Súťažte so zateplením!

image 23441 25 v1

Zatepľovanie je téma, ktorá určite vyvoláva množstvo otázok. Radi by sme vám na ne odpovedali. Preto sme pre vás pripravili súťaž s názvom Súťažte so zateplením. 

Stačí, ak sa zapojíte do diskusie pod článkami označenými logom súťaže alebo svoju otázku súvisiacu so zatepľovaním pošlete na zateplenie@jaga.sk a automaticky budete zaradení do zlosovania o zaujímavé ceny.

Vylosovanie sa uskutoční koncom októbra. Mená výhercov uverejníme na www.urobsisam.sk.

Diskutovať a otázky môžete posielať k týmto článkom:

Chystáte sa zatepliť bytový dom? Poradí vám odborník!

Tmavý farebný odtieň omietky už nie je problém!

Vyriešia ETICS aj systémové poruchy?

 

Výhry pre vás:

1× fotoaparát Samsung WB800F v hodnote 180 € 

3 × aktívny reproduktor Mini Enceinte Connect Research CRBTA102N (prenosný audiosystém s bluetooth streamovaním) v hodnote 115 €

5 × slúchadlá Connect Research CCQBT101 v hodnote 67 € 

Komentáre

 1. je lepšie zatepliť dom nobasilom alebo polystyrénom?

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Každý tepelný izolant má svoje výhody a nevýhody. Ak sa rozhodnete zatepliť pórobetónové murivo štandardne odporúčame zvoliť paropriepustné tepelnoizolačné systémy ako napríklad Baumit open alebo minerálny tepelnoizolačný systém s minimálnou hrúbkou tepelného izolantu 10 cm. Ak sa v obvodovej stene nachádza konštrukcia zo železobetónu minimálna hrúbka tepelného izolantu by mala byť aspoň 12 cm, aby ste splnili aj v týchto miestach tepelnotechnické kritériá. Sú to iba odporúčané hrúbky, ktoré nenahrádzajú plnohodnotný tepelnotechnický výpočet vašej konštrukcie od odborne spôsobilej osoby.

 2. Aká je vhodná fasádna omietka ma Nobasil? Bol by vhodný Baumit Nanapor? A prečo?

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Omietka Baumit NanoporTop je fasádna pastézna tenkovrstvová prefarbená omietka so samočistiacou shopnosťou s fotokatalytickým efektom. Je vysoko paropriepustná a extrémne odolná voči znečisteniu na fasáde. Vo vašej skladbe tepelnoizolačného systému by ste mali zvoliť povrchovú úpravu, ktorá bude paropriepustná a v tomto prípade je Baumit NanoporTop správna voľba, aby ste mali dlhodobo čistú a krásnu fasádu.

 3. Dom máme postavený z Ytongu (37cm). Je potrebné zatepliť?

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   V prvom rade je dôležité poznať presný typ tvárnice a lokalitu vašej stavby. Či zatepliť alebo nie závisí od tepelnotechnického výpočtu skladby obvodovej konštrukcie, ktorý vám v prípade kontaktovania samozrejme vieme vypracovať. Na základe tepelnotechnického výpočtu vám vieme odporučiť vhodný typ tepelnej izolácie a hrúbku.

  2. Martina Banasová says:

   My máme tiež dom postavený z Ytongu Lambda 37 cm a nemáme zateplenie. Bývame už od roku 2011, a až tento rok sme dávali fasádu. Otestovali sme si to pár rokov bez zateplenia, a to aj počas poriadnej zimy spred dvoch rokov (-30 stupňov). Bývame neďaleko rieky a pod lesom na severo-východe Slovenska. Myslím, že pri tomto type Ytongových tvárnic to ani výrobca nekáže. Takže pokiaľ máte Ytong Lambda-z našej skúsenosti netreba zatepliť. Rozhodnutie je samozrejme na vás 😀

   1. Nezateplený dom na severovýchode Slovenska , pri lese , neďaleko rieky , s nízkymi nákladmi na kúrenie je rozprávka. Ale ak ste rodina Eskimákov, tak Vám verím.
    Myslím si, že kúrite drevom a neviete koľko kW za vykurovaciu sezónu spotrebujete. Ak je zima tak sa prihodí viac polien … Mám kolibu na Orave , drevo je tam skoro zadarmo v porovnani s kúrením zemným plynom.

   2. Áno, vyskúšali sme vykurovať dom len drevom-máme krb s prieduchmi po izbách. A drevo do krbu nás vyšlo do 450 Eur/rok 😀 Teraz kúrime len plynom-podlahovka…a tiež nemrzneme, a to ani niesme Eskimáci. Máme malé dieťa, tak by sme si nedovolili nechať v dome zimu….Myslím, že to niektorí so zatepľovaním zbytočne predimenzujú. Treba si uvedomiť, že zadarmo určite nikto nebýva, tak aj náklady na vykurovanie sa nedajú stlačiť na 0 Eur.

  3. Zateplenie je ako obliekanie , čím viac vrstiev, tým väčší komfort. Ak sedíte v tričku a teplote je +17st./starý nezateplený dom /, tak Vám bude zima a budete kúriť , ale ak tam s vami sedí človek v kožuchu /zateplená dom/, tak ten kúrenie nezapne. Potom sú ešte otužilci , ktorí vydržia viac zimy , ale po aj tak zapnú kúrenie. Ale ten človek v kožuchu ho zapína až pri mraze .
   Otužilci sú stavebníci, ktorí v snahe šetriť nezateplia a potom platia za energie o 25% viac alebo sa trasú od zimy a potom kúpia krb a 20m3 dreva , konečne zažijú komfort a tvrdia, že majú aj v nezateplenom dome teplo ako v Raji a plyn skoro neodoberajú ….. . 😀
   PS : Dodatočne som zatepľoval dve novostavby z tehál hr. 47cm, a úspory boli 25% . Tieto výpočty neboli skreslené dokurovaním krbom, ako spomínam vyššie.

 4. Ďakujeme za vaše príspevky, všetky budú zaradené do žrebovania o hodnotné ceny. Neváhajte a posielajte nám otázky aj naďalej.

 5. Je vhodné zateplovať starší dom zo surovej tehly kombinovaný s pálenou tehlou ?

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Vo vašom prípade je veľmi ťažké poradiť či zatepliť alebo nie. V prvom rade vám odporúčam obrátiť sa na odborne spôsobilú osobu resp. firmu venujúcu sa rekonštrukciám starších domov, ktorá vám dom obhliadne, posúdi a navrhne optimálne riešenie. Zatepľovanie domov z nepálenej tehly je zložitejšie, nakoľko by sa mala preveriť statika celého objektu, či sú steny dostatočne pevné, a či sa v prípade zateplenia nenaruší napr. vplyvom nadmerného zaťaženia oslabených stien alebo rozpadávania. Tiež čo sa týka vlhkosti objektov z nepálenej tehly majú svoju špecifickú vlhkosť, ktorá by sa nemala vplyvom tepelnoizolačného systému narušiť, čiže ani zvýšiť ani znížiť. Ak budete môcť zvoliť tepelnoizolačný systém je vhodnejšie použiť vysoko paropriepustné tepelnoizolačné systémy na báze minerálnej vlny resp. Baumit open čo je tepelnoizolačný systém s vysokou priepustnosťou vodných pár. Skladba systému umožňuje vytvoriť s obvodovou stenou homogénnu konštrukciu s rovnomerným prestupom vodných pár z interiéru do exteriéru. Jednou z možností ako zatepliť váš dom je zvoliť odvetraný tepelnoizolačný systém. Domy z nepálených tehál je potrebné posudzovať individuálne, preto neváhajte kontaktovať odborníka pre správne riešenie vášho problému. V prípade otázok sme vám samozrejme k dispozícii.

 6. O koľko sa znížia náklady na vykurovanie keď sa dom zateplí, keď vezmeme na ohľad že okná sú už vymenené?

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Dobrý deň, na vašu otázku vám neviem presne odpovedať, pretože o koľko sa vám znížia náklady na energie závisí od viacerých skutočností a to napr. od zvoleného typu tepelného izolantu a jeho hrúbky, či zatepľujete komplexne celý dom (steny, strechu, strop, podlahy, …) a samozrejme sa to týka aj výmeny starých okien a dverí za nové s lepšími tepelnoizolačnými vlastnosťami, ktoré už vo vašom prípade vymenené máte. Čím viac dom zateplíte, zvýšite tepelný odpor obalových konštrukcií, s čím sú spojené nižšie tepelné straty a vyššia úspora nákladov na vykurovanie. Tepelnoizolačný systém má však okrem zlepšenia tepelnoizolačných vlastností obalových konštrukcií aj akustickú a hlavne ochrannú funkciu, ktorá je v prvom rade spojená s prenikaním vody a vlhkosti v prípade trhlín na fasáde. V prípade záujmu o návrh tepelnoizolačného systému nás kľudne kontaktujte. Vypracujeme vám tepelnotechnický výpočet, na základe, ktorého vám konštrukciu posúdime a navrhneme vhodný tepelný izolant a hrúbku. Pre orientačný výpočet nákladov na vykurovanie vám odporúčam obrátiť sa odborne spôsobilú osobu, ktorá vám spracuje výpočet potreby energie na vykurovanie pôvodného stavu a pri zateplení. Na základe spracovaných výpočtov potreby energie na vykurovanie si môžete vypočítať cenu ročných nákladov na vykurovanie podľa cenníka vášho dodávateľa energie a tak získate orientačnú predstavu úspory pri zateplení vášho domu. V prípade otázok sa na nás môžete kľudne obrátiť.

 7. Dobrý večer, momentálne zateplujeme 10 cm EPS, moja otázka sa týka fasádnej farebnej silikónovej omietky a to či je vhodnejšie vybrať si zo vzorkovníka od renomovajej značky, alebo si dať namiešať v lokálnej predajni. Ďakujem

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Dobrý deň, Ja vám určite odporúčam zvoliť kvalitný výrobok z kvalitných materiálov a s kvalitnými pigmentami – správna značka – osvedčená kvalita. Neodporúčam vyberať omietky iba podľa vzorkovnice farieb, ale pozerať aj na vlastnosti danej omietky a tiež na služby aké vám spoločnosť dokáže ponúknuť ako napr. vidieť reálne vzorky omietok, vyhotovenie vzoriek, rýchlosť dodania, riešenie požiadaviek, či riešenie prípadných reklamácii. Toto všetko je potrebné pri výbere zvážiť, pretože fasádna tenkovrstvová omietka okrem estetickej funkcie plní v prvom rade ochrannú funkciu. Na fasádne omietky sa kladú vysoké nároky, pretože musia odolávať rôznym vplyvom ako sú teplotné výkyvy, dážď, sneh, znečistené ovzdušie, slnečné žiarenie, atď. Tieto činitele tiež ovplyvňujú aj farebnú stálosť a životnosť fasády. Nie menej je dôležité správne spracovanie fasády. Veľkou výhodou je miešanie celého množstva omietky naraz v pastéznej veži a nie po menších množstvách resp. po vedrách. Predídete, tak rôznemu sfarbeniu omietky a možným fľakom na fasáde. Pri výbere produktov renomovanej značky akou je aj spoločnosť Baumit si vyberáte kvalitu, ktorá je osvedčená hlavne veľkým množstvom spokojných zákazníkov.

 8. Je určená nejaká záručná lehota na fasády príp. na vykonanie tejto služby?

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Dobrý deň, výrobca a dodávateľ komponentov pre tepelnoizolačné systémy v prvom rade nemôže dať investorovi záruku na zrealizovaný systém, nakoľko podstatnou podmienkou kvality systému je kvalita práce pri realizácií, ktorú výrobca nedokáže reálne ovplyvniť. Jednoducho povedané, výrobca ručí za kvalitu komponentov a za kvalitu celého zrealizovaného systému ručí investorovi realizačná firma, ktorá sa v prípade pochybností o kvalite zabudovaných komponentov obracia na výrobcu formou reklamácie a následne výrobca reklamáciu rieši. Určitou formou záruky kvality pre investora je, ak sa rozhodne pre systém osvedčený podľa ETAG 004, kde sú parametre jednotlivých komponentov systému nastavené tak, aby bol systém funkčný minimálne 25 rokov, samozrejme za predpokladu kvalitnej realizácie. Spoločnosť Baumit ponúka osvedčené tepelnoizolačné systémy, ktorými sú systémy Baumit open, Star a Pro. Za zrealizovaný tepelnoizolačný systém preberá záruku realizačná firma a to minimálne 3 roky pri stavbách ak ide o individuálneho investora (fyzická osoba) .

 9. Koľko stojí v priemere m2 dobrého zateplenia na blok? je veľa firiem, ceny úplne odlišné, nemám šajnu ako naozaj nájsť tu pravú firmu, aby mala cenu OK, aj robotu.

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Dobrý deň,
   Na vašu otázku vám neviem presne odpovedať. Čo sa týka ceny a kvality mení sa v závislosti od použitých materiálov a ceny za realizáciu. Odrazovým mostíkom by pre vás mohol byť tepelnotechnický výpočet od odborne spôsobilej osoby, ktorá vám navrhne správny tepelnoizolačný systém. Na základe tepelnotechnického výpočtu viete osloviť výrobcov, predajcov, realizátorov ohľadom cenovej ponuky. Odporúčam vám prečítať recenzie, osloviť majiteľov stavieb ohľadom spokojnosti s výberom či už materiálu, výrobcu alebo realizátora. Tiež je vhodné ak si vo vašom okolí môžete pozrieť referenčné stavby. Ak by ste mali záujem môžeme vám vypracovať tepelnotechnický výpočet a pomôcť vám zvoliť vhodný tepelnoizolačný systém pre váš dom. Zákazníkom sa snažíme pomôcť, preto nás neváhajte kontaktovať.

 10. Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či je vhodné zateplovať starší kamenný dom, ktorý je v podstate vlhký alebo je nutné použiť nejaký špeciálny materiál na typ takéhoto domu, ktorý ho aj zaizoluje proti vlhkosti? Ďakujem.

  1. Ing. Katarína Földesová says:

   Dobrý deň,

   Je veľmi ťažké odpovedať na vašu otázku, nakoľko nepoznáme všetky skutočnosti. Píšete, že dom je vlhký. V prvom rade je potrebné zodpovedať otázku odkiaľ sa vlhkosť berie. Pokiaľ ide iba o skondenzovanú vlhkosť z vnútorného vzduchu na vnútornom povrchu steny spôsobenú vplyvom nízkej povrchovej teploty stien zatepliť môžete. Tým, že zateplíte stúpne povrchová teplota na vnútornom povrchu steny a nebude ku kondenzácii dochádzať. Avšak vlhkosť sa môže dostávať do stien aj cez nezaizolované základy resp. múry tzv. vzlínaním. Vtedy je potrebné zhotoviť hydroizoláciu (napr. podrezávaním) alebo vysušiť murivo iným spôsobom. Ďalšou možnosťou je, že dom môže vlhnúť aj z vody na vonkajšej strane, čiže v exteriéri. V tomto prípade skúste pozemok vyspádovať tak, aby sa voda nemala ako dostať k múrom. Metód na odstránenie vlhkosti je veľa a pre správne zvolenú metódu je potrebné poznať príčinu vlhkosti. V tomto prípade vám odporúčam obrátiť sa na odborne spôsobilú osobu, ktorá váš dom obhliadne a odporučí vám správny postup.

   Čo sa týka kontaktného zateplenia kamenného muriva nemali by byť používané tepelnoizolačné systémy s vysokým difúznym odporom (napr. EPS-F), ktoré môžu tento problém ešte zhoršiť. Je potrebné zvoliť paropriepustné tepelnoizolačné systémy na báze minerálnej vlny alebo Baumit open čo je tepelnoizolačný systém s vysokou priepustnosťou vodných pár. Skladba systému umožňuje vytvoriť s obvodovou stenou homogénnu konštrukciu s rovnomerným prestupom vodných pár z interiéru do exteriéru. Vďaka týmto vlastnostiam sa v interiéri dosiahne príjemná vnútorná klíma. Nie je to však iba o tepelnej izolácii, ale o celom tepelnoizolačnom systéme vrátane lepiacej stierky, či povrchovej úpravy a samozrejme aj o správnom zhotovení. Jednou z možností ako zatepliť váš dom je zvoliť odvetraný tepelnoizolačný systém.

   V prípade vlhkých stien kamenného muriva môžete tiež použiť sanačné omietky Baumit, vďaka ktorým dosiahnete pohľadovo suché steny v interiéri aj v exteriéri. Avšak v prípade nevyriešenia problému s vlhkosťou je použitie sanačných omietok iba dočasným riešením. V prípade otázok sa na nás môžete kľudne obrátiť.

   Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit

 11. Dobrý deň, zaujímalo by ma, aký je najvhodnejší materiál na výstavbu domu aj z hľadiska zatepľovania. Ďakujem

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Na výstavbu domu existuje veľké množstvo materiálov a ku každému by sa mal zodpovedne vybrať vhodný tepelnoizolačný systém. Každý materiál má svoje výhody i nevýhody. Avšak čo je pre niekoho výhoda pre druhého môže byť nevýhoda. Odporúčam vám, aby ste v procese riešenia projektu konzultovali s projektantom návrh vhodného materiálu na výstavbu a komplexného zateplenia vášho domu, ktoré zahŕňa zateplenie stien, stropov, podláh,… a nemenej dôležitý je tiež výber vhodných okien a dverí. Projektant vám vypracuje tepelnotechnické výpočty pri rôznych materiáloch a hrúbkach, na základe, ktorého vám posúdi konštrukciu z hľadiska tepelného odporu, kondenzácie vodnej pary, nízkej povrchovej teploty, atď. a vypočíta ročnú potrebu energie na vykurovanie. Na základe spracovaných výpočtov potreby energie na vykurovanie si môžete vypočítať cenu ročných nákladov na vykurovanie podľa cenníka vášho dodávateľa energie a tak získate aj orientačnú predstavu úspory pri zateplení vášho domu. Nižšie môžete vidieť štandardne odporúčané tepelnoizolačné systémy pre jednotlivé stavebné konštrukcie. V prípade záujmu o návrh kontaktného tepelnoizolačného systému nás kľudne kontaktujte radi vám pomôžeme pri jeho návrhu.

 12. Dobrý deň, zaujímalo by ma čím by ste odporučili zateplovať nový dom postavený z tehly. Ďakujem

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Štandardne na tehlové tvárnice odporúčame zvoliť paropriepustné tepelnoizolačné systémy napr. na báze minerálnej vlny alebo Baumit open, čo je tepelnoizolačný systém s vysokou priepustnosťou vodných pár. Skladba systému umožňuje vytvoriť s obvodovou stenou homogénnu konštrukciu s rovnomerným prestupom vodných pár z interiéru do exteriéru. Vďaka týmto vlastnostiam sa v interiéri dosiahne príjemná vnútorná klíma. Pri tepelnoizolačnom systéme na báze minerálnej vlny môže prísť pri určitých podmienkach ku kondenzácii vodnej pary. Preto by mal byť každý návrh tepelnoizolačného systému posúdený odborne spôsobilou osobou, ktorá vám vypracuje tepelnotechnický výpočet vašej obvodovej konštrukcie. Tiež môžete v určitých prípadoch zvoliť na zateplenie tepelný izolant EPS-F avšak v konštrukcii bude dochádzať ku kondenzácii, ale malo by to byť v množstve, ktoré je schopné sa v priebehu roka z konštrukcie odpariť. Je potrebné brať do úvahy aj iné konštrukcie domu ako preklady, či vence. Máte ich zo železobetónu? V tom prípade je potrebné zatepliť takou hrúbkou, aby v miestach týchto konštrukcií nedochádzalo vplyvom nedostatočnej hrúbky izolácie k nízkej povrchovej teplote a následnému vzniku plesní. Nie je to však iba o tepelnej izolácii, ale o celom tepelnoizolačnom systéme vrátane lepiacej stierky, či povrchovej úpravy a samozrejme aj o správnom zhotovení. V prípade záujmu o návrh tepelnoizolačného systému nás kľudne kontaktujte sme vám ochotne k dispozícii.

 13. Dobrý večer, chceme použiť na zateplenie bytového domu bondovú fasádu, je to dobré riešenie?

  1. ng. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Bondová fasáda je typ prevetrávanej tepelnoizolačnej fasády. Odporúčam vám kontaktovať priamo spoločnosti zaoberajúce sa projektovaním a montážou bondových fasád, ktoré vám poskytnú odborné informácie. V prípade záujmu o kontaktný tepelnoizolačný systém nás kľudne kontaktujte, radi vám pomôžeme pri návrhu vhodného tepelnoizolačného systému Baumit pre váš bytový dom.

 14. Dobrý deň,mám otázku na zamyslenie:,,Zateplovať pri súčastných klimatických podmienkach?´´´.1.Do úvahy zobrať výšku nákladov a prinesené úspory.2.Zohľadniť stav fasády-nesúdržný povrch -treba mechanicky ošetriť,napenetrovať,natrieť,pretmeliť stičné špáry,tu je ma mieste zvoliť zateplenie.3.Zlepší sa klíma v byte v lete sa neprehrieva,v zime je konfortnejšie,no sme ako v bavlnky.4.Kontrola prevedených prác-kvalita,objem.

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Vo väčšine prípadov môžeme zatepľovanie v našich klimatických podmienkach považovať za vhodné a až potrebné. Ak teda nechcete platiť vysoké ceny za energie. Zateplením znížite tepelné straty vášho domu, zvýšite tepelný odpor obalových konštrukcií s čím sú spojené nižšie náklady na vykurovanie resp. chladenie v letných mesiacoch. Áno, fasáda domu nie je lacná záležitosť a platí to, tak pri zateplenom dome ako aj pri nezateplenom. Je dobré si uvedomiť, že aj keď dom nebudete zatepľovať, častokrát nezateplená fasáda stojí rovnako, pretože dom musíte omietnuť a niektoré položky máte rovnaké a použijete ich v oboch prípadoch (napr. povrchová úprava) alebo sa zhotoví na vonkajšej omietke výstužná vrstva. Zateplená fasáda má pridanú hodnotu, že vám postupne vráti peniaze vo forme nižších nákladov na energie, ktoré by sa vám v prípade nezateplenej fasády nevrátili a platili by ste viac za energie. Samozrejme tepelnoizolačný systém je potrebné navrhnúť „na mieru“ pre každú stavbu. V prípade použitia murovacích prvkov s vyššou tepelnoizolačnou schopnosťou nemusí byť fasáda za každých okolností zateplená. Odporúčam vám ešte v procese projektovania novostavby alebo riešenia obnovy fasády konzultovať s projektantom návrh vhodného tepelnoizolačného systému pre váš dom. Nechajte si od projektanta alebo odborne spôsobilej osoby vypracovať výpočet potreby energie na vykurovanie pri rôznych typoch tepelnej izolácie a jej hrúbky a tiež variant bez zateplenia. Môžete si tak porovnať náklady na zhotovenie, ale aj ročné náklady na energie a s nimi spojené úspory a návratnosť.

   Vašou ďalšou otázkou bolo zohľadnenie stavu fasády. Tepelnoizolačný systém okrem tepelnoizolačnej funkcie má aj veľmi dôležitú ochrannú funkciu. Napr.v prípade trhlín na fasáde vám môže voda presakovať do konštrukcie, čím sú spôsobované poruchy a následne sa znižuje životnosť konštrukcie. Vďaka zatepleniu sa životnosť konštrukcie predĺži. Čo sa týka správnej funkčnosti tepelnoizolačného systému závisí hlavne od zhotovenia, čiže od realizátora. Pri realizovaní vám odporúčam, aby váš realizátor dodržiaval technologické zásady uvedené v technologických predpisoch, technických listov výrobkov resp. nariadenia odborne spôsobilej osoby, ktorá je zodpovedná za správnu realizáciu. V prípade záujmu nás môžete kľudne kontaktovať a radi vám pomôžeme s návrhom tepelnoizolačného systému.

 15. Je lepšie zatepliť dom polystyrénom alebo minerálnou vlnou?

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Každý materiál má svoje výhody aj nevýhody. Výber tepelného izolantu by mal byť podmienený materiálu zatepľovanej konštrukcie. Odporúčam vám, aby ste v procese riešenia projektu konzultovali s projektantom návrh vhodného materiálu na výstavbu spolu s návrhom komplexného zateplenia vášho domu, ktoré zahŕňa zateplenie stien, stropov, podláh,… a nemenej dôležitý je tiež výber vhodných okien a dverí. Projektant vám vypracuje tepelnotechnické výpočty pri rôznych materiáloch a hrúbkach, na základe, ktorého vám posúdi konštrukciu z hľadiska tepelného odporu, kondenzácie vodnej pary, nízkej povrchovej teploty, atď. Nižšie môžete vidieť štandardne odporúčané tepelnoizolačné systémy pre jednotlivé stavebné konštrukcie. V prípade záujmu o kontaktný tepelnoizolačný systém nás kľudne kontaktujte radi vám pomôžeme pri jeho návrhu.

 16. Dobrý deň, počula som,že teraz trendové zateplovanie vraj nie je správne.Čo sa týka použitých materiálov – polystyrén je pravda,že nedýcha a spôsobuje plieseň ?

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   V našich klimatických podmienkach môžeme zateplenie považovať za vhodné až potrebné. Samozrejme je potrebné každú zatepľovanú konštrukciu posúdiť tepelnotechnickým výpočtom, ktorý vám vypracuje odborne spôsobilá osoba a posúdi konštrukciu z hľadiska tepelného odporu, nízkej povrchovej teploty, ktorá má práve najčastejší vplyv spolu s vlhkosťou na vznik plesní tzv. hygienické kritérium a posúdiť konštrukciu v miestach tepelných mostov a kútov. Na základe tepelnotechnického posúdenia sa v prípade potreby alebo zlepšenia tepelnoizolačných vlastností navrhne tepelnoizolačný systém. Zateplením znížite tepelné straty vášho domu s čím sú spojené tiež nižšie náklady na vykurovanie v zimnom období a chladenie v letnom. Tepelnoizolačný systém musí byť navrhnutý „na mieru“ pre každú zatepľovanú konštrukciu a je potrebné vyriešiť aj zateplenie tepelných mostov, pretože práve v týchto miestach dochádza najčastejšie k vzniku plesní vplyvom nízkej povrchovej teploty. Je pravda, že tepelná izolácia na báze EPS-F má vyšší difúzny odpor, ale nie je neparopriepustná. Často sa ľudia pýtajú na dýchanie materiálu. Pod vetou „steny musia dýchať“ môžete rozumieť, že obvodový plášť musí prepúšťať vodnú paru z interiéru von. Či má dom dýchať je veľmi častou otázkou a hlavne spojenou s tvorbou plesní v interiéri. Obvodový plášť môže i nemusí prepúšťať vodnú paru a je vhodnejšie ak prebytočnú vlhkosť nachádzajúcu sa v interiéri odvediete vetraním, akoby nadbytočnú vlhkosť pohlcovali steny. V dnešnej dobe, keď už okná sú takmer hermeticky uzavreté, nie je možné, aby sa vlhkosť odvádzala cez netesnosti ako v minulosti pri starých oknách. Nahromadená vlhkosť v interiéri sa nemá ako dostať von iba vetraním. Kombinácia nahromadenej vysokej vlhkosti v interiéri s nízkou povrchovou teplotou na vnútorných stenách má za následok vznik plesní. Vlhké steny môžu byť spôsobené aj skondenzovaním vnútorného vzduchu na vnútornom povrchu steny vplyvom nízkej povrchovej teploty stien. Tým, že zateplíte stúpne povrchová teplota na vnútornom povrchu steny a nebude ku kondenzácii dochádzať. Zväčša práve správnym zateplením sa problém s vlhkosťou stratí. Je však naozaj potrebné riešiť zateplenie komplexne. Ak vás v interiéri trápi vyššia vlhkosť alebo chcete použiť paropriepustné tepelnoizolačné systémy, jednou z možností je tiež zvoliť tepelnoizolačné systémy s materiálmi s vyššou paropriepustnosťou ako napr. minerálny tepelnoizolačný systém alebo Baumit open čo je tepelnoizolačný systém s vysokou priepustnosťou vodných pár. Skladba systému umožňuje vytvoriť s obvodovou stenou homogénnu konštrukciu s rovnomerným prestupom vodných pár z interiéru do exteriéru. Vďaka týmto vlastnostiam sa v interiéri dosiahne príjemná vnútorná klíma a zároveň sa vám znížia náklady na vykurovanie. Nie je to však iba o tepelnej izolácii, ale o celom tepelnoizolačnom systéme vrátane (lepiacej stierky či povrchovej úpravy). Pri povrchovej úprave tepelnoizolačného systému vám odporúčam zvoliť tenkovrstvovú fasádnu omietku Baumit NanoporTop so samočistiacou schopnosťou, ktorá je vysoko paropriepustná a extrémne odolná voči znečisteniu. Tiež môžete zvoliť paropriepustné fasádne omietky Baumit SilikonTop alebo SilikatTop. Zateplenia sa netreba báť, iba ho treba správne navrhnúť. V prípade záujmu o návrh tepelnoizolačného systému alebo otázok sa na nás môžete kľudne obrátiť, radi vám pomôžeme.

 17. dobry den chcem sa opytat ci sa priamo na nastari bryolit dava tepelna izolacia Hm

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   Áno, na starú brizolitovú fasádu môžete lepiť tepelnú izoláciu. Nemusíte ju odstrániť ak je podklad pevný a súdržný. Je však potrebné brizolitovú fasádu umyť prúdom vody, aby ste z jej povrchu odstránili nečistoty, ktoré by mohli vytvárať separačnú vrstvu a lepiaca stierka by nemusela dobre priľnúť k podkladu. V prípade otázok nás kľudne kontaktujte.

 18. Dobry den,
  mame novostavbu zo systemu Velox. Staci tento system zateplit 5cm polystyrenom?

  1. Ing. Katarína Földesová, technický poradca spoločnosti Baumit says:

   V prvom rade vám odporúčam obrátiť sa na odborne spôsobilú osobu-projektanta, ktorá vám vypracuje tepelnotechnický výpočet vašej obvodovej konštrukcie resp. pozrieť si tepelnotechnický výpočet a navrhnutú skladbu, ktorú vám v projekte stavby navrhol projektant ešte v procese projektovania. V prípade záujmu o tepelnotechnický výpočet a návrh tepelnoizolačného systému sa môžete obrátiť aj na nás, radi vám pomôžeme. Na základe tepelnotechnického výpočtu vám odporučíme správnu skladbu vašej fasády a v prípade potreby samozrejme aj tepelnoizolačný systém. Neviem vám presne povedať, či zatepľovať budete musieť, pretože potrebujeme poznať presný typ tvárnice aj s hrúbkou vloženej izolácie a lokalitu vašej stavby. V prípade záujmu nás neváhajte kontaktovať.

 19. Dobrý deň, kúpili sme rodinný dom, postavený v 80-tych rokoch obvodové steny 30tka porobetón. Chceli by sme v čo najväčšej miere znížiť prevádzkové náklady, preto sme sa rozhodli pre 3-sklo, s priepustnosťou celého okna 0.86. Môžete nám aspoň takto teoreticky, odporučiť, čím by bolo vhodné dom zatepliť, materiál aj hrúbka..podotýkam, že dom je podpivničený z 1/2. Ďakujeme.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.