/ Recepty /

Viete, ako môžete v domácnosti ešte využiť papier na pečenie?

papier na pečenie
Zdroj: iStock

Prvoradé použitie papiera na pečenie pozná každý. Vďaka nemu nemusíme vymastiť plech či formu na pečenie a cesto sa neprilepí. Je žiaruvzdorný, nepriľnavý, odolný voči mastnote. Je tiež dobrým pomocníkom na čistenie, ale môžeme ho použiť aj mnohými inými spôsobmi.

Podložka na vaľkanie cesta

Ak nemáte po ruke dosku alebo silikónovú podložku na vaľkanie cesta, a prípadne aj vykrajovanie, pomôže vám papier na pečenie. Stačí odstrihnúť potrebnú veľkosť a prichytiť ho lepiacou páskou o pracovnú dosku, aby sa nekĺzal.

Kornút na dobroty

Stočte papier v dvojitej vrstve do kužeľa a máte skvelý kornút na hranolčeky, pukance, slané praclíky či drobné pečivo z lístkového cesta. Samozrejme, môžete ho naplniť aj zdravými zeleninovými čipsami alebo ovocím.

Potravinové balíčky

Do papiera na pečenie jednoducho zabalíte čokoľvek pečené – od sušienok, koláčov, štrúdle až po mäso a zapekané jedlá. Vytvorte z neho pekný balíček a previažte ho špagátom či šnúrkou. Získate zaujímavý rustikálny vzhľad. Posilníte ho malou visačkou s nápisom „Dobrú chuť“ alebo iným milým odkazom.

papier na pečenie
Zdroj: iStock

Oddelenie mrazených potravín

Pripravili ste si kúsky mäsa, základ na fašírky či inú dobrotu? Rozdeľte ju vopred na porcie pomocou papiera na pečenie – vždy ľahko vyberiete práve toľko, koľko potrebujete.

papier na pečenie
Zdroj: iStock

Na „kutilské“ práce

Papier na pečenie je skvelou pracovnou rohožou na remeselnú alebo „kutilskú“ robotu. Oceníte ho pri maľovaní, zdobení, ale aj pri brúsení, vrátaní, spájkovaní. Keď skončíte, všetky nečistoty zostanú na papieri. Jednoducho ho zhrniete a vyhodíte alebo len vysypete nečistoty a odložíte na ďalšie použitie.

Grilovanie bez špinavej panvice

Ak používate grilovaciu panvicu pri príprave mäsa, rýb či na opekanie zeleniny alebo chleba, jednoducho na ňu položte kúsok papier na pečenie – podľa veľkosti panvice. A môžete opekať. Pásiky typické pre grilované potraviny budete na jedle mať, bude aj rovnako chutné. Navyše, nebudete musieť drhnúť panvicu.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestepapier na pečenie
Zdroj: iStock

Namáčanie do čokolády

Pri namáčaní potravín do čokolády urobíme v kuchyni zvyčajne dosť neporiadku. Pod misku s čokoládou si dajte papier na pečenie tak, aby zostalo dostatok miesta na odkladanie namočených sušienok či ovocia. Odložte ich, až keď uschnú. Všetko okrem papiera na pečenie zostane čisté.

Náš tip: Skúšali ste už ovocie namočiť do čokolády? Skvele chutia kolieska banánu, ktoré z jednej strany namočíte do čokolády alebo vyskúšajte do nej ponoriť končeky čerstvých jahôd. Dostanete zdravú, chutnú a veľmi originálnu pochúťku.

Prestieranie pre deti

Každý rodič vie, čo zostáva po stolovaní detí. Ako jednoduchú podložku pod tanier a pohár môžete použiť papier na pečenie. Prípadne im ho ozdobte vždy nejakou kresbou.

Rolovanie potravín

Papier na pečenie je dobrým pomocníkom aj rolovaní potravín. Pomôže, ak pripravujete štrúdľu, sushi a rôzne dezerty v tvare valčeka.

papier na pečenie
Zdroj: iStock

Sabína Zavarská
Foto: istock

Komentáre

  1. Papier na pečenie je výborná pomôcka pri zažehlovaní agrofólie na foliovník , pekne cez papier žehičkou zažehlím fóliu bez toho aby sa mi prilepila,predtým som používal celofán,ale nie ten plastový čo sa používa dnes,ale ten starý socialistický.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.