medvedí cesnak
Zdroj: istock.com

Prečo sa oplatí zbierať medvedí cesnak?

Listy medvedieho cesnaku sú vitamínovou bombou, ktorú oceňujú nielen ľudia, ale aj zvieratá. Ako z názvu vyplýva, obľubujú ho medvede. Keď sa zobudia zo zimného spánku je jednou z prvých rastlín, ktoré vyhľadávajú – práve kvôli výživovým hodnotám. Pochutia si na ňom aj diviaky. Dôvodov, prečo by sme ho mali zaradiť do nášho jarného jedálnička, je hneď niekoľko.

Medvedí cesnak obsahuje: vitamín C, alicín a iné látky s obsahom síry, selén, vitamíny skupiny B – najmä pyridoxín B6. Ak chcete využiť všetky výhody, ktoré medvedí cesnak ponúka, doprajte si ho v čerstvom surovom stave. Viaže toxíny, tuk z krvi, krvných ciev, prečisťuje trávenie. Mimochodom – viete, že medvedí cesnak je príbuzný s pažítkou? Listy nesušte, stratia typickú arómu.

medvedí cesnak
Zdroj: istock.com

Ako použiť medvedí cesnak v kuchyni

Celá rastlina medvedieho cesnaku je jedlá, bohatá na vitamíny a karotén. Mladé listy sa hodia do polievok, omáčok. Môžete si z nich urobiť pesto, pridať do šalátu alebo rozmixovať a uvariť na spôsob špenátu. Kvety, ktoré sa objavujú od apríla do júna sú tiež jedlé. Výrazne ochutia šaláty a sendviče. Výhodou medvedieho cesnaku oproti klasickému je, že po jedle nemáte nepríjemný dych.

Liečebné využitie medvedieho cesnaku

Medvedí cesnak už dávno využívali vďaka jeho liečebným účinkom. Znižuje vysoký krvný tlak, podporuje zdravie pečene, zlepšuje funkciu čriev pri akútnej a chronickej hnačke či zápche. Okrem toho má priaznivý vplyv na močový systém. Podporuje liečbu kožných ochorení, predovšetkým ekzému, dermatitídy, hematómov a rán. Neodporúča sa však tehotným ženám a dojčiacim matkám.

medvedí cesnak
Zdroj: istock.com

Aké sú ďalšie zdravotné výhody medvedieho cesnaku?

 • pomáha pri pľúcnych a dýchacích ťažkostiach,
 • znižuje riziko ochorení srdca a ciev,
 • má blahodarné účinky na žalúdok a črevá,
 • pôsobí proti parazitom,
 • pomáha pri nespavosti a závratoch,
 • prečisťuje telo,
 • zlepšuje vzhľad pokožky,
 • pomáha pri osteoporóze a artritíde.

Náš tip: Viete o tom, že keď počas jarnej prechádzky nájdete v lese mladé rastlinky, môžete ich vykopať a preniesť do svojej záhrady? Fantastické je, že si nevyžadujú žiadnu starostlivosť a rozmnožia sa vám tam.

Sabína Zavarská, Foto: istockphoto.com

 1. Miroslav says:

  POZOR! POZOR!
  MEDVEDÍ CESNAK SA LISTAMI PODOBÁ NA KONVALINKU! MOŽETE SA OTRÁVIŤ!

 2. Veronika says:

  Medvedí cesnak sa síce na konvalinku podobá, ale teraz konvalinky ešte spia a medvedí cesnak má charakteristický až zápach, kdežto konvalinka, ak ide do kvetu vonia. Konvalinky sa objavujú od polovice apríla na teplejších miestach aj voľne v prírode.
  No a kto má na záhrade konvalinky, ten si ju veru s cesnakom nezamení! Konvalinka rastie z výhonkov a cesnak ma cibuľku.

 3. amatersky ostric says:

  Zase ak zjes konvalinky mozes ist aj na rande.

 4. Peter says:

  Fotka ako z nášho hája, aj tam takto rastie medvedí cesnak, len to má jeden háčik a to že je to štvrté ochranné pásmo takže ani lístoček sa nemôže zobrať, no mali by ste vidieť tie nájazdy niečo podobné ako teraz na Gréckych hraniciach , už len čakám kedy sa oteplí a chamtivci s vakmi a vrecami začnú znova plieniť prírodu v tomto prípade by mali ochrancovia konať a to nekompromisne no to by im asi musel niekto poradiť ako to tam ustrážiť, oni aj občas prídu no mali by hlavne keď je sucho a cez víkendy vtedy sa tam chodia karavany ničiteľov a pri tom stoja na ceste prvej triedy mimo obce v tomto prípade by mohla napomôcť aj polícia ,no na Slovensku skôr než sa niekto rozhýbe tak cesnak bude už kvitnúť.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje