Domáci majster s okuliarmi
Zdroj: shutterstock.com

Operácia sivého zákalu – príležitosť lepšie vidieť

Mať dobrý zrak v čase, keď doma majstrujeme či rekonštruujeme nábytok, je na nezaplatenie. Ako však starneme, pribúdajú rôzne poruchy zraku a na tieto obľúbené práce si často musíme vziať okuliare. Jedného dňa však už ani okuliare nepomôžu.

Ak vám očný lekár diagnostikuje sivý zákal a odporučí operáciu, neváhajte. Pri jednom zákroku vám odstránia nielen sivý zákal, ale aj presbyopiu (starozrakosť), krátkozrakosť, ďalekozrakosť alebo astigmatizmus.

Sivý zákal je zakalenie inak čírej šošovky vo vnútri oka, ktoré väčšinou vzniká prirodzeným starnutím. Jediným riešením je operácia. „Už pri prvých príznakoch zhoršenia zraku je potrebné navštíviť oftalmológa. Sivý zákal totiž môže postupovať veľmi rýchlo, v priebehu pár mesiacov môže dôjsť až k strate videnia,“ vysvetľuje primárka Diamond Medical centra v Nových Zámkoch MUDr. Alena Ženčárová, MBA.

MUDr. Ženčárová
MUDr. Alena Ženčárová

Kým v minulosti sa sivý zákal nechával dozrieť, v súčasnosti to vďaka modernejším operačným metódam nie je potrebné. „Veľmi dôležité je operáciu neodkladať príliš dlho, pretože všeobecne platí, že pokročilý sivý zákal je ťažšie operovateľný a skôr môžu vzniknúť operačné aj pooperačné komplikácie,“ odporúča MUDr. Alena Ženčárová, MBA.

Bezpečný a bezbolestný zákrok

V rámci operácie sa odstráni pôvodná zakalená šošovka a nahradí umelou vnútroočnou. „Na našom pracovisku v Nových Zámkoch pracujeme so špičkovým vybavením svetovej úrovne. Pri operáciách používame výhradne operačný prístroj najnovšej generácie, ktorým dokážeme operovať pri mimoriadne nízkych hodnotách vnútroočného tlaku, čím predchádzame pooperačným komplikáciám. Máme tiež k dispozícii počítačom riadený navigačný systém, vďaka ktorému vieme bezpečne a presne umiestniť implantát do požadovanej pozície, či už ide o trifokálnu vnútroočnú šošovku, kde je dôležitá centrácia do optickej osi, alebo o uloženie torickej vnútroočnej šošovky do osi astigmatizmu,“ približuje MUDr. Alena Ženčárová, MBA.

Poznáte rozdiely medzi šošovkami?

Ešte pred operáciou vás okrem podrobných vyšetrení čaká aj dôkladný rozhovor s očným lekárom. Okrem zistenia anamnézy a detailného vysvetlenia priebehu operácie vám lekár bude klásť rôzne otázky. Ako pracujete, či šoférujete, aké máte záľuby aj očakávania od budúcej kvality videnia. Vďaka nim môže urobiť správne rozhodnutie o type šošovky, ktorú vám navrhne implantovať. Preto sa o svojej záľube a šikovnosti, že starým veciam dokážete vdýchnuť nový život, nezabudnite zmieniť.

V súčasnosti sa implantujú viaceré typy vnútroočných šošoviek. Monofokálne, teda jednoohniskové šošovky poskytujú výborné videnie na jednu vzdialenosť, napríklad do diaľky. Na čítanie však budete potrebovať okuliare. Prémiové multifokálne šošovky umožňujú vidieť aj bez okuliarov, nie sú však vhodné pre všetkých pacientov. Náročnejším pacientom, ktorí majú záujem o prémiovú šošovku a videnie na rôzne vzdialenosti, no nie sú pre nich vhodné multifokálne vnútroočné šošovky, lekári môžu ponúknuť aj novú generáciu šošoviek s predĺženým ohniskovým rozpätím. Vďaka nim budú vidieť vynikajúco do diaľky a na strednú vzdialenosť. Všetky spomínané typy sú dostupné aj ako tzv. torické modely, ktoré sú určené na korekciu astigmatizmu. „Vhodným výberom implantovanej vnútroočnej šošovky sa dá odstrániť refrakčná chyba oka, či už ide o astigmatizmus, krátkozrakosť, ďalekozrakosť a presbyopiu,“ dodáva MUDr. A. Ženčárová, MBA.

Typy šošoviek
Zdroj: Alcon

Šošovky zostanú v očiach natrvalo

Aj preto by mali spĺňať požiadavky najvyššej kvality a bezpečnosti. Mali by byť vyrobené z materiálu, ktorý je dobre znášaný organizmom a má najnižší výskyt komplikácií. Mali by mať plnohodnotný filter, ktorý vás ochráni pred UV aj modrým žiarením z obrazoviek a monitorov.

Využijete teda príležitosť, aká sa vám naskytne len raz za život. Rozhodnite sa tak, aby vám vaše nové šošovky prinášali radosť aj pri vašej záľube.

Článok je sponzorovaný spoločnosťou Alcon.

SK-CAT-2300025

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.