Môže sa medvedí cesnak vysadiť do skalky?

Môže sa medvedí cesnak vysadiť do skalky?

Každoročne na jar chodíme zbierať do lesa medvedí cesnak. Chceli by sme si uľahčiť prácu a mať túto rastlinu v záhrade. Myslíte si, že by sa jej darilo? Môžem si ju vysadiť do skalky? (Milena V., Jablonica)

Skôr by som asi zostal pri zbere v lese. Predsa len záhradné prostredie nie je pre medvedí cesnak prirodzené. Už vôbec by som ho nevysádzal do skaliek, kde by sa mohol nežiaduco rozrastať. Radšej ho vysaďte pod stromy a kry – vytvorí tu pekný súvislý porast –, prípadne do blízkosti vodných plôch. Ak sa teda predsa len pre túto liečivú a typicky lesnú rastlinu rozhodnete, nezabudnite, že žiada tieň, vlhkú, skôr kyslejšiu pôdu. Hlavne by nemalo ísť o suché a slnečné miesto. Rastlinu si môžete predpestovať zo semien – tie kúpite alebo si môžete po odkvitnutí presadiť do záhrady pár cibuliek voľne rastúceho medvedieho cesnaku.

Mladé rastliny však už bežne dostanete aj v záhradníctvach. Majte tiež na pamäti, že ak sa medvediemu cesnaku vo vašej záhrade zapáči, veľmi rýchlo sa bude rozrastať a nakoniec vám môže aj prekážať. Preto by som ho určite neodporúčal do veľmi malých záhrad. Vhodné nie je ani jeho pestovanie v nádobách, kde nemá ideálne podmienky na rozrastanie.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock

  1. Peter says:

    Hlavne ísť si vykopať cibuľky do chránenej lokality ako u nás 4tý stupeň ochrany a ľudia si tam na cesnak chodia ako na tržnicu, čo robia ochrancovia?

  2. Jana says:

    Moja skusenost je ze som si kupila cibulky medvedieho cesnaku 10 kusov za 1 €, zasadila pod strom kde viem ze nerobime nic, aby sme ich nahodou neznicili. Po roku Nam vyhnali 2 listky, ktore sme nechceli otrhat, aby sme neznicili rastlinku. Nechali aby zakvitla, aby sa mnozila. Aj niekolko rokov sme mali to iste, je tam tien a suchsie a malo co sa rozmnozoval, tak som este asi 3x takto dokupovala. Cize nie je problem ho mat pod stromom, ci v tieni, ale velmi pomaly sa rozmnozuje ked je to suchsie miesto.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje