image 27154 25 v1

SÚŤAŽ – Chystáte sa stavať? Pomôžeme vám s materiálom! Otázka na august

Plánujete v najbližšom čase stavať, rekonštruovať či pristavovať? Vyhrajte s nami produkty, ktoré vám pomôžu pri stavbe.

Súťažná otázka:

Ako sa volá séria replík historických prírodných kamenných platní od firmy Semmelrock?

Vyhrajte každý mesiac kombináciu 3 paliet a v závere súťaže 9 paliet stavebného materiálu od firiem

Cemmac Semmelrock Porfix

a predplatné časopisu Urob si sám

Vaše príspevky posielajte na adresu: JAGA GROUP, Lamačská cesta 45, 841 03 Bratislava 42 alebo e-mailom: sutaz@jaga.sk najneskôr do 20. 8. 2015. Nezabudnite pripojiť aj svoje kontaktné údaje, odpoveď na súťažnú otázku a heslo súťaže: Súťaž Cemmac

Podmienky sútaže

Napíšte nám o svojom projekte, odpovedzte na súťažnú otázku a my vás každý mesiac zaradíme do zlosovania o stavebný materiál na vašu stavbu a ročné predplatné časopisu Urob si sám.

Cementárska poradňa 4

Otázka: Dobrý deň, plánujeme vydláždiť altánok aj k nemu prislúchajúcu terasu a prístupový chodník. Mali sme v pláne použiť prírodný kameň, ale v obchode nám odporučili betónovú dlažbu. Obávam sa trochu cementových výkvetov, v stavebninách mi však povedali, že v súčasnosti technológie pokročili, takže vznik výkvetov je minimálny a tie vytvorené časom aj tak zmiznú.
Môžete mi, prosím, poradiť?

Odpoveď:
V súčasnosti sa naozaj vyrábajú vysokokvalitné betónové dlažby takmer na nerozoznanie od prírodného kameňa. Atraktívne varianty povrchov vyplývajú z mnohostranných metód opracovania, ako napr. brúsenie, pieskovanie a vymývanie. Týmto sa zaručí vysoká bezpečnosť aj v mokrom stave a zároveň spĺňajú vysoké estetické nároky užívateľa. Napr. séria Bradstone (od výrobcu Semmelrock) je dokonalou replikou historických prírodných kamenných platní, pričom možnosti stvárnenia sú vlastne neobmedzené. Betónová dlažba je vyrábaná z betónu, t. j. z čistého prírodného produktu. Skladá sa z piesku, kameniva, vody a vysokokvalitného cementu vyrábaného z ťaženého vápenca. V betóne sa prirodzene nachádzajú veľmi malé póry – do nich preniká voda z dažďa, pary alebo rosy, ktorá čiastočne neviazané vápno v betóne rozpúšťa. Rozpustené vápno sa s vodou vyplavuje na povrch a po jej odparení sa na povrchu môže vytvoriť ťažko rozpustný biely vápenný zákal. Chemický proces, ktorému podlieha vápno vplyvom poveternostných podmienok, nie je ešte výstupom na povrch betónu ukončený. Vďaka dažďu a iným poveternostným podmienkam sa vápno postupne odbúrava, prípadne odplavuje. Výkvety po nejakom čase miznú samy od seba. Keďže na povrchu betónu sa objavuje len diel vápna, ktorý nie je zviazaný s inými zložkami betónu, ďalšie výkvety sa po vymiznutí už neobjavujú. Vytvorené výkvety spravidla v priebehu jedného až dvoch rokov zmyje dážď. Kvalitní výrobcovia sa snažia riziku výkvetom predísť už pri samotnej výrobe. Dostatočné zavibrovanie betónu zabraňuje prílišnej tvorbe otvorených pórov, ktoré vode uvoľňujú cestu dovnútra a späť. Sklon betónu k tvorbe výkvetov znižuje i tvrdnutie vo vlhkom a teplom prostredí. Baliace fólie podporujú tvorbu kondenzovanej vody, preto by sa malo zabrániť dlhému skladovaniu v týchto podmienkach. Doteraz neexistuje hospodárny a účinný postup, ktorým by sa celkom zabránilo vzniku výkvetov, ich výskyt však možno zredukovať.

Veľmi dôležitá je realizácia betónovej dlažby. Semmelrock pripravil pre svojich zákazníkov mimoriadne nápomocnú príručku o použití a kladení rôznych typov dlažieb a múrikov Bradstone (viac na www.semmelrock.sk), kde sa o problematike viac.

Reklamný text: CEMMAC

  1. Eliška Šmahajčíková says:

    Pri betonážach v teplom počasí sú vhodné cementy s nižším vývinom hydratačného tepla s pomalším nárastom pevností (označené ako „N“ na konci názvu), aby sa predišlo vzniku trhlín v betóne.

  2. Anonym says:

    cementy s nižším vývinom hydratačného tepla s pomalším nárastom pevností (označené ako „N“ na konci názvu), aby sa predišlo vzniku trhlín v betóne.

  3. Jana Barabasova says:

    DObrý den, plánujeme k nasmu domceku urobit mensiu pristavbu, za akykolvek material budeme vdacní.

    Pri betonážach v teplom počasí sú vhodné cementy s nižším vývinom hydratačného tepla s pomalším nárastom pevností (označené ako „N“ na konci názvu), aby sa predišlo vzniku trhlín v betóne

  4. Jana Jankovychova says:

    Cementy s nižším vývinom hydratačného tepla s pomalším nárastom pevností (označené ako „N“ na konci názvu), aby sa predišlo vzniku trhlín v betóne.. 🙂

  5. Branislav Navara says:

    Bradstone – seria replik od Semmelrock.

  6. Gabriel Grman says:

    Súťaž! odpoveď – Bradstone – seria replik od Semmelrock.

  7. PETER KOVAL says:

    seria replik – Bradstone

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje