Výber zrelého melónu
Zdroj: shutterstock.com

Ako rozoznať chutný a sladký červený melón? Pri jeho výbere dodržte základné pravidlá a pochutnáte si

Už ste sa niekedy tešili na šťavnatý melón, no po rozkrojení ste boli sklamaní? Naučíme vás, ako rozpoznať zrelý, sladký a šťavnatý plod na základe jeho vzhľadu, zvuku a vône. Dozviete sa tiež, prečo veľkosť melóna nie je dôležitá a ako sa vyhnúť sklamaniu zo zlého výberu.

Vzhľad a celistvosť šupy

Prvý dojem je dôležitý aj pri melónoch. Všímajte si nasledovné:

Farba: Zrelý melón má tmavozelenú a matnú šupku. Lesklá šupa naznačuje, že melón ešte nie je dozretý.

Tvar: Hľadajte melón s pevným a symetrickým tvarom bez výčnelkov, trhlín a rýh. Nepravidelnosti v tvare naznačujú, že melón nemusel mať počas rastu dostatok slnka alebo vody.

Žltá škvrna: Na šupke melóna hľadajte svetlú žltú škvrnu. Je to miesto, kde sa melón dotýkal zeme. Čím je žltá škvrna sýtejšia, tým je melón pravdepodobne sladší. Biela škvrna značí nezrelý melón.

Nepoškodená šupa: Šupa melóna by mala byť bez prasklín, modrín alebo hniloby. Poškodená šupa môže naznačiť problém vo vnútri.

Výber zrelého melónu
Zdroj: shutterstock.com

Stopka

Stopka prezradí o zrelosti melóna mnoho:

Suchá a hnedá: Zrelý melón má suchú a hnedú stopku. Zelená stopka naznačuje, že melón bol odtrhnutý príliš skoro a nemusí byť dozretý.

Jamka po stopke: Ak melón nemá stopku, hľadajte jamku v mieste, kde bola. Znamená to, že stopka po dozretí plodu sama odpadla.

Zvuk

Jemným poklepaním na šupu melóna zistíte, či je zrelý:

Dutý zvuk: Zrelý melón by mal vydávať dutý zvuk. Hlboký zvuk môže znamenať prezretý melón, zatiaľ čo slabý zvuk naznačuje nezrelý melón.

Výber zrelého melónu
Zdroj: shutterstock.com

Váha

Zrelý melón by mal byť ťažký na svoju veľkosť. Ľahký melón môže znamenať, že nie je dostatočne šťavnatý.

Vôňa

Zrelý melón má jemnú, sladkú vôňu. Ak melón nemá vôňu, je pravdepodobne nezrelý.

Výber melónu v obchode
Zdroj: shutterstock.com
TIP: Neriaďte sa veľkosťou! Veľkosť melóna nie je spoľahlivým ukazovateľom jeho chuti. Aj menšie melóny môžu byť sladké a šťavnaté.

Test pevnosti

Jemne zatlačte na šupu melóna. Mala by byť pevná a tvrdá, čo naznačuje, že melón je zrelý a pripravený na konzumáciu. Mäkké miesta môžu byť znakom, že melón začína hniť.

Nech vám žiadna novinka neunikne

Odoberajte týždenný prehľad najlepších článkov emailom

Text: Juraj Koreň
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje