Rez ovocných drevín
Galéria (16)

Rez ovocných drevín

Dobre a čisto vedený rez zaistí slnečným lúčom a vzduchu prístup do koruny. Príliš husté stromy totiž ľahšie podliehajú chorobám a škodcom, ovocie je menej kvalitné a horšie sa skladuje. Pri rezaní sa VYVARUJTE zbytočných chýb.

Galéria

REZ OVOCNÝCH DREVÍN
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup
plávajúcca podlaha, montáž, postup

Kontrolný zoznam

MATERIÁL
• balzam
na rezné rany
• štepársky vosk
na zatretie väčších rezných rán
• brúsny kameň
kvalitný, na brúsenie nožníc a nožov

NÁRADIE
• nožnice
s dvojitým ostrím a ostrými čepeľami na vetvy s priemerom do 5 cm
• pílka s ostrými zubami
s čistým rezom na hrubšie vetvy
• záhradnícky nôž
ostrý, na začisťovanie väčších rezných rán
• rebrík
alebo nožnice na dlhej násade

PRACOVNÝ POSTUP

1. ÚCHOP
Prácu pri prerezávaní si uľahčíme, ak uchopíme odstraňovanú vetvu ľavou rukou a budeme ju lámať smerom od seba. Zároveň pravačkou striháme.

2. NA KRÚŽOK
Pri práci s pílkou vetvy odrezávame na vetvový krúžok, v korune nenechávame tzv. vešiaky, ktoré sa obvykle nezahoja a po čase začnú zahnívať.



3. ZAČISTENIE

Väčšie rezné rany (najmä po zásahu pílkou) orežeme ostrým záhradníckym nožom. Hladká rana sa totiž hojí o čosi rýchlejšie ako rozstrapkaná.

4. OŠETRENIE
Všetky čerstvé rany zatrieme balzamom alebo štepárskym voskom. Inak sa stanú vstupnou bránou pre najrôznejšie drevokazné huby.

5. PÍLKOU ZOSPODU
Odstrániť z koruny hrubý konár si vyžaduje väčšiu námahu. Odrezok strhne aj pruh kôry. Preto ju najskôr narežeme zospodu do tretiny hrúbky.

6. ZVRCHU
Potom pílime zhora, približne o 5 cm bližšie ku kmeňu či kostrovej vetve. Vetvu potom úplne odrežeme a nemusíme ju pritom ani držať.

7. PAHÝĽ
Vytvorený vešiak odrežeme čistým rezom. Pridržíme ho, aby sa kôra na vetve nevytrhla. Je to menej namáhavé, ako držať celú vetvu.

8. STARÉ RANY
Potrebujú na zhojenie i niekoľko rokov. Každý rok ich kontrolujeme a obnovíme na nich viečko z vosku či balzamu.

9. NEZAHOJENÁ RANA
Ak zanedbáme starostlivosť o staré rezné rany, rýchlo do nich preniknú drevokazné huby a začnú strom ničiť nenápadne zvnútra.

10. OCHORENIE STROMU
Po čase drevokazná huba dokoná dielo skazy a strom sa začne postupne rozpadať. Pritom by mohol rodiť kvalitné ovocie ešte dlhé roky.

11. ZAHOJENÁ RANA
Takto by správne mala vyzerať dokonale zahojená rezná rana na staršom strome. Čím je väčšia, tým dlhšie trvá jej úplné zrastenie.

Jazvy na stromoch sa zacelia, ak sa o ne postaráte

KĽÚČOVÉ JE ROZLÍŠIŤ PUKY

Niektoré puky v sebe ukrývajú KVETY (a teda i budúcu úrodu),iné sú iba zdrojom nových VÝHONKOV. Ako ich ROZPOZNAŤ? Ako správne OŠETRIŤ rany po reze?

REZY A RANY
Rozstrapkané rany sa hoja pomalšie a ťažšie ako začistené (zrezané) ostrým záhradníckym nožom, tzv. žabkou. Hojenie každej rany závisí od jej veľkosti a miesta rezu. Vhodnú veľkosť má tzv. rez na vetvový krúžok. Zbytočne dlhé pahýle neskôr vysychajú, umožňujú prenikanie húb, ktoré za pár rokov strom úplne zničia.

JABLONE A HRUŠKY



Kvetný puk pri jadrovinách je výrazne väčší a guľatejší. Vyrastá zvyčajne na plodonosnom obraste (malá dvojcentimetrová halúzka pod pukom). Skúsenosti ukazujú, že kvetný puk vyrastie na dva až tri roky starom obraste.

OŠETRENIE RÁN
Čistú ranu (najlepšie ešte začistenú ostrým nožom) ihneď po skončení rezu zatrite špeciálnym stromovým balzamom alebo štepárskym voskom. Aby náter po zahriatí slnečnými lúčmi nestekal, nevysychal a nepraskal, pretrite ho hustým bielym latexom s prídavkom preparátu proti hubám (Kuprikol, Fundazol…). Takto upravené viečko vydrží asi 2 roky, potom ho treba obnoviť. O veľké rezné rany sa treba starať až dovtedy, kým sa úplne nezatvoria. V ideálnych podmienkach sa za sezónu rana zmenší o 1 cm z každej strany. Rez s priemerom 10 cm sa teda vo vhodných podmienkach úplne zacelí za 5 rokov. Na starých stromoch sa rany nemusia zaceliť. Žiaduci je preto včasný rez, aby rezné rany boli čo najmenšie.

MARHULE, SLIVKY, ČEREŠNE

Pri kôstkoviciach (najmä na marhuliach) sa veľké množstvo kvetov zakladá aj na rovných jednoročných (vlaňajších) prútoch. Tie musíme niekedy v korune ponechať. Po jarných mrazíkoch môže byť kvetov málo, radšej treba zachovať aj vetvy, ktoré by inak korunu prehusťovali. Tieto vetvy môžeme odstrániť hneď, ako prinesú ovocie.

REZ NA JAR I NA JESEŇ

ZIMNÝ REZ
Robí sa skoro na jar. Úlohou zimného rezu je predovšetkým údržba tvaru koruny a dobrého zdravotného stavu celého stromu.

LETNÝ REZ
Najčastejšie sa robí hneď po zbere úrody. Podporí násadu kvetov v ďalšej sezóne. Do polovice júna sa letným rezom skracujú nové výhony. Na kôstkoviciach sa takto podporí vyššia násada kvetov.

AKÝ REZ JE SPRÁVNY
Pri reze nejde veľmi o výsledný vzhľad stromu a koruny, ale o dostatok vzduchu a svetla aj medzi vetvami.

KTORÉ VETVY ODSTRÁNIŤ
Poškodené, dolámané a uschýnajúce vetvy, choré – napadnuté hubami. Tie, ktoré sa krížia a zavadzajú si v ďalšom vývoji.

KTORÉ VETVY PONECHAŤ
Plodonosný obrast – výhony s kvetnými pukmi. Príliš veľa plodonosného obrastu však strom vyčerpáva, takže sa urodí veľké množstvo nekvalitného ovocia, prípadne plodnosť stromu veľmi kolíše.

VÝCHOVNÝ REZ
Robte ho len na novovysadených a mladých ovocných stromčekoch. Jeho úlohou je dať im vhodný tvar a priviesť ich čo najrýchlejšie do fázy plodnosti.

UDRŽIAVACÍ REZ
Robí sa na vyššiu plodnosť počas života stromu. Tá je najdôležitejšia.

ZMLADZOVACÍ REZ
Robte ho pri prejavoch starnutia (príliš husté koruny, usychajúce vetvy). Jeho poslaním je tvorba nových výhonov s tzv. plodonosným obrastom, ktoré ešte prinesú nejaký čas kvalitné ovocie.

KEDY REZAŤ
Vždy dodržiavame termíny zimného rezu pri jednotlivých druhoch. Jadroviny možno prerezávať už od januára, často až do apríla, v prípade kôstkovíc radšej počkajme, až prejdú posledné mrazíky. Pri teplomilných druhoch (marhuľa) môžeme s rezom počkať až do času po odkvitnutí. Rez sa dá potom prispôsobiť množstvu nasadených plodov – ak ich je veľa, možno rezať viac a hlbšie, ak je násada slabá, môžete naopak korunu hlboko zrezať bez toho, aby ste sa pripravili o ovocie.


REZ NA VETVOVÝ KRÚŽOK

Vetvový krúžok (vyznačený červenou farbou) je výraz pre prstenec okolo miesta, z ktorého vyrastá vetva. Práve toto miesto je ideálne na odstránenie prebytočnej hlavnej či bočnej vetvy. Objavíme ho presne uprostred medzi osami A a B.

DOBRá RADA
Neskoré letné prerezanie kôstkovíc rozhodne nie je vhodné – okraje rezných rán sa totiž nestačia do príchodu zimy pokryť tzv. závalom.

V spolupráci s Baumax-om

Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur podľa podkladov bauMax
Foto: bauMax, thinkstock.com
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

  1. Peter Maly says:

    existuje nejaky tekuty balzam na rany, ktory sa dobre a rychlo nanasa stetcom ? rezal som asi 25 stromkov zimnym rezom a je tam tolko reznych ran ze tmelom by som to robil dalsi tyzden…

    1. Hobby says:

      Vsak aj na obrazku vyssie je vyobrazene natieranie reznych ran stetcom tekutym balzamom na principe bielej latexovej farby.

  2. A.D. says:

    Pri obrazku c. 6 je chyba pri prevedeni rezov. Pomocny rez na spodnej strane vetvy, proti „tapetovemu strhnutiu kory“, vedieme blizsie ku kmenu,a vrchny rez dalej od kmena. S pozdravom A.D.

    1. Miro says:

      To isté si myslím aj ja.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.