Ako odstrániť z pôdy drôtovce?

image 51787 25 v1

Poraďte mi, prosím, ako odstrániť drôtovce z pôdy. Máme ich už asi päť rokov a neviem sa ich zbaviť. Karol M., Bratislava.

Drôtovce sú larvy chrobákov z čeľade kováčikovité. Škodia larvy, a to najmä na korienkoch rastlín – prevŕtavajú a vyžierajú korene mrkvy, petržlenu, repy, hľuzy zemiakov. Rastliny s poškodenými koreňmi žltnú a vädnú. Vývoj larvy na dospelého chrobáka trvá tri až päť rokov. Preto napriek snahe pestovateľov striedať plodiny sú opakovane hrozbou. Proti drôtovcom nie sú registrované žiadne chemické prípravky.

Ochrana spočíva predovšetkým v striedaní plodín a skorých zberoch zeleniny. Účinné je kladenie návnad na jar. Používajú sa zemiaky, mrkva, do ktorých zapichneme paličku, aby sme ich mohli ľahko vybrať. Návnadu zakopeme do pôdy na hriadku do hĺbky asi 5 – 10 cm. Larvy sa nachytajú do návnad. Návnady treba často kontrolovať a drôtovce zničiť (zakopať hlboko do pôdy na odľahlom mieste v záhrade alebo spáliť).

Text Ing. Hana Szabóová 

Foto isifa/Shutterstock 

Komentáre

 1. Skúste sypať na miesta kde sa vyskytuju drôtovce použitú pomletu zrnkovu kavu. U nas v zahrade sme ich tym podstatne obmedzili ich vyskyt,aj ked nie uplne zneskodnili.Na to by musela byt asi silna chemikalia, a to nechceme!

  1. Treba vápno – zavápniť pôdu a zaorať, po týždni znova to isté, máte pokoj.

   1. Najlepšie nehasené to priam páli túto háveď.

 2. Mirko Polonec says:

  Pri mrkve som používal kombináciu s cibuľou, riadok mrkvy, riadok cibule, prípadne do cibule som do Jána sial karotku. Teraz idem skúsiť informáciu, že kapustovité produkujú látky toxické pre larvy,účinný je vraj aj kultivátor. Takže na jar zasejem horčicu a potom pred sadením zemiakov zapracujem kultivátorom. Uvidím či sa im to bude páčiť.

  1. Dobrý večer,
   pomohlo to na jar nasadiť horčicu, skultivatorovať a potom vysadit zemiaky? Nemali ste uz tu háveď v zemiakoch?

 3. Karel Urbančík says:

  JAK SI ODPOMOCT OD DRÁTOVCŮ

 4. Alena Kažimírová says:

  Ja mám takúto radu. Na začiatok a koniec riadku na jar vysadím….smradušku, či odborne zvanú aksamietnicu. Používam to pri mrkve a petržlene a mám výborné výsledky.

 5. Tiež dobrý nápad zaniesť škodcov vzdialenému susedovi.

 6. na jar treba zapravit do pôdy dusikaté vápno

 7. Jozef 14 says:

  Ľudia 400 V vidly a ide sa na to.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.