Robia bzdochy rozruch aj u vás?
Roja sa vám na zelenine? Úrodu vezmú raz-dva, ak sa pred nimi nebudete chrániť. Bzdocha zeleninová sa k nám dostala asi pred 15 rokmi bez pozvania s dovezenými záhradníckymi rastlinami. Jeho domovina nie je presne známa, no ako kozmopolitný druh ho možno nájsť na každom kontinente okrem Antarktídy.
BZDOCHA ZELENINOVÁ (Nezara viridula) je chrobák, ktorý sa živí rastlinnou šťavou. O jeho pôvodnom biotope sa špekuluje, ale je isté, že sa vďaka svojej dobrej schopnosti lietania a v neposlednom rade vďaka obchodu rozšíril na všetky kontinenty. Bohužiaľ, je to všežravec!
V roku 2002 farmári nahlásili úradom, že paradajky napadli zvláštne bzdochy. Dovezené vzorky boli identifikované. Zistilo sa, že tento hmyz je predvývojovým larválnym štádiom bzdochy zeleninovej, ktorý rád požiera polozrelé paradajky. Neskôr sa ukázalo, že vysáva plody papriky, malín, hrachu, fazule i kapustu a nešetrí ani okrasné rastliny.
Bzdocha zeleninová má naraz rôzne vývojové štádiá. Dospelý jedinec znáša v priemere 50-100 vajec. Existuje päť larválnych štádií, po ktorých nasleduje dospelý jedinec. Všetky jeho formy škodia! V dôsledku ich nasatia vznikajú napríklad na paradajkách vpadnuté žltkasté škvrny. Hoci sa mu darí v subtropickom podnebí, jeho rozsah sa zvyšuje, pravdepodobne čiastočne v dôsledku klimatických zmien a pomocou dovozu.
Čo sa týka prostriedkov na ochranu rastlín, prípravok Azatin je proti bzdoche účinný, pretože má krátku čakaciu dobu pre bezpečnosť potravín a možno ich použiť aj na rastlinách s dozrievajúcimi plodmi. Po poškodení dozrievajúcich plodov sa odborníci zamerali na možnosť biologickej ochrany.
Na Floride, v Kalifornii, Austrálii a na Havaji žijú chrobáky ktoré parazitujú na larvách bzdoche zeleninovej (Trichopoda pennipes) a osičky (Trissolcus basalis), ktoré parazitujú na vajíčkach, čím sa rieši biologická ochrana. U nás sú prirodzenými nepriateľmi ucholaky, lienky a dravé pavúky.
Veľmi úspešne sa proti nim používa takzvaný systém „návnadovej rastliny“ – tak v Austrálii ako v Kalifornii. Robí sa to pomocou odpozorovanej taktiky správania sa bzdôch. Vedľa kultúrnych rastlín sa vysievajú (Fabaceae, leguminózy) vikovité – motýľokveté, fazuľa konská a fazuľa, vika panónska atď. ktoré obľubuje chrobák – putujúca bzdocha zeleninová. Tieto okolo vysadené vikovité rastliny špeciálnym spôsobom ošetrujeme pomocou Combi-Protec spolu s pesticídom Spintor. Ošetrenie v tomto prípade nemá byť dôkladné ale len tak pokropiť na pár miestach po dvoch metroch, úspešnosť totiž spočíva v opakovaní. Na pokropené rastliny prichádzajú bzdochy, okoštujú návnadu a otrávia sa.
Keď aj okolo rastúce iné tipy rastlín nalákame s pomocou návnady Combi-protec, do ktorej sa zamieša jed, to bude fungovať. Prípadne môžeme pomôcť i s prípravkom Azatin. Mnohí ľudia úspešne chránia pred larvami ploštice tak, že ho aspoň 3-5x v 10-dňových intervaloch postriekajú.
V domácej záhrade sa odporúča priebežne zbierať a ničiť larválne exempláre. Napríklad ho pretrepte vo vode so saponátom. Čistiaci prostriedok je potrebný, pretože sa mení špecifická hmotnosť vody a hmyz nemôže z vody vyliezť. Prípadne na malej ploche môžete skúsiť použiť vysávač alebo motorový fúkač lístia, čo uľahčuje zber. Ďalšou možnosťou domácej záhrady je zakryť korene paradajok sieťkou proti hmyzu (s veľkosťou otvoru 1-3 mm). tu však vzniká, že k rastline nemá prístup ani opeľujúci hmyz. To je eliminované použitím sietí na ochranu plodín. Dajú sa uzavrieť šnúrami, ktoré je potrebné cielene pretiahnuť cez plodinu.
Úplnú ochranu bohužiaľ neposkytujú organické látky, ale ani silné chemikálie. Škodcovia sa na dnes stali rezistentnými.
Zdroj: PR článok bioTomal, s.r.o.
Komentáre