záhradný kvíz pre záhradkárov
Zdroj: istock.com

Ste naozaj dobrý záhradkár? Otestujte si svoje znalosti v zábavnom kvíze!

Záhradníčenie sa stáva čoraz obľúbenejším koníčkom. Niet sa čomu čudovať. Aktivity spojené s pestovaním plodín nie sú len zábavné, ale veľmi prospešné – či už z hľadiska domácej úrody alebo pohybu na vzduchu. Práca v záhrade je aj skvelou príležitosťou naučiť deti základným životným zručnostiam. Ako ste na tom so znalosťami z oblasti záhradkárstva? Otestujte sa!

0%

1. Na aký účel sa mulč nepoužíva?

mulčovanie pôdy istock.com
Správne! Nesprávne!

Mulč sa používa na ochranu pôdy a rastlín pred chladom, prevenciu proti burine a tiež na udržanie vlhkosti v pôde – nie na jej vysušenie

2. Ktorý z nasledujúcich druhov nie je zimná zelenina?

ružičkový kel v zime istock.com
Správne! Nesprávne!

Paradajka potrebuje teplo a slnko, bez neho nedokáže rodiť. Paštrnák a pór sa dajú pestovať aj v chladnejších mesiacoch.

3. Ako dlho môžu zostať semená nečinné v zemi?

sadenica istock.com
Správne! Nesprávne!

Semená zostávajú nečinné alebo „spia“, kým nebudú splnené potrebné rastové podmienky. Ak je zemina studená a suchá, môže to trvať aj roky.

4. Ktorý z nasledujúcich chemických prvkov nepatrí medzi hlavné zložky väčšiny hnojív?

aplikácia granulového hnojiva istock.com
Správne! Nesprávne!

Nie je dôvod do hnojív pridávať kyslík. Spolu s vodíkom a uhlíkom sa nachádza vo vzduchu i vo vode, naopak draslík a fosfor potrebujú rastliny dopĺňať.

5. Ktorý hmyz sa často považuje za škodcu, pretože sa živí záhradnými rastlinami?

list zničený záhradným škodcom istock.com
Správne! Nesprávne!

Kobylky sú hladný hmyz, ktorý môže rýchlo zničiť rastliny i zeleninu v záhrade. I keď sa zdajú nenápadné, z veľkého množstva kobyliek sa môžu stať záhradní škodcovia.

6. Aká je výhoda striedania plodín v zeleninovej záhrade?

zeleninová záhradka istock.com
Správne! Nesprávne!

Každoročne, alebo raz za dva roky, by sme mali striedať druhy pestovaných plodín v rámci ich umiestnenia v záhrade. Pestovanie rovnakého druhu roky po sebe vyčerpáva z pôdy živiny a podporuje šírenie chorôb a škodcov.

7. Ako najlepšie ochránite sadenice pred mrazom počas skorej jari?

sadenice istock.com
Správne! Nesprávne!

Najlepším spôsobom, ako ochránite sadenice pred nočným mrazom, je prikryť ich netkanou textíliou a cez deň ju odstrániť, aby si mohli užiť slnko.

8. Aká je najvhodnejšia úroveň pH pôdy pre väčšinu zeleniny?

meranie pH pôdy istock.com
Správne! Nesprávne!

Väčšina druhov zeleniny uprednostňuje pH od 6 do 7. Na úpravu pH pôdy môžete použiť multibakteriálne pôdne hnojivo, ktoré obohacuje pôdnu mikroflóru a prispôsobuje pH pôdy podľa potreby rastlín.

9. Ktorá z nasledujúcich plodín nie je vhodnou spoločníčkou pre zelené fazuľky?

zelená fazuľka istock.com
Správne! Nesprávne!

Cibuľa, hrach, fazuľka si konkurujú. Blízko seba sa im nikdy nebude dariť. Fazuľke bránia v raste aj cesnak, šalotka a pažítka, takisto sa pri nej neodporúča pestovať ani gladioly.

10. Nedostatok ktorého prvku môže viesť k žltnutiu listov?

Žltnutie listov istock.com
Správne! Nesprávne!

Nedostatok železa sa prejavuje žltnutím listov a výrazne zelenou žilnatinou. Listy neopadávajú ako pri nedostatku horčíka, ale ostávajú na rastline.

Kvíz Dobrý záhradkár
0 až 3 správne odpovede

nešťastná záhradkárka

Nielenže nemáte ani základné vedomosti o pestovaní rastlín, ale kým ich nezlepšíte, môžete vegetácii skôr ublížiť, ako pomôcť. Nikdy však nie je neskoro začať na sebe pracovať. Neviete, kedy sa vám nové zručnosti hodia.
4 až 6 správnych odpovedí

neúspešná záhradkárka

Ak to myslíte so záhradkou vážne, mali by ste sa aktívnejšie zaujímať o to, čo vaše rastliny potrebujú.
7 alebo 8 správnych odpovedí

vzdelávanie záhradkárov

Skvelý výsledok znamená, že vám na záhradke záleží. Keď budete študovať informácie a pozorovať rastliny ešte viac, dosiahnete maximum.
9 alebo 10 správnych odpovedí

úspešná záhradkárka

Nielenže máte dôležité vedomosti, ale je viac ako isté, že záhradka je váš koníček. Tešte sa z dobrej úrody a buďte na svoje výsledky hrdí.

Zdieľajte svoj výsledok:

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje