Je vápnenie trávnika vhodné?

Je vápnenie trávnika vhodné?

Známa mi proti rozbujnenému machu v trávniku odporučila vápnenie. Je to vhodné riešenie? Kedy by pomohlo? A.S., Bratislava

Vápnenie sa často laicky odporúča na odstraňovanie machu z trávnika. V skutočnosti to až tak vhodný spôsob nie je. Viac by som odporúčal mach dôkladne z trávnika po ošetrení vhodným prípravkom s obsahom železa (na trhu je ich už niekoľko) vyhrabať, plochu prevzdušniť a následne dosiať.

Na preliačiny a do dier môžete aplikovať hrubozrnný piesok, do tohto ale môžete pridať trochu mletého vápenca. To hlavne vtedy, ak je pôda veľmi kyslá. Pravidelne trávnik zbavujte plsti, prihnojujte ho vhodnými hnojivami a nezabúdajte na každoročné prevzdušňovanie.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista

Komentáre

  1. Podla vlastnej skúsenosti s bojom proti machu v trávniku Vám jednoznačne odporúčam použiť zelenú skalicu – síran železnatý, jednu polievkovú lyžicu rozpustiť v 10l vody a poliať postihnuté miesto.
    Mach sčerná a uschne, následne ho treba vyhrabat a je po probléme – odskúšané na vlastnom trávniku.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.