Pevná záhradná lavica z piatich dosiek

pevna zahradna lavica z piatich dosiek

Ak sa pri výrobe lavice zameriate na drobné detaily, bude vám bez znakov opotrebenia slúžiť celé desaťročia. Pevná rámová konštrukcia, spoje spevnené lepidlom a ochranná povrchová úprava sú zárukou toho, že sa pod záťažou nezloží k zemi.

UROB SI SÁM
náročnosť: **     
čas: 3 hodiny
náklady: 16 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

Kontrolný zoznam

MATERIÁL                                    16 €
•  smrekový masív                        9 €
hrúbka 40 a 22 mm
•  lepidlo                                    0,50 €
Duvilax D3 rapid
•  ochranná impregnácia       6,30 €
LazurBase 0,75 l
•  hrubovrstvová lazúra           7,80 €
LazurTop 0,75
•  brúsivo                                   0,30 €
•  klince                                      0,20 €
80 mm

NÁRADIE A POMÔCKY

•  píla
•  brúska
•  kladivo

PRACOVNÝ POSTUP

1. LEPENIE
Sedadlo so šírkou 30 cm a s hrúbkou 40 mm zlepíme z dvoch častí, aby sme zamedzili jeho neskoršiemu prehýbaniu. Volíme vodovzdorné lepidlo triedy D3.2. NOHY

Nohy nakrátime na dĺžku 40 cm a na zaistenie stability lavice v ich spodnej časti navrhneme vybratie. Z dvoch nôh tak vzniknú štyri.


3. VYPÍLENIE
Vypílime stredovú časť. Postupujeme pomaly, s citom. Potom narežeme priečky o 10 cm kratšie, ako je dĺžka sedadla. Konce spílime pod uhlom 30°.

4. RÁM
Z nôh a priečok vytvoríme rám. Keďže vlákna dreva sú na seba kolmé, lepený spoj dosiahne maximálnu možnú pevnosť. Kontrolujeme pravouhlosť.

5. KLINCE
Zalepený rám ešte pred vytvrdnutím lepidla v spojoch spevníme klincami. Volíme dĺžku 80 mm, hroty klincov vopred otupíme.

6. SEDADLO
K rámu upevníme lepidlom a klincami sedadlo. Ak chceme dosiahnuť dekoratívnejší vzhľad, namiesto klincov použijeme drevené kolíky.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom mieste7. BRÚSENIE
Brúskou dohladíme povrch a zaoblíme hrany, aby sa na lavičke sedelo pohodlne. Pracujeme s brusivom zrnitosti P120, dohladíme pomocou P150.

8. NAPUSTENIE
Masív napustíme impregnačným pro­striedkom, ktorý v exteriéri ochráni drevo pred hubami a hmyzom. Nohy na zvýšenie účinnosti impregnujeme opakovane.

9. LAZÚRA
Na povrchovú úpravu zvolíme lazúru na prostredie so zvýšenou záťažou. Ochráni drevo nielen pred vodou, ale aj UV žiarením.

10. HOTOVO
–>

ROZPIS DIELOV
•  sedadlo
150 × 30 cm, hrúbka 4 cm, 1 ks
•  nohy
40 × 18 cm, hrúbka 4 cm, 2 ks
•  priečky
140 × 9 cm, hrúbka 2 cm, 2 ks

Text, foto a realizácia: Milan Gigel – redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. luxusná lavička. ale bal by som sa na nu aj pivo poloziť. pri sirke noh 18 cm ta stabilita asi nebude uspokojiva…

    1. Suhlasim, uz len z tej fotky je viditelne, ze lavicka je nestabilna. Hlavne, ze nazov clanku je „Pevná záhradná lavica z piatich dosiek“

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.