Kvíz: Viete udržať slnečné lúče pod kontrolou?

Slnko a jeho denné svetlo je nenahraditeľné, o tom niet pochýb. No v dnešnej dobe až 90 % času trávime v interiéri. Preto je dôležité obývať a užívať dostatočne presvetlené domy. No so svetlom prichádza i teplo. Rok od roka bývajú letné horúčavy bežnejšie, a tak sa musíme chrániť. Viete, koľko denného svetla potrebujete a zároveň ako vo vašom dome udržať slniečko pod kontrolou? Otestujte sa.

Všetci, ktorí sa zúčastnia kvízu, budú zaradení do žrebovania o inteligentný systém VELUX ACTIVE with NETATMO, ročné predplatné časopisu Môj dom a ročné predplatné časopisu Urob si sám.

1. Ako sa volá hormón, ktorý je potrebný z pohľadu správneho fungovania cirkadiánneho rytmu (teda striedania bdenia a spánku) človeka?

Správne! Nesprávne!

Za správne fungovanie cirkadiánneho rytmu je zodpovedný melatonín, tzv. hormón spánku. Je to neurohormón vylučovaný epifýzou v mozgu, ktorý má na starosti reguláciu spánku.

2. Stavebný zákon určuje minimálnu veľkosť okien, ktorá je udaná ako pomer plochy okna k podlahovej ploche miestnosti. Aký pomer to je?

Správne! Nesprávne!

Minimálna veľkosť okien má byť približne 10 % z pôdorysnej plochy miestnosti. Na veľkosť okien má vplyv aj subjektívny pocit majiteľa, rozmiestnenie okien a typ miestnosti (v ateliéri budú potrebné väčšie okná ako napríklad v spálni).

3. Niektorý typ okna privedie dovnútra 2x viac denného svetla ako bežné – fasádne. Viete aké?

Správne! Nesprávne!

Strešné okno privedie do interiéru 2x viac denného svetla ako bežné – fasádne.

4. Čo pomôže proti prehrievaniu podkrovia? Správne vyhotovená strecha a... čo ďalšie?

Správne! Nesprávne!

Ak máte správne vyhotovenú strechu, najviac proti prehrievaniu podkrovia pomôžu vonkajšie rolety.

5. Aký typ tienenia nám dokáže pomôcť znížiť teplotu v interiéri?

Správne! Nesprávne!

Teploty v interiéri nepomôžu znížiť ani vnútorné, ani medziokenné žalúzie či rolety, ale len tie vonkajšie. Ďalšou možnosťou sú markízy, ktoré tiež pomáhajú.

6. O koľko stupňov podľa vás dokáže vhodne zvolený tieniaci prostriedok znížiť teplotu v interiéri?

Správne! Nesprávne!

Až o neuveriteľných 7 °C dokáže vhodne zvolený tieniaci prostriedok znížiť teplotu v interiéri.

Kvíz: Viete udržať slnečné lúče pod kontrolou? (Velux)
Bravo, vy veru, nebudete mať problém udržať slnečné lúče na uzde. Navyše môžete vyhrať v našej súťaži! Pokračujte nižšie na bonusové otázky.

Ak nepečie slnko naozaj poriadne, poradíte si. Navyše môžete skúsiť šťastie v našej súťaži – pokračujte nižšie na bonusové otázky.

Zdá sa, že sa doma niekedy poriadne zapotíte. Odporúčame vám skryť sa v tieni stromu s milovanou osobou. Stále ale môžete skúsiť šťastie v našej súťaži – pokračujte nižšie na bonusové otázky.

Zdieľajte svoj výsledok:

Zapojte sa do súťaže

Vyhrať môžete ročné predplatné časopisu Urob si sám a ročné predplatné časopisu Môj dom a inteligentný systém VELUX ACTIVE with NETATMO, ktorý nepretržite meria teplotu, vlhkosť a hladinu CO2 v domácnosti a otvára alebo zatvára elektricky ovládané strešné okná a rolety.

VELUX ACTIVE with NETATMO 3
VELUX ACTIVE with NETATMO