Môže sa medvedí cesnak vysadiť do skalky?

Môže sa medvedí cesnak vysadiť do skalky?

Každoročne na jar chodíme zbierať do lesa medvedí cesnak. Chceli by sme si uľahčiť prácu a mať túto rastlinu v záhrade. Myslíte si, že by sa jej darilo? Môžem si ju vysadiť do skalky? (Milena V., Jablonica)

Skôr by som asi zostal pri zbere v lese. Predsa len záhradné prostredie nie je pre medvedí cesnak prirodzené. Už vôbec by som ho nevysádzal do skaliek, kde by sa mohol nežiaduco rozrastať. Radšej ho vysaďte pod stromy a kry – vytvorí tu pekný súvislý porast –, prípadne do blízkosti vodných plôch. Ak sa teda predsa len pre túto liečivú a typicky lesnú rastlinu rozhodnete, nezabudnite, že žiada tieň, vlhkú, skôr kyslejšiu pôdu. Hlavne by nemalo ísť o suché a slnečné miesto. Rastlinu si môžete predpestovať zo semien – tie kúpite alebo si môžete po odkvitnutí presadiť do záhrady pár cibuliek voľne rastúceho medvedieho cesnaku.

Mladé rastliny však už bežne dostanete aj v záhradníctvach. Majte tiež na pamäti, že ak sa medvediemu cesnaku vo vašej záhrade zapáči, veľmi rýchlo sa bude rozrastať a nakoniec vám môže aj prekážať. Preto by som ho určite neodporúčal do veľmi malých záhrad. Vhodné nie je ani jeho pestovanie v nádobách, kde nemá ideálne podmienky na rozrastanie.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: autor, isifa/Shutterstock

Komentáre

  1. Hlavne ísť si vykopať cibuľky do chránenej lokality ako u nás 4tý stupeň ochrany a ľudia si tam na cesnak chodia ako na tržnicu, čo robia ochrancovia?

  2. Moja skusenost je ze som si kupila cibulky medvedieho cesnaku 10 kusov za 1 €, zasadila pod strom kde viem ze nerobime nic, aby sme ich nahodou neznicili. Po roku Nam vyhnali 2 listky, ktore sme nechceli otrhat, aby sme neznicili rastlinku. Nechali aby zakvitla, aby sa mnozila. Aj niekolko rokov sme mali to iste, je tam tien a suchsie a malo co sa rozmnozoval, tak som este asi 3x takto dokupovala. Cize nie je problem ho mat pod stromom, ci v tieni, ale velmi pomaly sa rozmnozuje ked je to suchsie miesto.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.

Ak už registráciu máte, prihláste sa.