Starostlivosť o rastliny v záhrade
Zdroj: istock.com

Ako zvládate starostlivosť o vlastnú záhradu? Otestujte sa v našom zábavnom kvíze!

Mať pozitívny vzťah k pestovaniu vlastných rastlín je krásne, ale ešte dôležitejšie je mať pozitívny vzťah k vzdelávaniu sa a naberaniu nových vedomostí o správnej starostlivosti o ne. Do akej miery sa rozumiete rastlinám vo vlastnej záhrade? Otestujte si vedomosti a zručnosti v našom kvíze.

0%

1. Čo sú pesticídy?

Postrek pesticídmi istock.com
Správne! Nesprávne!

Pesticídy sú účinné látky, ktoré majú potenciál usmrtiť a regulovať škodcov a choroby v záhrade. Ekologické záhradníctvo sa im vyhýba, pretože predstavujú hrozbu pre zdravie a životné prostredie.

2. Môžu pesticídy v prípravkoch na ničenie buriny uškodiť domácim zvieratám a deťom?

Postrek pesticídmi istock.com
Správne! Nesprávne!

V prípade, že máte malé deti alebo domáce zvieratá, sa odporúčajú alternatívne ekologické riešenia problémov v záhrade.

3. Aký je najlepší spôsob kontroly buriny v záhrade, ktorý nepoškodzuje životné prostredie?

Vyplievanie buriny istock.com
Správne! Nesprávne!

Napriek moderným technológiám je stále považované za najspoľahlivejšie riešenie proti burine jej vlastnoručné vytrhávanie. Navyše je to dobrý spôsob, ako byť na vzduchu a psychicky si oddýchnuť.

4. Aká látka, ktorá sa bežne nachádza v domácnostiach, pomáha zvládnuť burinu a škodcov v záhrade?

Octom proti burine istock.com
Správne! Nesprávne!

Najlepší výsledok dosiahnete, ak burinu postriekate záhradníckym alebo organickým octom. Kombinácie kuchynského octu so soľou môžu uškodiť pôde.

5. Keď uvidíte v záhrade slimáky, čo by ste mali urobiť?

slimáky v záhrade istock.com
Správne! Nesprávne!

Slimákom sa nebude páčiť vo vašej záhrade, ak nebudú mať možnosť ukryť sa v blízkosti potravy. Ako úkryt pre ne slúži vysoká tráva, nahromadené konáre a iné časti rastlín, či rôzne predmety.

6. Aké výhody získate, keď necháte prázdnu pôdu na záhrade zarásť krycou plodinou?

Vyplievanie buriny istock.com
Správne! Nesprávne!

Na prázdne plochy je vhodné vysadiť kryciu plodinu, ktorá pomôže pôde regenerovať a obohatí ju. Zabráni rásť burine. Na jar môžete použiť napríklad facéliu vratičolistú, v lete pohánku, na jeseň horčicu.

7. Čo je to mulčovanie?

Mulčovanie pôdy istock.com
Správne! Nesprávne!

Mulčovanie vám ušetrí veľa času. Funguje na zeleninových i na okrasných záhonoch. Výsledkom mulčovania sú zdravšie rastliny, nižší výskyt buriny a tiež väčšia odolnosť voči suchu.

8. Ako by ste mali zavlažovať záhradný záhon alebo rastliny v nádobe, aby ste vodu využili čo najlepšie?

Zalievanie záhonov istock.com
Správne! Nesprávne!

V ranných a dopoludňajších hodinách, keď sú teploty nižšie, sa voda nestráca odparovaním tak rýchlo, ako v popoludňajších horúčavách. Rastliny zalievajte menej často, ale výdatne.

9. Psí moč na trávniku či rastlinách v záhrade...

Psí moč v záhrade istock.com
Správne! Nesprávne!

Psí moč je pre stromy, trávu a ostatné rastliny škodlivý, nie neškodný či dokonca prospešný. Nielenže pôda zapácha, ale dochádza k narušeniu pôdnej chémie a rastliny spáli.

10. Čím viac hnojív v záhrade aplikujete, tým viac sa bude rastlinám dariť. Je to tak?

hnojenie trávnika istock.com
Správne! Nesprávne!

Nie je to pravda. S hnojivom to funguje podobne ako s vitamínmi u ľudí. Rozhodne neplatí, že viac je lepšie. Naopak, priveľa hnojiva môže rastlinám uškodiť a znečistiť miestne vodné toky.

Kvíz Starostlivosť o záhradu
0 až 3 správne odpovede

Starostlivosť o rastliny v záhrade

Záhradníčenie je pre vás španielska dedina. Potrebujete mať hotové produkty, nie ich pestovať. Ak by ste si mali vypestovať vlastnú zeleninu či ovocie, radšej by ste sa ich vzdali. Našťastie nákup v supermarkete všetko vyrieši.
4 až 6 správnych odpovedí

Starostlivosť o rastliny v záhrade

Záhrady a pestovanie plodín možno obdivujete, ale len z diaľky. Nevidíte na tom nič zábavné a praktické – veď na pestovanie plodín je treba veľa času, ktorý nemáte. Nehovoriac o práci, ktorá vyžaduje zručnosti a skúsenosti.
7 až 8 správnych odpovedí

Starostlivosť o rastliny v záhrade

Ak nemáte vlastnú záhradu, určite ste už robili pestovateľské pokusy v interiéri či na balkóne. Stačí si viac naštudovať, alebo sa čo-to podučiť o pestovaní rastlín, a môžete byť pestovateľom na výbornú.
9 alebo 10 správnych odpovedí

Starostlivosť o rastliny v záhrade

Nielen, že máte dostatok vedomostí, ale určite aj zručností, vďaka ktorým sa vám darí vypestovať zdravú a chutnú úrodu. Poznáte zásady ekologického pestovania a vždy, kým to nie je nevyhnutné, sa vyhýbate chemickým prípravkom. Vaša záhrada je pestrá a bohatá a ste na ňu právom hrdý.

Zdieľajte svoj výsledok:

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje