Vzídené rastlinky z výsevného pásika - petržlen
Galéria (10) Zdroj: SEDOS

Nepodceňujme rozmiestnenie semien pri sejbe

Mnohí záhradkári si kladú otázku, či sa oplatí strácať čas tým, aby som ukladal semienka pri sejbe do pôdy na rovnakú vzdialenosť, alebo stačí jednoducho nasypať ich do riadkov a počkať, čo vyrastie.

Galéria

Výsevný pásik so semenami v pôde
Postupný vývoj reďkovky zo semienka
Výsevný pásik v pôde
Vzídené rastlinky z výsevného pásika – mrkva
Vzídené rastlinky z výsevného pásika – cibuľa
Vzídené rastlinky z výsevného pásika – cibuľa
Vzídené rastlinky z výsevného pásika - petržlen
Štandardné neupravené osivo

Zdravý sedliacky rozum, ale aj teoretické poznatky a mnohoročné skúsenosti hovoria, že každý jedinec, rastliny nevynímajúc, potrebuje pre svoj rast a vývoj dostatočný životný priestor so všetkým, čo k tomu patrí (vzduch, živiny, voda, svetlo, teplo). Čím viac jedincov sa tiesni na jednotke plochy, tým menej pripadne na jedného.

Výsevný pásik so semenami v pôde
Výsevný pásik so semenami v pôde | Zdroj: SEDOS

Už len uvedomením si tohto faktu sa pestovatelia oddávna snažili o presný výsev – rovnomerné rozmiestnenie semien na ploche. Pri nesprávne urobenom hustom výseve sa minie niekoľkonásobok skutočnej potreby osiva a to, čo sa navyše vyseje, musí sa neskôr veľmi prácne z porastu odstrániť. Keď sa to neurobí, porast je prehustený a pri zbere môžeme len konštatovať, že namiesto peknej mrkvy, petržlenu, cibule, reďkovky sme dopestovali veľa nepoužiteľných, zle vyvinutých jedincov.

Postupný vývoj reďkovky zo semienka
Postupný vývoj reďkovky zo semienka | Zdroj: SEDOS

Ako teda správne a súčasne pohodlne a rýchlo siať?

Na obale osív je obvykle uvedený dôležitý údaj – odporučený spon, t.j. vzdialenosť riadkov a vzdialenosť semien v riadku. Podľa tohto odporučenia by sme mali rozmiestniť semienka na hriadke. Poviete si : hrach, fazuľa, kukurica, to sa ešte dá, ale čo taká mrkva, petržlen, cibuľa, reďkovka a semienka rôznych kvetov a byliniek. Semienka sú drobné – ako si s nimi poradiť. Už starí záhradníci miešali drobné semená s pieskom a potom ich pomocou soľničky (so zväčšenými dierkami) vysievali. Podobne poslúžila i slamka alebo tenká trubička vložená do rožku vrecúška, cez ktorú padali semienka do pôdy. Výsev bol síce redší, ale veľmi nerovnomerný.

Výsevný pásik v pôde
Výsevný pásik v pôde | Zdroj: SEDOS

V súčasnosti sú aj modernejšie spôsoby, ako si pomôcť s drobnými semenami. Už bežne sa v špecializovaných obchodoch dajú kúpiť obaľované semená, s ktorými sa pracuje oveľa pohodlnejšie. Sú vďaka obalu väčšie, majú pravidelný tvar a často sú aj farebne upravené, aby sa dalo ľahko kontrolovať ich rozmiestnenie v pôde. Stačí ich len trpezlivo poukladať do riadkov. No a tým, ktorí nemajú tak veľa času a potrpia si na presnosť, poslúžia vodorozpustné výsevné pásiky s presne rozmiestnenými semenami. Vďaka nim je možné veľmi pohodlne a rýchlo aj na malej hriadke rozmiestniť semená tak presne, ako najmodernejšou sejačkou určenou pre profesionálov. Stačí si podľa pokynov výrobcu urobiť riadky, položiť výsevný pásik a prihrnúť pôdou. Dokonca aj táto činnosť sa dá mechanizovať. Môžeme použiť výsevné zariadenie SEVYPA Hobby, alebo SEVYPA Profi, ktoré urobí brázdičku do pôdy, položí výsevný pásik, prihrnie ho pôdou, zatlačí a výsev je hotový.

Vzídené rastlinky z výsevného pásika – mrkva
Vzídené rastlinky z výsevného pásika – mrkva | Zdroj: SEDOS
Vzídené rastlinky z výsevného pásika – cibuľa
Vzídené rastlinky z výsevného pásika – cibuľa | Zdroj: SEDOS
Takto moderne upravené osivá, ktoré zlepšujú výsev a šetria váš čas, prináša na trh spoločnosť SEDOS s.r.o. Jej pracovníci radi odpovedia na vaše otázky a vybavia všetky vaše objednávky.

Zdroj: PR článok SEDOS, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.