Odborník radí: Čo s tvrdým a škaredým trávnikom

image 22225 25 v1

Tri roky dozadu sme zakladali trávnik, krásne sa nám vydaril. Trávnik sme mali viac ako ukážkový. Tento rok ale nastal problém. Začala z neho vyrastať hrubá tráva. Je tvrdá na dotyk. Na jar sme trávnik prebehli vertikutátorom, pokosili, dali sme mu hnojivo a povalcovali. Teraz sme zúfalí čo nám v ňom vyrastá. Prosím poraďte, snáď to nebudeme musieť všetko vyhodiť. D. M.

V trávniku sa nevyskytujú len širokolisté buriny ako napr. sedmokrásky a púpavy, ale aj rôzne nežiaduce trávy, napríklad medúnok, jačmeň myší, alebo reznačka. Ich steblá sú tmavšie a podstatne tuhšie už na dotyk. Rozhodne nepôsobia v udržiavanom trávniku príťažlivo a sú neraz príliš nápadné. Problém je ten, že ich nemožno zlikvidovať herbicídnym prípravkom tak, aby sme zachovali ostatnú trávu bez poškodenia. Príčinou tohto problému je niekedy osivo. Veľakrát je v ňom aj nechtiac primiešané niečo, čo tam nepatrí. Dôležité je preto nakupovať len kvalitné zmesi osvedčených značiek a pestovateľov.

Trávnik

Hotový trávnik je tiež dobré pravidelne prihnojovať, zalievať a prevzdušňovať, čím sa minimalizuje riziko vzniku holých miest na trávnatej ploche. Práve na nich sa totiž často a veľmi ľahko usídlia semená nežiaducich burín. Takéto miesta môžu vzniknúť aj na trávnikoch kadiaľ sa pohybujú a kde vykonávajú svoju potrebu psy. Tiež tam, kde je intenzívna činnosť dážďoviek, hrozí na navŕšených kôpkach zeminy ,že sa na nej ľahšie usídlia semená burín a nežiaducich tráv.

Pri menšom zásahu je riešením zlikvidovať jednotlivé trsy tráv mechanicky, pri zásahu väčšom, buď vyrezať danú plochu a vysiať tu nový trávnik, alebo pravidelne (a najlepšie) pred kosením trávy ostrihať. Vždy treba používať zberače pokosenej trávy a meniť smery kosenia.

Odpovedal: Daniel Košťál, záhradnícky špecialista
foto: thinkstock.com

Komentáre

  1. a rada je kde ???

    1. Tá je tam tak nepriamo, vychádza z celého kontextu článku… Vyklčovať!!!

  2. na travniku su vytrhane flaky a je na nich vidie akoby stopy po prstoch, ako by nieco hrabalo. v noci sme objavili na travniku plno hlist ktore sa pred svetlom od baterky vtiahli do zeme

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.