Žena zbiera semienka z rastliny
Zdroj: Sarah Cuttle

Ako získať osivo zeleniny zadarmo

Koncom sezóny je najlepší čas pozberať vlastné osivo, vďaka čomu ušetríte na jeho nákupe v ďalšom roku.

Mnohé z pestovaných rastlín už končia svoju sezónu, s čím súvisí dozrievanie semien. To môžete využiť na ich zber. Je jednoduché zabezpečiť a pozbierať semená z rastlín, ako sú hrášok, šalát, paprika či mangold. Tento spôsob získavania semien je navyše priateľský k životnému prostrediu. To, že ponecháte niektoré rastliny v záhone dozrieť až do semien, priláka aj niektoré vtáky, pre ktoré sú potravou.

Žena s papierovým sáčkom v záhrade
Osivo uskladňujeme v papierových obálkach alebo vo vreckách. Vždy ich označte dátumom a názvom. Vložte ich do vzdušnej debničky, napríklad drevenej, do ktorej pridajte zopár vreciek so silikagélom a uložte do suchej skrine. | Zdroj: Sarah Cuttle

Niektoré druhy zelenín, ako sú tekvice a cukety, sa však môžu medzi sebou krížiť a takéto osivo ponesie znaky oboch rodičovských rastlín. Možnosť kríženia viete obmedziť tým, že pestujete iba jeden typ rastlín, a tak bude menšie riziko, že sa peľ iných odrôd prenesie vetrom či hmyzom až k vám.

Takzvané hybridy F1 produkujú šľachtitelia, aby rastliny dosiahli špecifické vlastnosti, napríklad silný rast, odolnosť proti chorobám a vysokú úrodu. Semienka z týchto rastlín si však nezachovávajú vlastnosti svojich rodičov. Z tohto dôvodu je lepšie zberať semienka z druhov či odrôd, ktoré nie sú označené ako F1.

Semená v sáčkoch
Zdroj: Sarah Cuttle

Text: Redakcia
Foto: Sarah Cuttle
Zdroj: Časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.