dezinfekcia podlahy
Galéria (9) Zdroj: isifa/shutterstock

8 tipov, čím dezinfikovať domácnosť

Absolútne najvyhľadávanejšou témou súčasnosti je ochrana domácnosti pred vírusmi a baktériami. Tu je niekoľko praktických rád, ako ju efektívne upratovať alebo ako spoľahlivo dezinfikovať oblečenie a rúška.

Galéria

dezinfekcia podlahy
ovocie a zelenina
umývanie rúk
umývanie ovocia a zeleniny
čistenie zábradlia
textilné rúško
parný čistič
pranie prádla

1. Čo ničí nový koronavírus?

V boji proti koronavírusu sú najúčinnejšie prostriedky, ktoré obsahujú 0,1 % chloridu sodného, 0,5 % peroxidu vodíka alebo kvalitný čistý alkohol nad 60 %. Pomocou nich ho zničíte už po jednej minúte.

ovocie a zelenina
Zdroj: isifa/shutterstock

2. Ako dlho vírus prežije na povrchoch?

Hoci nie ste chorí, vírus si môžete na rôznych predmetoch (nákupné tašky, zásielky od kuriéra a podobne) priniesť domov. Je teda namieste nechať tieto predmety v „karanténe“ napríklad na balkóne na potrebný čas a následne ich dezinfikovať. Ak sa takýchto predmetov dotýkate, je potrebné si opätovne umývať ruky.

  • Dĺžka prežitia nového koronavírusu na rozličných povrchoch:
  • Na plastových a oceľových hladkých povrchoch prežije až neuveriteľných 72 hodín.
  • Na sklenených plochách dokonca až 96 hodín.
  • Na lepenke, kartóne alebo papierovej taške 24 hodín.
  • Na omietke alebo lamináte je to 36 hodín.
umývanie rúk
Zdroj: isifa/shutterstock

3. Základná hygiena

Pred novým ochorením Covid-19 je najúčinnejšou obranou časté umývanie rúk klasickým alebo antibakteriálnym mydlom, ideálne 20 sekúnd pod tečúcou vodou, hoci trávite čas doma v dobrovoľnej karanténe. Dôležité je taktiež nedotýkať sa rukami tváre, predovšetkým očí, úst a nosa.

umývanie zeleniny
Zdroj: isifa/shutterstock

4. Ako zbaviť ovocie a zeleninu vírusov

Viete ako najbezpečnejšie dekontaminovať nebalené ovocie a zeleninu z obchodu? Blanšírovaním. Je to jednoduchý a účinný spôsob pri ktorom sa nakrájané kúsky vložia na 1 až 3 minúty (podľa druhu) do vriacej vody na rýchle prehriatie, následne vyberú a ponoria do ľadovej vody (s kockami ľadu), kde sa prudko ochladia. Blanšírovať môžete ovocie, , mrkvu, papriku, rajčiny, brokolicu, hracj ale i listovú zeleninu.

dezinfekcia domácnosti
Zdroj: isifa/shutterstock

5. Recept na účinný domáci prostriedok

Keďže v obchodoch je v súčasnosti problém dostať dezinfekčné prostriedky, rýchlo a lacno si môžete vyrobiť vlastný, ktorým môžete umývať prakticky všetky povrchy. Do čistej nádoby s rozprašovačom zmiešajte 30 ml alkoholu (aspoň 60 %), 30 ml prevarenej vody a 3 kvapky bylinného oleja (čajovník, rozmarín alebo tymian).

textilné rúško
Zdroj: isifa/shutterstock

6. Starostlivosť o textilné rúška

Hneď, ako si rúško snímete z tváre dole, treba ho dať prať pri teplote aspoň 60 °C. Ideálne, ak ho periete s prípravkom určeným na bielu bielizeň. Rúško môžete aj pár minút vyvariť vo vode. Po vysušení ho nezabudnite vyžehliť z obidvoch strán. Ak rúško nemôžete hneď prať, vložte ho dočasne do uzatvárateľného vrecka.

parný čistič
Zdroj: isifa/shutterstock

7. Pomôžu parné čističe?

Alternatívou dezinfekčných prostriedkov sú kvalitné parné čističe, ktoré dokážu pomocou silného tlaku a vysokej teploty pary (nad 56 °C) zničiť 99,99 % všetkých baktérií a vírusov na tvrdých plochách v domácnosti. Para navyše viaže prach a alergény, čím zabezpečíte, že sa nevíria ani neukladajú na vyčistenom povrchu. A to všetko bez použitia chémie.

pranie prádla
Zdroj: isifa/shutterstock

8. Ako často prať odev a textílie?

Zatiaľ sa nedá jednoznačne povedať, ako dlho prežije vírus na povrchu jednotlivých tkanín. Napriek tomu treba v čase nákazy venovať starostlivosť aj nášmu oblečeniu či posteľnej bielizni. Ak ste chorí, bielizeň meňte tak často, ako sa dá, ak ste zdraví, meňte ju raz za týždeň. Do každého prania pridajte podľa návodu trocha dezinfekčného prostriedku určeného na textílie. Pokiaľ sa bielizeň nemôže prať pri vyššej teplote, po vysušení ju nezabudnite dôkladne vyžehliť.

Text: redakcia
Foto: isifa/shutterstock, istock.com
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.