí od množstva, ktoré zjete.
10. Viete, ktorá rastlina môže spôsobiť silnú hnačku a následnú dehydratáciu?
Dlhé klasovité kvety vistérie, ktoré upútajú na prvý pohľad, obsahujú glykozid wisterín a lektín. Tie môžu spôsobiť ťažkú hnačku a zvracanie. Výsledkom je neraz dehydratácia. Na to, aby sa prejavil smrtiaci účinok vistérie, stačí skonzumovať niekoľko strukov semien.
Zdieľajte svoj výsledok:
Komentáre