oktobrove cislo hobby magazinu urob si sam v predaji
Galéria (6)

Októbrové číslo hobby magazínu Urob si sám v predaji

Milí čitatelia, čas je neúprosný, zvlášť, keď potrebujeme niečo rýchlo spraviť. Naplánujeme  si, čo chceme urobiť,  ale naraz je ten správny čas na realizáciu nenávratne preč. Niekde sme sa „zabudli“ alebo zasa sme nemali čas, prípadne sa vyskytol problém s realizáciou. Potom nám nezostáva nič iné, len to nezabudnúť spraviť na budúci rok.

Galéria

 Aj v redakcii sme pri príprave budúcoročného plánu rozmýšľali nad tým, čo sme  v tomto roku na stránkach časopisu priniesli, čo by bolo zaujímavé, ale hlavne čo by vás pri vašej hoby činnosti, opravách a rekonštrukciách mohlo zaujímať v budúcom roku. Tešiť sa môžu najmä tí čitatelia, ktorí budú stavať, rekonštruovať či opravovať rodinný dom, prípadne upravovať byt. Napríklad vo februári v rubrike Téma uverejníme výber materiálu a rozpočet výstavby rodinného domu. V marci rozoberieme stavebné povolenie a financovanie stavby rodinného domu. Zaujímavá bude aj téma zameraná na legislatívu, výstavbu, prevádzku a údržbu moderného komína. V máji v našom časopise nájdete článok na tému prístavba a nadstavba rodinného domu. V júni sa budeme venovať izolácii a zatepleniu. Venovať sa budeme aj plochej a šikmej streche, vykurovaniu, podkroviu, šetreniu energie a ďalším témam z oblasti výstavby a prevádzky rodinného domu. V rubrike Materiály nájdete ponuku materiálov potrebných na výstavbu či rekonštrukciu domu. V rubrike Rekonštrukcie si prečítate napríklad, ako renovovať podlahy, ako dodatočne odstraňovať vlhkosť zo starých stavieb, ako si opraviť odkvap a odkvapový zvod, vyrobiť si zábradlie na terasu a balkón, vymeniť drevený obklad v interiéri, zrekonštruovať si kúpeľňu a ďalšie zaujímavé témy. Štruktúra rubrík zostáva nezmenená a znova vám v nich budeme prinášať mnoho užitočných tém.

Aj v tomto čísle nájdete zaujímavé a užitočné články. V minulom čísle sme uverejnili tému hrubá stavba do zimy, dnes ju dopĺňame tematickými celkami podlahy, obklady, nosné steny a vykurovanie. Každý z nich poskytuje odborný pohľad na danú problematiku. V rubrike Rady pokračujeme v seriáli o dreve témou Povrchová úprava dreva pomocou náterív. Všetko o komíne nájdete na stránkach rubriky Ako na to. Rubrika Záhrada obsahuje článok o výbere vhodnej slivky do záhrady a druhá časť sa venuje starostlivosti o trávnik na jeseň. Kto plánuje rekonštruovať alebo opravovať okná či dvere, nalistuje si rubriku Rekonštrukcie. Nájde v nej návod na výmenu skla, úpravu tesnenia pred zimou, ale aj možnosti vylepšenia vlastností pôvodného skla, tipy na výmenu pôvodného skla za izolačné dvojsklo a ďalšie zaujímavé rady. Zaujímavo a odborne je podaná problematika komína v rubrike Ako na to. Podobne je tomu tak aj v rubrike Materiály, ktorá sa zaoberá vykurovacími kotlami. Táto rubrika sa vhodne dopĺňa s rubrikou Téma – vykurovanie. Aj v tomto čísle je skladba článkov tematicky pestrá. Dúfame, že sme aj budúcoročný tematický plán zostavili tak, aby bol pre vás príťažlivý a odborne zaujímavý, a že si vašu priazeň udržíme aj naďalej.
Vladimír Chudý

Nahliadnite do obsahu:

 

téma: obklady

Obklady

Obklady stien musia spĺňať rad špeciálnych účelových aj vzhľadových požiadaviek. Vychádzajú  pritom z kompozičných zámerov a z funkcie, ktorú budú plniť. Estetická a dekoratívna funkcia obkladov je taká výrazná, že sa v súčasnosti stáva hlavným hľadiskom.

Navrhovanie obkladov

Pri navrhovaní rozmerov obkladu treba prihliadať na využitie priestoru, jeho rozmery, členenie, polohu a tvar okien, dverí, zariadenie interiéru a pod. Výška obkladu, ktorý chráni stenu pred znečistením alebo poškodením, napr. v spoločenských priestoroch by mala byť minimálne 1 500 mm.

Pri navrhovaní výšky obkladu sa musí brať do úvahy aj svetlá výška priestoru. Napríklad v kúpeľniach, sprchách a kuchyniach obklady izolujú steny pred vodou, spĺňajú hygienickú funkciu, a to hlavne obklady s hladkým povrchom, chránia povrch pred poškodením a opotrebovaním. Izolujú aj pred prenikaním hluku, zabraňujú stratám tepla, znižujú náklady na údržbu a upratovanie a majú dlhšiu životnosť ako omietka.

Funkcie a vyžadované vlastnosti obkladov

T
ýkajú sa predovšetkým ochranny a vzhľadu.  Pri vnútorných obkladoch je to najmä zvýšená odolnosť obrusnosti oteru, odolnosť proti vode a vlhkosti, chemikáliám a hygiena, tvrdosť podľa Mohsa minimálne 3, pevnosť v ohybe 15 MPa. Z vzhľadových vlastností sú najdôležitejšie farebnosť a stálofarebnosť, dekoračný charakter a výtvarné riešenie. Vlastnosti obkladov:

Nasiakavosť – schopnosť materiálu prijímať kvapalinu, pričom nízka nasiakavosť je predpokladom pre najlepšie prevádzkové vlastnosti a odolnosť hlavne proti mrazu. Slovenské normy pripúšťajú nasiakavosť 3 %, gres má nasiakavosť 0,5 %.

Mrazuvzdornosť – schopnosť výrobku vydržať za daných podmienok daný počet cyklov zmrazovania a rozmrazovania  bez následného vzniku poruchy.

Obrusnosť
  – schopnosť neglazúrovaného výrobku odolávať abrazívnym vplyvom. Oteruvzdornosť – odolnosť proti povrchovému opotrebovaniu. Napr. schopnosť glazovaných obkladov odolávať mechanickému opotrebovaniu sa udáva sa v škále 1 až 5, čím vyššie číslo, tým lepšia odolnosť.

Text: Ing. Mária Kováčiková
Foto: archiv vydavateľstva JAGA, Jika

–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje