Krásna begónia hľúznatá

image 27476 25 v1

Krásne kvety begónie hľuznatej sú neprehliadnuteľné. Skrášlia aj severne orientované balkóny. Paleta farieb je naozaj široká. Begónia hľuznatá dorastá do výšky 20 až 50 cm a kvitne celé leto, niekedy dokonca až do prvých mrazov. Ak hľuzy správne prezimujete, môžete si v ďalšej sezóne vypestovať vlastné rastlinky.

Staroslivosť o begónie

Begónie potrebujú počas vegetácie dostatok vody, ale neznášajú premokrenie. Zalievajte preto pravidelne, ale až keď substrát mierne oschne. Pravidelne prihnojujte. Na začiatku vegetácie (marec) hnojivom so zvýšeným obsahom dusíka na podporu rastu. Pred začiatkom kvitnutia (máj) pridajte viac fosforu a ku koncu vegetácie (september) začnite používať hnojivo so zvýšeným obsahom draslíka na dobré vyzretie hľúz. S begóniami manipulujte opatrne. Stonky sú totiž veľmi krehké a ľahko sa lámu. Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, aby ste podporili tvorbu nových a predĺžili tak kvitnutie.

Ak má begónia príliš vlhký substrát, hrozí rozšírenie hubových výtrusov. Ak zbadáte na rastline hnedé fľaky so šedým povlakom, ide o pleseň. Prvým príznakom múčnatky je biely povlak na listoch. Ak rastlina začína vädnúť, ide o hnilobu koreňa v dôsledku nadmernej zálievky.

Begónia hľúznatá

Ak ste si odložili hľuzy z minulej sezóny, je najvyšší časť opäť ich prebrať k životu. Správne prezimovaná hľuza musí byť pevná, bez známok zoschnutia či scvrkávania sa. Veľmi veľké hľuzy môžete bez obáv rozdeliť, lebo ich veľkosť nie je priamo úmerná množstvu kvetov.

www.sieberz.sk

Komentáre

  1. Helena T says:

    Ďakujem za rady, ako pestovať begónií! Budem postupovať podľa návodu!
    Jednoducho a pekné!

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.