sejačka výsevných pásikov SEVYPA
Zdroj: Sedos

Sejačky výsevných pásikov. Sejte pohodlne, rýchlo a presne

V súlade so súčasným trendom kvalitného a zdravého stravovania sa stále viac ľudí vracia k pestovaniu zdravých plodín vo vlastnej záhrade alebo na balkóne.

Práve pre nich je veľmi vhodný systém výsevu pomocou výsevných pásikov. Je to ideálna pomôcka, aby sejba bola rýchla, presná, s minimálnou námahou a profesionálnym výsledkom. Semienka jednej alebo viacerých plodín sú vo výsevnom pásiku už rozmiestnené na optimálnu vzdialenosť, nie je potrebné ukladať každé zvlášť, ale môžeme vysiať naraz celý riadok. Výsevný pásik z vodorozpustnej fólie má však aj ďalšie benefity. Fólia sa pri styku s pôdnou vlhkosťou okamžite rozpúšťa a nijakým spôsobom neobmedzuje klíčenie semien, v pôde sa rozloží na oxid uhličitý a vodu vplyvom pôdnych mikroorganizmov, takže nezaťažuje životné prostredie. Neobsahuje škodlivé látky a prácu s výsevným pásikom možno mechanizovať, čo neumožňujú iné druhy výsevných pásikov.

sejačka výsevných pásikov SEVYPA
Sejačka výsevných pásikov SEVYPA | Zdroj: Sedos

Na uloženie výsevného pásika z vodorozpustnej fólie do pôdy sa dá použiť jednoduché zariadenie – sejačka výsevných pásikov SEVYPA. Toto zariadenie je skonštruované tak, že pri pohybe po povrchu pôdy urobí kvalitné osivové lôžko, uloží naň výsevný pásik, prihrnie ho pôdou a zatlačí. Na prvý pohľad nič zvláštne, ale práve tento spôsob sejby zabezpečí, že osivo sa ukladá do rovnakej hĺbky a do nepresušenej pôdy, čo sa prejaví na lepšom a rovnomernejšom vzchádzaní. Sejačka je osobitá konštrukciou najdôležitejšej časti – výsevnej pätky. Je to časť stroja, ktorá sa zahĺbi do pôdy, vytvaruje pod povrchom spevnené osivové lôžko a položí naň výsevný pásik. Je úzka, má ostrú hranu, pôdu akoby len rozrezala, nepremieša ju a pásik, ktorý prechádza dutou vnútornou časťou ukladá do nepresušenej pôdy. Toto nie je možné dosiahnuť žiadnym iným spôsobom ukladania výsevného pásika do pôdy.

sejačka výsevných pásikov
Zdroj: Sedos
sejačka výsevných pásikov
Zdroj: Sedos
sejačka výsevných pásikov
Zdroj: Sedos

Sejačka je veľmi nenáročná na prípravu pred sejbou. Od výrobcu je nastavená tak, aby siala do optimálnej hĺbky 2 cm. Stačí osadiť rúčku, na držiak pripevniť výsevný pásik vybratý z obalu, prevliecť ho výsevnou pätkou a sejačka je pripravená na  sejbu. (K sejačke je pribalená navliekacia pomôcka.)

Súčasťou novej verzie sejačky je značkovač (pri staršej verzii sa dá dokúpiť), ktorý pri jednom prechode sejačky po záhone vyznačí ryhu pre ďalší riadok. Aby sme mali krásne rovné riadky, stačí teda vyznačenie prvého riadka (napr. napnutým špagátom). Od výrobcu je značkovač nastavený na riadky vo vzdialenosti 25 cm.

Sejačka je vyrobená z materiálov ktoré nehrdzavejú, môže sa umývať vodou a má dlhú trvácnosť. Možno ňou siať všetky druhy výsevných pásikov: mrkvu, petržlen, cibuľu, reďkovku, šalát, cviklu, špenát, mak, bylinky, uhorky, pór a ich rôzne kombinácie.

vysievanie pomocou sejačky výsevných pásikov SEVYPA
Zdroj: Sedos
vysievanie pomocou sejačky výsevných pásikov SEVYPA
Zdroj: Sedos
vysievanie pomocou sejačky výsevných pásikov SEVYPA
Zdroj: Sedos

V ponuke sú dve verzie. Sevypa hobby je jednoduchšia, menšia, ľahšia a je určená na výsev malospotrebiteľských balení výsevného pásika s dĺžkou 3, 5, 10, 20, 30, 60 metrov. Sevypa profi je mohutnejšia, ťažšia a dokáže vysiať výsevné pásiky navinuté na kotúčoch s dĺžkou 100 až 2 000 m. Je vhodná na výsev väčších voľných plôch, ale aj veľkých skleníkov a fóliových krytov.

sejačka výsevných pásikov
Zdroj: Sedos
Videonávod na použitie a sejbu sejačkou Sevypa.

Výsevný pásik sa dá, samozrejme, zasiať aj ručne, najlepšie pomocou zašpicatenej latky Sedoska.

Do pripravenej pôdy urobíme Sedoskou ryhu v tvare „V“ tak, aby dno a boky boli spevnené. Na dno položíme výsevný pásik, prihrnieme pôdou a pritlačíme latkou položenou naplocho.

Videonávod na použitie Sedosky.

Celý sortiment výsevných pásikov a sejačky Sevypa hobby a Sevypa profi si môžete objednať a zakúpiť v e-shope na stránke www.sedos.sk. Pracovníci spoločnosti Sedos radi vybavia aj vaše telefonické a písomné objednávky.

Zdroj: PR článok SEDOS, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.