Čo s viničom napadnutým múčnatkou

Čo s viničom napadnutým múčnatkou

Chcem poprosiť o radu ohľadom viniča, aby sme predišli chorobe na budúci rok. Na strapcoch viniča sa v lete vytvorili sivasté povlaky, bobuľky boli tvrdé, vráskavé, vôbec nedozreli. (Mária F., Bratislava)

Na strapcoch viniča sa vyskytla múčnatka. Ochorenie spôsobuje huba, ktorá napáda strapce, mladé výhonky. Najviac škodí na mladých bobuliach – ich povrch stvrdne, zhnedne, pokožka praská, na povrchu sa tvoria sivé hubové vlákna. Huba prezimuje ako podhubie pod šupinami púčikov alebo vo forme plodničiek na listoch a bobuliach. Výskyt podmieňuje teplé a suché počasie.

Ochrana spočíva v preventívnych postrekoch už krátko pred kvitnutím a po odkvitnutí. Vhodné prípravky sú napríklad Bumper 25 EC, Cabrio Top, Dynali, Kumulus WG, Thiovit Jet, Talent, Topas 100 EC, Vivando, Zato 50 WG. Samozrejme, dôležité je vždy odstrániť všetky napadnuté strapce, ktoré sú tiež zdrojom nákazy.

Odpovedala: Ing. Hana Szabóová
Foto: archív autorky 

 

Komentáre

  1. Existuje niečo ako múdra huba, ktorá na tých škodlivých parazituje. Má niekto s aplikáciou tejto huby skúsenosti?

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.