8 tipov, ktoré sa vám zídu, ak máte kontajnerovú záhradku

pestovanie kontajnerových rastlín
Zdroj: istock.com

Pestovanie nielen okrasných, ale aj úžitkových plodín v kontajneroch má čoraz viac priaznivcov. Výhody sú jasné. Rastliny môžete ľahko v prípade nepriaznivého počasia premiestniť, a tak ich ochrániť, namiešate presne takú pôdu, akú dané rastliny potrebujú, máte prehľad o tom, či je zálievka dostatočná alebo nie. A tiež sú takto chránené pred patogénmi z ostatných rastlín a pôdy.

Na to, aby bolo pestovanie v kontajnerových nádobách úspešné, však potrebujete vedieť niekoľko základných faktov.

pestovanie kontajnerových rastlín
Zdroj: istock.com

Tipy, ktoré vám pomôžu pri pestovaní rastlín v kontajneroch

Voda na prvom mieste

Hoci pri pestovaní rastlín v kontajneroch máte lepší prehľad o dostatku závlahy, nezabúdajte na jedno. Pôda v nádobách vysychá rýchlejšie ako v záhrade. Zvyčajne je preto potrebné častejšie polievanie.

Optimálne množstvo? Polievajte, kým nezačne voda vytekať z odtokových otvorov na dne nádoby. Tieto otvory nikdy neupchávajte, sú veľmi dôležité. Ak nemáte dostatok času na pravidelné polievanie, zvoľte si samozavlažovaciu nádobu. Aj v nej treba kontrolovať vlhkosť a dolievať vodu.

Pôda presne na mieru rastlinám

Vopred si zistite, aký druh pôdy potrebujú rastliny, ktoré chcete pestovať. Vytvorte štruktúru a zloženie, ktoré im bude najviac vyhovovať. Nezabudnite primiešať kompost či hnojivo.

pestovanie kontajnerových rastlín
Zdroj: istock.com

Kvety v nádobe

Ak v nádobách plánujete pestovať kvety, zahrňte rôzne farby, textúry a výšky. Krásny efekt dostanete, ak umiestnite vyššie rastliny do stredu alebo dozadu nádoby a nižšie rastliny na okraj alebo dopredu.

pestovanie kontajnerových rastlín
Zdroj: istock.com

Stavte na paradajky

Ak ešte len začínate pestovať zeleninu v kontajneroch, stavte na paradajky. V kvetináčoch sa darí prakticky všetkým druhom, obzvlášť odporúčame cherry paradajky alebo kríkové odrody. Zároveň plnia aj estetickú funkciu. Okrem paradajok sa najjednoduchšie pestujú bylinky a šalátová zelenina.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miestepestovanie kontajnerových rastlín
Zdroj: istock.com

Cestujte s rastlinou za slnkom

Zvážte kúpu nádoby na kolieskach alebo ju položte na vozík. Vďaka tomu môžete počas dňa rastlinu „polohovať“, posúvať za slnkom, respektíve do tieňa, podľa toho, čo jej najviac vyhovuje.

Bylinková záhrada na nožičkách

Vybudujte si bylinkové záhony v kontajneroch na vysokých nožičkách. Nebudete sa musieť pri strihaní skláňať a vôňou i krásou osviežia vašu terasu. Fungujú aj na odlákanie hmyzu.

Ušetrite priestor vertikálnou záhradkou

Ak máte malú záhradku, alebo si kontajnerové rastliny pestujete len na balkóne, vyskúšajte vertikálne záhradníctvo. Stačí použiť drevené alebo kovové mreže či ohrádky a nádoby, ktoré sa dajú zavesiť.

vertikálna bylinková záhradka
Zdroj: istock.com

V nádobe vypestujete čokoľvek – dokonca aj kukuricu

Do kontajnerov môžete vysadiť takmer všetko, len sa ubezpečte, že je dostatok miesta pre pôdu a korene rastlín a dobre odvedený odpad.

pestovanie kontajnerových rastlín
Zdroj: istock.com

Vedeli ste, že takto môžete pestovať aj kukuricu? Do nádoby dlhej 70 centimetrov zasaďte 5 semien, rovnomerne vzdialených od seba a o dva mesiace budete zberať úrodu.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.