na zimu treba skladovat iba zdrave zemiaky
Galéria (6)

Na zimu treba skladovať iba zdravé zemiaky

Na jeseň chystáme zásoby potravín na zimné mesiace. Okrem zaváranín, ovocia a zeleniny sú to aj zemiaky. Pri ich nákupe na zimné uskladnenie by sme si však mali dávať pozor na ich kvalitu. Vydržia nám iba zdravé a mechanicky nepoškodené zemiaky.

Galéria

13 zemiaky big image
11 zemiaky big image
Fytoftóra – pleseň zemiaková
Je to najškodlivejšie ochorenie zemiakov. Prejavuje sa tým, že najprv sa na povrchu hľuzy vytvoria sivé škvrny, ktoré sa neskôr prepadávajú do dužiny. Ak zemiak prekrojíme, vidíme vnútri dužiny hrdzavohnedé škvrny. Pleseň zemiaková narobí medzi uskladnenými zemiakmi veľa škody, pretože pri rozkladnom procese vzniká najprv mumifikovaná hľuza prechádzajúca neskôr do mokrej hniloby. Tá nielenže nepríjemne zapácha, ale rozširuje sa aj na okolité hľuzy.

Vločkovitosť zemiakov

Zapríčiňuje ju huba Rhizoctonia solani. Najprv sa na povrchu hľuzy objavia hnedočierne hrbolčeky pripomínajúce kúsky prilepenej zeminy. Umývaním ich neodstránime. Dajú sa však zoškrabať. Při konzumácii je to viac záležitosť vzhľadu. Po určitom čase sa však pod šupkou vytvoria hnedé ostrovčeky a pri čistení takto napadnutých zemiakov býva veľa odpadu.

Chrastavitosť zemiakov

Môžeme ju vidieť väčšinou iba na šupke. Škodlivejšia je hlboká forma chrastavitosti, ktorá preniká i do dužiny; postihuje najmä mladé hľuzy.

Pľuzgierovitosť zemiakov

Patrí medzi vírusové ochorenia. Spočiatku sú pľuzgiere iba na povrchu zemiakov. Pri čistení ich môžeme odstrániť spolu so šupkou. Pri dlhšom skladovaní takto napadnuté hľuzy môžu podľahnúť suchej hnilobe.

Fuzáriová hniloba

Spôsobuje ju huba rodu Fusarium. Najčastejšie napáda uskladnené nedozreté a mechanicky alebo škodcami poškodené hľuzy. Nedozreté zemiakové hľuzy poznáme podľa zelených častí šupky alebo podľa ešte šúpajúcej sa šupky. Na skoré konzumovanie, nie však na skladovanie môžeme použiť zemiaky mechanicky poškodené pri zbere alebo zemiaky poškodené škodcami. Najčastejšími škodcami zemiakov sú pandravy. Tie vyžierajú časti dužiny hľúz. Pri skladovaní takýchto zemiakov by sa hniloba rozširovala.

Ďalším škodcom poškodzujúcim hľuzy zemiakov sú drôtovce. Červy s tvrdým povrchom tela sa zavŕtavajú do zemiakových hľúz a vytvárajú v nich chodbičky. Práve tadiaľto sa dovnútra dužiny dostáva hniloba. Hnilobou napadnuté a nezrelé zemiaky by sa nemali konzumovať ani po okrájaní, lebo vnútri dužiny môžu zostať zvyšky jedovatých látok.

a – Na zimné skladovanie vyberáme iba zdravé zemiaky, b – Pleseň zemiaková patrí k najškodlivejším chorobám zemiakov, c – Zemiak napadnutý drôtovcom, d – Zemiak poškodený pandravou, f – Vločkovitosť zemiakov sa zväčša prejavuje pod šupkou, pri čistení je však veľa odpadu, g – Chrastavitosť zemiakov býva na šupke, hĺbková forma preniká i do dužiny, h – Pľuzgierovitosť je vírusové ochorenie, i – Fuzáriovú hnilobu spôsobuje huba. Najčastejšienapáda mechanicky poškodené alebo nezrelé hľuzy

Text: Jozef Pobjecký
Kresby: autor

  1. Anna says:

    Pri uskladnení tohtoročných zemiakov na drevených paletách sa mi objavila huba medzi zemiakmi. Vyzerá ako silná pavučina – taký silný biely povlak. Vyzerá ako keby to bolo z dreva, no obopína to zemiaky. Pivnica je vlhká, avšak nie veľmi. Roky sa v nej skladujú zemiaky a až tento rok sa objavila táto huba, ktorá ako som už spomínala sa tiahne pomedzi zemiaky. Vie mi niekto poradič, čo mám urobiť?

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.